benzin pompası susturma

kel1971

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kafayı iyice taktım benzin pompasına röle ile susturmayı .hem benzin gidiyor hemde LPG benim benzin enjektörleri işiyor galiba .
ve dün karar verip işe koyuldum .
1 adet 12volt 5 bacaklı röle Çift platinli kontak akımı 14VDC: NO 40A - NC 30A
4 adet dişi fiş
2-3 mt 2 mm kablo
ilk önce arka koltuğu kaldırıp halının altındaki plastik kapağı tornavida yardımı ile söktüm karşıma soket ili bir fiş cıktı 4 adet kablo var bunlardan ikisi şamandıra için ikisi benzin pompası için inece olanlar benzin şamandırası için ,kalın kablo benzin pompası için olanı birini kesiyoruz bunu ikisinde 2mm kablo ile röle için uzatıp lpg tankına kadar uzatıyoruz .burda rölenin 30 ile 87 nolu bacaklarına bağlıyoruz 87 nolu bacağın bırı boş kalıyor 86 nolu ve 85 nolu bacaklarına fişli 15 cm uzunluğunda kablo ile LPG tankı üstündeki elektirikli kesici den güç bağlantısını yapıyoruz röleye . şimdik kontrolde aracımızı çalıştırıp . deniyoruz röle devriye girdisinde içindeki küçük lede yanmaya başlayınca benzin pombası devre dişi hepsi bu kadar kolay gelsin yapacak olanlara .....

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
üstadım eline sağlık ancak gerek devre gereksede araca takarken resimler varsa eklersen sevinirim. bende yapmak istiyorum. hatta devreyi yaparken bi video eklersen daha makbul geçer. teşekkür ederim güle güle kullan

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar araclarda depo uzerinde kullanilan tesisat ozeldir (ex-proof) olarak gecerler. Her hangi bir gaz sizintisi durumunda patlamayi vs engellemek icin bu sekilde dizayn edililer, Yaptiginiz ekipmanin bunlari saglamis olmaasina dikkat edin. Kolay gelsin...

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sormak istediğim bir şey daha var. şimdi anladığım kadarıyla bu sistem lpg çalışırken benzin pompasıda boşa çalışmasın diye lpg sistemi devreye girer girmez benzin pompasının elektriğini kesiyor. peki lpg devreden çıkınca yani yolda giderken lpg biterse yine kendisi devreye giriyormu ?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bence fikir olarak belki iyi ancak pratikte riskli bir müdahale. Gökhan beyin de bahsettiği gibi çeşitli senaryolarda test edilmesi gerekiyor.

Amacı ben anlamış değilim, çok ses mi çıkarıyor? Yoksa kullandığı elektrikten mi tasarruf isteniyor? Yoksa başka birşey mi?

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Bence fikir olarak belki iyi ancak pratikte riskli bir müdahale. Gökhan beyin de bahsettiği gibi çeşitli senaryolarda test edilmesi gerekiyor.

Amacı ben anlamış değilim, çok ses mi çıkarıyor? Yoksa kullandığı elektrikten mi tasarruf isteniyor? Yoksa başka birşey mi?

Amacini anladim ben, eskimis enjektorler genelde iseme olarak tabir edilen hatayi yapar, buda hem lpg tuketmenize hemde benzin tuketmenize sebep olur...

Ancak riskleri dediginiz gibi tam bir test yapmak lazim...

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Amacini anladim ben, eskimis enjektorler genelde iseme olarak tabir edilen hatayi yapar, buda hem lpg tuketmenize hemde benzin tuketmenize sebep olur...

Ancak riskleri dediginiz gibi tam bir test yapmak lazim...

amacı şu bende bilirkişilerden öğrendim (cengizde) benzin pompası boşa çalışıyor ve ileride arıza yapıyor veya boşa çalıştığı için basınç oluşuyor diğer aksamlarına zarar veriyor bunu engellemek için yapılıyor bu sistem
gayet iyi bişey ama dediğim senaryolara vereceği tepkide bi o kadar önemli

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
amacı şu bende bilirkişilerden öğrendim (cengizde) benzin pompası boşa çalışıyor ve ileride arıza yapıyor veya boşa çalıştığı için basınç oluşuyor diğer aksamlarına zarar veriyor bunu engellemek için yapılıyor bu sistem
gayet iyi bişey ama dediğim senaryolara vereceği tepkide bi o kadar önemli

Bilirkisilere gerek yok biraz google aramasi yapilsa cok sey var :D ayrica ben arkadasin yapma sebebini yazdim... ancak verdigim link gayet aciklayici, takan ve memnun olan cok var bu cihazdan fiyat bilgisi telden alabiliyorsunuz...

http://ekopomp.com/index.php

Son düzenleme: