ateşleme bobinimi yoksa katalitik konvektör mü sorun nerde?

lossedyears

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba forum arkadaşlarım bende 2002 model astra 1,4 var arıza lambası yanıyor arabadaki sorun tekleme var rolintide çalışırken motor titriyor devir saati 2000 e gelince lamba yanıp sönmeye başlıyor araba çekişten düştü nerdeyse 90 ı geçmiyor benzin kokusu geliyor bilgisayara bağladık ateşlemede sorun olduğu çıktı 4-5 opel servisine sordum ateşleme dediler geçen gün egem opel e gittim tamir ve bakım için bana ateşleme değil katalitkten yapıyor dediler
sizce bu sorun nedir
ayrıca silindir kapağı açılacak sübaplar pistonlar elden geçecek yaklaşık 4.000 ytl civarı sana maliyeti dediler
sonra telefonla başka bir opel servisini arayıp sorunu söyledim katilitikle bağlantısı yok ateşlemden dedi
zor durumdayım yardım
yani şimdi egeme gidip 4.000 ytl mi bayılacağım?

GOLD MASTER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım aracında tekleme varsa ilk başta ateşleme bobini ellerinde varsa takıp denerler birde cihazla araca bakıldıgında ne tip arıza kodları yazmış bunlara bakıp öyle bakmak lagzım araca direk silindir kapagı sökmek mantıksız ilk başta ufaktan arızalara bakılıp ondan sonra en son silindir kapagı sökülür zaten aracınızda şu arıza kodu yazdıysa p0300 aracınızın direk silindir kapagı sökülüp kurum temizligi olacak

lossedyears

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cihaza takınca araşta ateşleme bobin arızası ve 4. sibop çalışma zaman hatası arızası veriyor
başka arıza vermedi

GOLD MASTER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk başta ateşleme bobini takıp deneyiniz aynı sorun yaparsa arıza kodunu yaz buraya bakalım sana söyleyelim ancak ateşleme bobini ilk başta araca takılıp bakılması lagzım yine aynı yaparsa oldugu yerde tekleme kesilmesse büyük ihtamelle silindir kapak sökülüp kurum temizligi olacak aracınıza

canercp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobindendir o bobinden...
yeni bir bobin takın aracın çalışması değişecektir...

lossedyears

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben görmedim ama serviste ateşlemeyi değiştirmişler yine sorun yapmaya devam etmiş sonra eskisini geri takmışlar katalitik konvektörden dediler cihaza bağlayınca ateşleme ve 4. sibob çalışma zaman hatası veriyor ü
katalitikten yaparmı bu sorun

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cihaza takınca araşta ateşleme bobin arızası ve 4. sibop çalışma zaman hatası arızası veriyor
başka arıza vermedi
ateşleme bobinine dediklerine göre bakmışlar ama 4 sibop neden çalışmıyor sanırım ateşleme yapmıyor.Buji kablolarını degiştirdin mi.Degiştir hepsini bobini öyle denesinler birde...
Ben de ona benzer sorun oldu kablonun biri ateşlemeyi tam olarak yapmadıgından araba çekişden düştü titremeler başladı.Kabloyla hallettim ama bobini daha sonra degiştirdim.Şimdilik sorun yok.Tahminen 200-250 arası fiyata halolur.

lossedyears

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben opel de yeniyim alalı 2 ay bile olmadı tanıdık birinden aldım kusura bakmayın sorularım saçma olursa
eğer dedikleri gibi katalitik konvertör de ise sorun ne yapayım yenisi 1500 ytl diyorlar değiştirmek zorundamıyım yoksa bunun bir tamiri yok mu
cevaplarınızı bekliyorum

AseSiNo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostum sakın 1500 ytl ye katalitiği falan değiştirme.Sök at daha iyi.Sök hem motoru rahatlatırsın.Onun dışında sorunun katalitikten değil.Kesinlikle ateşleme sisteminde sorun var.Bujilerini kontrol ettilermi ? Bujilerde çatlak falan olmasın.Benim çok başıma geldi.Senin araban ateşlemeden kaynaklı sorundan dolayı benzini tam yakmıyor kanımca .)

Son düzenleme:

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:alkis: :good: ve ateşleme bobinine baktır.
Dostum sakın 1500 ytl ye katalitiği falan değiştirme.Sök at daha iyi.Sök hem motoru rahatlatırsın.Onun dışında sorunun katalitikten değil.Kesinlikle ateşleme sisteminde sorun var.Bujilerini kontrol ettilermi ? Bujilerde çatlak falan olmasın.Benim çok başıma geldi.Senin araban ateşlemeden kaynaklı sorundan dolayı benzini tam yakmıyor kanımca .)