Atatürk'ten

masques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Atatürk'ten ile ilgili 2 kısa yazı okudum sizlerle paylaşmak istedim

ATATÜRK bir gün yabancı bir devletten gelen konuğunu Çankaya köşkünde misafir eder.
Ona Türk mutfağından seçkin yemekler, halis muhlis Türk rakısı da sunduktan sonra misafirine sorar çay, kahve ne alırsınız, konukta bir kahve içerim der.
Hemen emir vermiş bize iki kahve yapın diye bir mühlet sonra garson elinde tepsi içeri girer, garson elinde kahvelerle ilerlerken
"ATATÜRKÜN" heyecanına kapılarak paldır küldür düşer. O, halde görünce rezil etti beni garson diye söylenirken hemen kıvrak zekâsını kullanarak misafire dönmüş.
İşte dostum gördüğün gibi ben bu Türk Milletine her şeyi öğrettim öğretmesine de, şu uşaklığı bir türlü öğretemedim demiş.

------------------------

İtalya büyükelçisi ATA ile yemek yerken "Hatay ın bize verilmesini istiyoruz." der. Ata müsadesini ister ve çıkar. 5 dk sonra odaya geldiğinde üstünde maraşal üniforması vardır ve Fevzi Çakmak ı arar ve "Paşam İtalyanlar Hatay ı istiyormuş.Ordumuz hazır mı?" der. "Ordumuz hazır paşam" der Fevzi Çakmak Paşa. Ata "Buyrun alın" diye cevap verir büyükelçiye :)

-------------------------------------

Cumhuriyet in ilânindan sonra Istanbul da bir resepsiyon verilir. Tüm
dünya ülkelerinin elçileri ve ateseleri de davet edilir. Davet güzel bir
sekilde devam etmektedir fakat Ingiliz atesesi olan binbasinin bakislari
Mustafa Kemal in gözünden kaçmaz. bütün davet boyunca kendisine dik dik
bakmistir ve bakmaya devam etmektedir. ne oldugunu ögrenmek için
yaverini gönderir. Yaver Mustafa Kemal e söyle der:

-Pasam kendisine neden ters bir tavir takindigini sordum, o da bana Mustafa Kemal in
Çanakkale de babasini öldürdügünü söyledi.
bunun üzerine Mustafa Kemal söyle der:

- Git sor bakalim babasinin Çanakkale de ne isi varmis?

Son düzenleme:

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunları fıkra olarak algılarsak komik...(ilk 2si)

Son düzenleme:

masques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
okuduğum yerden Atatürk'ten diye yazıyordu fıkra falan yeri değildi yav

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Yapmayın arkadaşlar ya bunlar fıkra değil tamamen gerçek yaşanmış olaylardır.M.Kemal in bunun gibi bir çok hatıraları vardır.Bir tarihçi olarak gerekirse size kaynak da sunarım ...

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yusuf abiyle bana itafen verdiyseniz bu resmi ne alak anlayamadım?biz Atatürke bir laf söylemedik,benim kastettiğim ulu önderin "Türk ulusuna herşeyi öğrettim" diye başkar bir yetkilinin yanında böbürlenmesi bana inandırıcı gelmedi.Ama tarihçi Murat hocam doğru diyosa doğrudur.Zaten sesimizi çıkarmadık...
ayrıca bu masada en fazla 45 kişi var...

Son düzenleme: