Başka şehre taşınıp ruhsat yenilemeyenler ve 32. madde

miralay

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
kraldan çok kralcılık her yerde var zaten.iş yaparmış gibi ortada gezip sonra kulislere oynayanlar gibi

DalyaNTurguT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir çoğumuzun bilmediği bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Ankara plakalı aracımın muayene süresi bir hafta kadar geçmişti, ruhsatında muayene ilgili hane dolduğundan EK-1 belgesi düzenleterek İzmir Balatçık'daki TÜV istasyonda aracımın muayene işlemini yaptırdım. Yeni ruhsat talebi için İzmir Karşıyaka trafik şubesine gittim (hizmet kalitesi olarak bence kötü bir yer). Dakika bir gol bir. Ruhsat seri numarasına göre sistemde görünmüyor (bir nevi sahte), bu araba 2004 yılından beri bende, 7 sene boyunca sorunsuzca muayeneye de girdi, yapılan onlarca yol kontrollerinde de temiz çıktı. Ankara'ya e-mail atıldı, bu arada e-devlette adresim İzmir ama ruhsattaki adres ise halen Ankara görüldüğü için (demek ki sistemdeki adres bilgilerim doğru) 32. madde uyarınca ceza ödemem gerektiği söylendi (MADDE 32- Araçlar üzerinde yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından otuz gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmesi zorunludur. Bu maddeyi ilgili memur tam olarak açıklayamadığı için internetten kendim buldum) Soğukkuyu trafik uygulama yerine git (nedense kendisi ceza kesemiyor), kendine 32. maddeden ceza yazdır, onu öde öğleden sonra buraya tekrar gel dediler (memlekete bak be, bir memur yüzü kızarmadan bir vatandaşa git kendine ceza yazdır da gel diyecek kadar hak sahibi). Görevli memura "ben 2007 yılında İzmir'e taşındığımda bir hafta içerisinde duyarlı bir vatandaş olarak ikametgahımı gereken bütün resmi kurumlara (emniyet dahil) bizzat kendim bildirdim, bunun ispatı olarak da hareket halindeki Ankara plakalı aracıma İzmir'de kesilen bir cezanın İzmir'deki adresimde tebliğ edildiğini, bu durumda da adres bilgilerim emniyetin sitesinde de görülüyor olmalı dedim, dedim ama memur daha da komikleşti, adresiniz TC numaranızdan bulunmuş olabilir dedi, ben de bunun üzerine aracımın plaka yerinde TC numarasını değil devletin verdiği plakayı taşıdığımı söyledim, ama olmayınca olmuyor işte. İşin komik yanı aynı yerde 2 sene evvel diğer arabanın ruhsat değişim işlemini yaptırdım, ruhsatta halen Ankara adresi yazıyor, üstelik o belgeyi de kendileri düzenledi. Saat 11.00 de kendime gönüllü olarak ceza yazdırmak için ilgili yere gittim, bu sefer de makbuz yok öğleden sonra gel dediler. Öğleden sonra gidip paşalar gibi cezamı kestirip yatırdım, tekrar tescil bürosuna gittim, evrakları verdim ama nedense ceza tahsil makbuzuna el koydular, ısrarla istedim ama vermediler (Allahtan daha evvelden fotokopisini almıştım ;)).
Selamlar, bir sorum olacak; taşındıktan sonra ruhsatta adres değişikliğini yapmaya kalktığımızda, plakanın il numarasını değiştirmiyorlarmı? Hatta harf ve numaralar tutmadığı durum oluşursa, yeni bir plaka kaydı açmıyorlarmı? Yani atıyorum, İstanbul plakalı aracının ruhsatında sadece adres değişikliğini yaparak, başka bir ilde kullanabiliyormuyuz?

nemlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5 sene sonra diğer arabanın ruhsatındaki muayene hanesi dolacak, o aracımız da Ankara plakalı ve ruhsatında Ankara adresi yazılı (adresi de kendileri yazdı ama artık onlara güvenmiyorum :D). O zaman yapacaklarım; adresimi tekrar Ankara'ya naklettikten sonra aracımı muayeneye sokacağım, bu sayede 50+60=110 TL para cepte kalacak, nasıl olsa adres nakli yapmak bedava :D.

:D :D :D
kesinlikle böyle yapalım :D
herkes adresini ruhsata göre naklettirsin paralar cepte kalsın :)

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adres nakline gerek yok,
benim ikametgahım ankarada-izmire geldim velhasıl dükkan sözleşme işleri oldu bitti sonraki resmi işlere ikametgah laızm oldu,nufus müdürlüğü yapmadı ama muhtara gittim rica ettim 2. adresim olarak yazdı izmiri;)hem ankarada hem izmirde ikametgahım duruyor:],

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın ruhsatında ev adresin Denizli'deki adres görünüyorsa sorun yok, ama aracın ruhsatında adresin halen İzmir görünüyorsa o zaman yapman gereken bir şey var "git kendine 32 nci maddeden ceza yazdır, o cezayı öde öyle gel" :kop:.
Bu ülkede kanun yasa hükümler memurdan memura değişiyor o işlemi başka yerde yap bilmezler bile siz 32 madde nedir diye sorun bilende pek yoktur hatta hiç yoktur

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
adres nakline gerek yok,
benim ikametgahım ankarada-izmire geldim velhasıl dükkan sözleşme işleri oldu bitti sonraki resmi işlere ikametgah laızm oldu,nufus müdürlüğü yapmadı ama muhtara gittim rica ettim 2. adresim olarak yazdı izmiri;)hem ankarada hem izmirde ikametgahım duruyor:],
Samet öyle bir uygulama resmi olarak yok, bir şeyin iki ayrı yerde aynı anda olması zaten eşyanın kuralına aykırı, muhtar sana misafir kaydı açmıştır, kızımı okula kayıt ettirirken aynı uygulamayı biz de yaptık. e-devletin mernis sisteminde sadece tek adres görünür ;). Ben de İzmir'e ilk taşındığımda muhtar aracılığı ile gerekli yerlere adresimi bidirmiştim, ama seçim zamanı az daha Kemal abi gibi olacaktık. Nedeni ikametgahımı nüfus müdürlüğüne bildirmemişim.

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben İzmirde oy kullanacağım:),e-devletten baktım burada görünüyorum çünkü.nüfus müdürlüğünden bir çok işlemim oldu-yanii şey gibi oldu birazda belkide ankarada misafir duruma düştüm:D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Selamlar, bir sorum olacak; taşındıktan sonra ruhsatta adres değişikliğini yapmaya kalktığımızda, plakanın il numarasını değiştirmiyorlarmı? Hatta harf ve numaralar tutmadığı durum oluşursa, yeni bir plaka kaydı açmıyorlarmı? Yani atıyorum, İstanbul plakalı aracının ruhsatında sadece adres değişikliğini yaparak, başka bir ilde kullanabiliyormuyuz?

Sadece ruhsat değiştiriyorlar, plaka gene eskisi gibi kalıyor.

Bu ülkede kanun yasa hükümler memurdan memura değişiyor o işlemi başka yerde yap bilmezler bile siz 32 madde nedir diye sorun bilende pek yoktur hatta hiç yoktur

Aynen öyle, ben trafik tescil işlemlerini yaptırmak için yanımda bir resmi görevliyle gitseydim acaba bana o ceza gene kesilecekmiydi? Bakın belki birçoğunuz bilmiyorsunuz 2. el araçlarda mavi etiketli TR logolu plaka zorunlu değildir, ama bazı yerlerde plaka değişecek diye diretirler, böyle bir yasa maalesef yok. Ben bu şekilde 2 araç aldım ve plakalarını değiştirmedim, hatta eşimin aracındaki plaka halen mavi etiketsiz, TR logusuz.
32 nci maddeyi cezayı yazan memur bile bilmiyormuş, görevli memur "bize gönderiyorlar biz de yazıyoruz" dedi. ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ben İzmirde oy kullanacağım:),e-devletten baktım burada görünüyorum çünkü.nüfus müdürlüğünden bir çok işlemim oldu-yanii şey gibi oldu birazda belkide ankarada misafir duruma düştüm:D

Gözün aydın, senin ikametgahın artık İzmir olmuş :). Valla ben, oy işleri felan olmasa ikametgahımı tekrar Ankara'ya taşımayı düşünüyorum, çünkü Ankara ile bağım (yada Ankara'ya olan bağımlılığım :)) daha fazla.

geographer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş abi bir soruda benden;
aynı ilin farklı ilçelerine ikamet değişikliği yapınca ne gibi bir yol izlememiz lazım? yada bişey yapmamız gerekiyor mu diye sorayım.
örnek a ilinin b ilçesinden c ilçesine ikamet değişikliği yapsak.
teşekkürler