Astra SW Arıza Işığı Yanıyor

albatrosom

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2005 Model 1.6 Benzinli Opel Astra SW aracımda, Sağ Kadranın içindeki motor şekli bulunan sarı arıza ışığı son bir kaç aydır yanıyor. İlk sefer yandığında Eskişehir'de Yetkili servise götürdüm. Anahtardan kaynaklanmıştır deyip, bir süre yedek anahtarı kullan dediler. Tekrarlarsa gel bakarız dediler. 15 gün sonra hata ışığı tekrar yandı. Bu sefer başka bir opel servisine gittim. Orda 5 dak. hata kodunu silip, bir şey yok dediler. Bu bir kaç sefer daha oldu. her seferinde hata kodunu sildiler. sorun olmaz dediler.

Bugün tekrar sabah aynı ışık yandı. Yeniden servise gittim. Bu sefer hata kodlarını da aldım. Cihazın verdiği kodlar aşağıdaki şekildeydi.

P0115 - Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı (EKT) Devre Sensör
P1115 - Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı (EKT) Devre Aralıklı Yüksek Gerilim Sensörü

Hala arabam yapılmış değil. sadece arıza kodunu siliyorlar.

Bu arızanın sebebi nedir ? ve nasıl tamir edilir. Doğru düzgün bir açıklamada alamıyorum.

Bu arıza genelde havanın yağmurlu, sisli, ve nem yoğunluğunun yüksek olduğu günlerde gerçekleşiyor. Sebebi nedir ? nasıl çözülür

Ayrıca aracın iç ısıtması 10-15 km gitmeden iç ortamı doğru düzgün bir türlü ısıtamıyor. 20 km yol yapınca iç ısı istenen düzeye çıkıyor. Neden olur bu durum. Diğer aracım olan 2000 model 1.4 Opel Corsada hiç böyle bir sorun yok 1 km. gittin mi, aracın içi hamam gibi oluyor. Isıtma sistemlerimi farklı yoksa benim SW'de bir sıkıntı mı var ?:confused:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
termostadin bozuk gibi görüyor,
tabi motor isinmayinca yakit karisimi egzos ölcümü yanlis oldugundan ariza veriyor...
motor gec isiniyor diyorsun..fan devamli devreye giriyormu??? arizayi orda bak yoksa hersey normal ise termostadi degistir...öyle hata silme ile olmayacagi ortada sasiyorum o ustaya...
arizanin sebebini arastiracagina siliyor...simdi kardesim,
motor gec isiniyorsa ki yukarida yazmissin,hata temostadta ama isiniyor da hata veriyorsa isi müsürüne bakilmali ölcmeli verisini...bu yetkili servis bunu bilmesi gerek???yani