Bir Röle lazım...

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Cumhur ,
Sistemin elektronik tasarımını yaptım.Bir adet 556 ile dual timer ve çıkışlarını Mosfet ile sürdüm.Gayet düşük maliyette (15-20 Ytl) ama sistem üzerinde zaman ayarı ve diğer montaj anındaki adaptasyonu yine elektronikçi bir arkadaşı benim yönlendirmemle halledebiliriz ancak.

Beyine bağlı bazı sensörlerin 5 v ta çalıştığı doğrudur.Ancak İşine hakim birisi yaptıktan sonra sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

mocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araçlarda bazı ekipmanlar 5 voltla çalışıyor

Örnek : far şalteri, arka fren ampülü( parklar yanarken 5 V, Frene basarsan 12 Volt ) , Elektrikli aynanın kararan kısmı gibi

devrede bi şey yok, önemli olan araca uygulayabilmek

Selam Cumhur ,
Sistemin elektronik tasarımını yaptım.Bir adet 556 ile dual timer ve çıkışlarını Mosfet ile sürdüm.Gayet düşük maliyette (15-20 Ytl) ama sistem üzerinde zaman ayarı ve diğer montaj anındaki adaptasyonu yine elektronikçi bir arkadaşı benim yönlendirmemle halledebiliriz ancak.

Beyine bağlı bazı sensörlerin 5 v ta çalıştığı doğrudur.Ancak İşine hakim birisi yaptıktan sonra sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

csoft

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.csoftcomputer.com
Çok saolun yanlızz....

Selam Cumhur ,

ben usta ile görüştüm sorun yok şayet röle vazifesini görecek sistem belli ise tamamdır diyor bağlantı işi...

birde şunu anlamadım biz enerşi kullanmayacağız sadece kullanacağımız rölenin kontakları iki saniye ile açık kalacak ve bizde bu kontaklara aynayı aşağı konumda çalıştıran butonun uçlarını bağlayacağız yani butona bastığında nerden enerji alıyorsa ordan alacak enerjiyi yanılıyormuyum ?

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
enerji düşük olursa hareket de yavaş olur buda eş zamanlı hareketi geciktirir bu arada aynanın eski konumuna gelmesi nasıl sağlanacak bu konuda bi problem olmaz mı aynanın harketi için yeterli mesafe warmı ???

csoft

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.csoftcomputer.com
Canım benim...

enerji düşük olursa hareket de yavaş olur buda eş zamanlı hareketi geciktirir bu arada aynanın eski konumuna gelmesi nasıl sağlanacak bu konuda bi problem olmaz mı aynanın harketi için yeterli mesafe warmı ???

Aynı motor aynı enerji ile çalıştıracağı için, değişiklik olmayacak konu sadece şu butondan çıkan ilgili kablolar sanki butona basılmış gibi röle ile tetiklenecek, iki röle olacak aşağı hareket, yukarı hareket ikisininde zaman yarı aynı olacağı için kayma olacağını zennetmiyorum....

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
aracın orjinal tesisatına sadece butonlardan temas kurun sakın motorlara direk elektrik vermeyin .. Gereksiz..

Zaman rolelerine bence gerek yok..Kapasitesi uygun seçilecek birkaç kondansistörle o iş biter..

csoft

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.csoftcomputer.com
aracın orjinal tesisatına sadece butonlardan temas kurun sakın motorlara direk elektrik vermeyin .. Gereksiz..

Zaman rolelerine bence gerek yok..Kapasitesi uygun seçilecek birkaç kondansistörle o iş biter..

hmmm ilginç geldi Mehmet bu fikir ama Doğru akım devrelerindeki kondansatörler yanlımıyorsam sadece filtreleme yapar bize extra elektrik vermeyecek zaman rölesi ise sadece butona basıyomuşuz gibi davranması içindi

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hmmm ilginç geldi Mehmet bu fikir ama Doğru akım devrelerindeki kondansatörler yanlımıyorsam sadece filtreleme yapar bize extra elektrik vermeyecek zaman rölesi ise sadece butona basıyomuşuz gibi davranması içindi

sadece kondansatör ile sabit bir süre yakalayamazsınız. kararlı çalışan iki timer devresine ve 3 adet 12V. mini röle'ye ve 2 adet 4001 diyot'a ihtiyaç var.

Bunun çift kontaklısı

hb1e-dc5v.jpg

Timer ;
Enerji gelince ( Geri Vites lambası ve 1 nolu röleden + 12V) x süresince çalışacak iki timer devresi.

1 nolu Röle;
Motora gidecek olan + ve - uçaları yer değiştirecek. ( Aşağı ve yukarı kontrol için ) aynı zamanda 2. timer çalışması için + 12 V. enerji verecek. Kontrolu doğrudan Geri vites lambasından arada 4001 kullanarak alacak.

2 nolu röle ve 1. Timer;
1. timer kontrolu geri vitesten alacak ve geri vitese takıldığı zaman çıkışını 2 adet NO ( Normalde Açık ) kontakları ile ayna motorunu kontrol edecek. ( Geri vitese takıldığı zaman x süresi boyunca aynayı aşağıya indirecek )

3 nolu röle ve 2. Timer;
Geri vitesten çıkarıldığı zaman 1.röle normal pozisyona gelecek ve 4001 diyot üzerinden 2. timer'a kontrol voltajını alarak çıkışını 2 adet NO ( Normalde Açık ) kontakları ile ayna motorunu kontrol edecek. ( Geri vitesten çıktığı zaman x süresi boyunca aynayı yukarı kaldıracak )

Son düzenleme:

mocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaman devresi güzel fakat bu devrenin sürekli beslemesi nasıl olacak? geri vitese taktınız, ayna indi, peki araç geri vitesten çıkınca gerilim kesildiği halde ayna nasıl yukarı hareket edecek

bu devrenin ters kontak röleyle çalışan ve tetikleme akımı alacak şekilde dizayn edilmesi daha güzel olmazmıydı?

sadece kondansatör ile sabit bir süre yakalayamazsınız. kararlı çalışan iki timer devresine ve 3 adet 12V. mini röle'ye ve 2 adet 4001 diyot'a ihtiyaç var.

Bunun çift kontaklısı

hb1e-dc5v.jpg

Timer ;
Enerji gelince ( Geri Vites lambası ve 1 nolu röleden + 12V) x süresince çalışacak iki timer devresi.

1 nolu Röle;
Motora gidecek olan + ve - uçaları yer değiştirecek. ( Aşağı ve yukarı kontrol için ) aynı zamanda 2. timer çalışması için + 12 V. enerji verecek. Kontrolu doğrudan Geri vites lambasından arada 4001 kullanarak alacak.

2 nolu röle ve 1. Timer;
1. timer kontrolu geri vitesten alacak ve geri vitese takıldığı zaman çıkışını 2 adet NO ( Normalde Açık ) kontakları ile ayna motorunu kontrol edecek. ( Geri vitese takıldığı zaman x süresi boyunca aynayı aşağıya indirecek )

3 nolu röle ve 2. Timer;
Geri vitesten çıkarıldığı zaman 1.röle normal pozisyona gelecek ve 4001 diyot üzerinden 2. timer'a kontrol voltajını alarak çıkışını 2 adet NO ( Normalde Açık ) kontakları ile ayna motorunu kontrol edecek. ( Geri vitesten çıktığı zaman x süresi boyunca aynayı yukarı kaldıracak )

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İki adet timer içeren 556 entegresi.Bu entegreyi kitabi olmayan bir moddan tam isteğe uygun çalıştırabiliyorum.
Geri vitese takar takmaz 1-2 sn gibi ayarlanabilir süre boyunca çıkış 1 olur ve süre sonunda 0 olur.2.timer ise geri vitesten çıkarınca yani tetikleme sinyali 1 den 0 a düşen kenarda tetiklenir ve yine ayarlanan 2.timer süresi boyunca 1 sinyali vererek 0 olur.Çıkışlar 100 A akıma dayanabilen ucuz bir mosfet ile anahtarlanır ve ilk timer: Motoru doğru polarizasyon ile aşağı hareket ettirir, 2.timer ise motoru ters polarizasyon ile yukarı yöne hareket ettirir.Sistem girişinde devrenin çekeceği ufacık mA seviyelerinde bir sigorta ve mosfetlerin güç ayaklarına indüktif gerilimi söndürücü ters diyotlar ve motor akımının 1,2-1,5 katı kadar sigorta da koydunmu tamamdır.Bunların hepsi en fazla 5*5 cm lik board üstüne kurulabilir.
Ama tek sakınca şudur:
Hızlı işlemde : yani geriye taktın ve 2-3 sn dolmadan vazgeçip hemen geriden çıkardığın zaman eski ayna pozisyonunu kaybedebilir yada senkronizasyon problemi olabilir.Bunlarda aşılabilir tabiki ama devre ilk haliyle monte edilip tarafımdan gözlemlenip gerekli 2.aşama ona göre yapılmalıdır.
Birde bu işlerde her nekadar bilgili olunsa da aksilik olacak olduktan sonra
risk vardır.Sonuçta otomobilin elektriği üzerinde çalışıyorsun.Kendime mutlak güvenirim ve yardım etmek isterim ama olası aksilik durumunda da kendimi suçlu hissetmek istemem.

Röleli sisteme gelince oda olası bir seçenek ancak röledeki mekanik kontak sisteminin aksine elektronik anahtarlama uzun vadede daha verimli olur diye düşünüyorum.