Benzin Masrafım :S

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullandığınız arabanın yol bilgisayarı vardır ortalama yakıt tüketimine bakın. Oradaki değeri 100 e bölün sonra ayda yapacağınız km ile çarpın. Çıkan sonucu 4 ile çarpın bir ay sonucunda benzine cebinizden yaklaşık ne kadar para çıkacağını bulursunuz. Sonuçta aracın ne tarzda kullanıldığını ne kadar yaktığını biz bilemeyiz.

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araba benzinli anladigim kadariyla.

Dizel olmadigi icin emin olmamakla birlikte su ongoruyu verebilirim:

Ortalama yakit tuketiminiz (sehirici) 10 L/100km oldugu durumda; gunde 20 km, ayda 600 km yol eder. Bu da ayda 60 litre eder.

60 litre benzin ise, kabaca 4 liradan 240 TL olur.

+1905 tamamen katiliyorum

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Tahminler güzel ama maalesef yaz tahminleri bunlar. Ayda 300 km yapacak araç, cumartesi pazar kullanılmayacaksa günde yaklaşık 15 km yapacaktır. Bunun gidiş ve dönüş olması gerekiyor ki bu durumda araç 7,5 km gidecek, sonra 7,5 km de dönüş olacak.. Mevsim kış, yani bu 7,5 km nin 4-5 km'sinde araç ısınma amaçlı zengin karışım (eski tabirle Jikle) ile gidecek. Bu durumda bu 7,5 km nin 1,25 lt civarında benzine malolması kaçınılmaz. Motor tam ısınmışken yol bitecek. Akşam aynısı olacak.. günde 2,5 litre civarında benzin tüketilir. 20 günde ise 50 litre benzin eder. 4 TL den 200 TL eder. Bu kullanım şekli ile 1 depo benzin 1 aylık kullanımda neredeyse tükenir...

Son düzenleme:

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şu an için 200 TL garanti, yaza doğru tüketim düşer (ısınma süresi düşeceğinden) ama kışa doğru hem tüketim artar hem benzin zamlanır, 300 TL nin altında olmaz seneye kışın. Üzerine ortalama aylık bakım masrafı olarak 50 TL koysanız fena olmaz. Opelin bakımları yetkili serviste pahalı çıkar.

m_cevik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla takın lpg rahat rahat binin derim :D Aynı araç aynı motor ben şu an 110 TL lik lpg ile bir ayda 520 km yol yaptım km başına 0.211 yakmış bulunmakta bu kullanım aynen sizin gibi 6.5km gidiş 6.5km geliş okula gidiş gelişlerim ve hafta sonu keyfekeder kullanımlarla bu tüketim tamamı şehiriçi, valla ben çok memnunum lpgden,hem 1.6 115 bg aracın performansını yaşıyorsunuz ve çok da yakmıyor yani :D

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Valla takın lpg rahat rahat binin derim :D Aynı araç aynı motor ben şu an 110 TL lik lpg ile bir ayda 520 km yol yaptım km başına 0.211 yakmış bulunmakta bu kullanım aynen sizin gibi 6.5km gidiş 6.5km geliş okula gidiş gelişlerim ve hafta sonu keyfekeder kullanımlarla bu tüketim tamamı şehiriçi, valla ben çok memnunum lpgden,hem 1.6 115 bg aracın performansını yaşıyorsunuz ve çok da yakmıyor yani :D

Güzel bir teklif... Ancak hesabı revize etmenizde fayda var. 6,5 km nin 2,5-3 km sini benzinle gidiyorsunuz. Dönüşte de aynısı oluyor. Sistemler 30-35 derecede benzinden LPG ye geçmeye ayarlıdır. Kısa mesafede LPG pek ekonomik değil maalesef. Bir daha imkanınız olursa (sizin faydanıza yazıyorum) Benzini fulleyip, LPG yi de fulleyin. LPG bitince tekrar ikisini de fulleyip hesap yapın. Ciddi bir maliyet farkı çıkacak karşınıza.. Tabii ki soğuk mevsim için...

m_cevik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel bir teklif... Ancak hesabı revize etmenizde fayda var. 6,5 km nin 2,5-3 km sini benzinle gidiyorsunuz. Dönüşte de aynısı oluyor. Sistemler 30-35 derecede benzinden LPG ye geçmeye ayarlıdır. Kısa mesafede LPG pek ekonomik değil maalesef. Bir daha imkanınız olursa (sizin faydanıza yazıyorum) Benzini fulleyip, LPG yi de fulleyin. LPG bitince tekrar ikisini de fulleyip hesap yapın. Ciddi bir maliyet farkı çıkacak karşınıza.. Tabii ki soğuk mevsim için...

Mehmet Bey lpg taktırmadan önce sizin yazılarınızı okuyarak kendi kendi tavsiye ederek herşeyi gözönğnde bulundurdum ve taktırdım.

Dediğiniz doğru fakat ben aracı saat 11 30 gibi çalıştırıyorum ve Gaziantep'de bu saatlerde hava 12-13 derece oluyor ve her gün bakıyorum 1km bile gitmeden tüpe geçmiş oluyor ,ama yinede tabi inanmadım dediğiniz gibi yaptım şu sonuca ulaştım 10 TL lik benzin ile 100 TL lik lpg tüketiyorum.Bu da beni tatmin ediyor açıkcası,fırsatını bulmuşken yazılarınız için teşekkür edeyim.

Dediğim gibi bence lpg :D

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne kadar ince hesaplar bunlar..ama sayenizde öğrenmiş oluyoruz..