Bir Röle lazım...

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İki adet timer içeren 556 entegresi.Bu entegreyi kitabi olmayan bir moddan tam isteğe uygun çalıştırabiliyorum.
Geri vitese takar takmaz 1-2 sn gibi ayarlanabilir süre boyunca çıkış 1 olur ve süre sonunda 0 olur.2.timer ise geri vitesten çıkarınca yani tetikleme sinyali 1 den 0 a düşen kenarda tetiklenir ve yine ayarlanan 2.timer süresi boyunca 1 sinyali vererek 0 olur.Çıkışlar 100 A akıma dayanabilen ucuz bir mosfet ile anahtarlanır ve ilk timer: Motoru doğru polarizasyon ile aşağı hareket ettirir, 2.timer ise motoru ters polarizasyon ile yukarı yöne hareket ettirir.Sistem girişinde devrenin çekeceği ufacık mA seviyelerinde bir sigorta ve mosfetlerin güç ayaklarına indüktif gerilimi söndürücü ters diyotlar ve motor akımının 1,2-1,5 katı kadar sigorta da koydunmu tamamdır.Bunların hepsi en fazla 5*5 cm lik board üstüne kurulabilir.
Ama tek sakınca şudur:
Hızlı işlemde : yani geriye taktın ve 2-3 sn dolmadan vazgeçip hemen geriden çıkardığın zaman eski ayna pozisyonunu kaybedebilir yada senkronizasyon problemi olabilir.Bunlarda aşılabilir tabiki ama devre ilk haliyle monte edilip tarafımdan gözlemlenip gerekli 2.aşama ona göre yapılmalıdır.
Birde bu işlerde her nekadar bilgili olunsa da aksilik olacak olduktan sonra
risk vardır.Sonuçta otomobilin elektriği üzerinde çalışıyorsun.Kendime mutlak güvenirim ve yardım etmek isterim ama olası aksilik durumunda da kendimi suçlu hissetmek istemem.

Röleli sisteme gelince oda olası bir seçenek ancak röledeki mekanik kontak sisteminin aksine elektronik anahtarlama uzun vadede daha verimli olur diye düşünüyorum.

röle olsun seninki olsun her ikisininde çalışma mantığı ve sonucu aynı. Arada röle kullanmamın tek sebebi ise süre dolmadan ileri takıldığı durumda kısa devreyi engellemek. Bu durumda senin de yazdığın gibi ayna pozisyonunu kaybedecek. Haaa o da olmasın denirse iş potansiyometre ve opamplara döner !!!

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaman devresi güzel fakat bu devrenin sürekli beslemesi nasıl olacak? geri vitese taktınız, ayna indi, peki araç geri vitesten çıkınca gerilim kesildiği halde ayna nasıl yukarı hareket edecek

bu devrenin ters kontak röleyle çalışan ve tetikleme akımı alacak şekilde dizayn edilmesi daha güzel olmazmıydı?

zaten öyle ,

3 nolu röle ve 2. Timer;
Geri vitesten çıkarıldığı zaman 1.röle normal pozisyona gelecek ve 4001 diyot üzerinden 2. timer'a kontrol voltajını alarak çıkışını 2 adet NO ( Normalde Açık ) kontakları ile ayna motorunu kontrol edecek. ( Geri vitesten çıktığı zaman x süresi boyunca aynayı yukarı kaldıracak )

sanırım tam olarak anlatamadım. :)
Bu yüzden cevabını saat 02:00 den sonra bu yazıyı değiştirerek tekrar vereceğim.:D:D

CUMHUR, Ne Diyeyim Ben Sana...

Son düzenleme:

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
optokuplör kullanılabilirmi acaba..?

butondan kaç mA geçiyo acaba..?

benide sardı yauu keşke işim olmasada uğraşsam..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
optokuplör kullanılabilirmi acaba..?

butondan kaç mA geçiyo acaba..?

benide sardı yauu keşke işim olmasada uğraşsam..
ugraşmak en çok sevdıgım seydirde mesele olan ugrasacak vakıt olması demi ustad?

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devrede sürekli besleme göremedim ??

yawww bi dur :) ( benden büyüksün sakın gücenme haa )

iş yerindeyim, eve gidince çizecem...
Amaç joystikten kumanda ediyormuş gibi yapmak, joystikte de kontak açık olduğu sürece enerji var ve onu kullanıcaz.

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
entegreye bakarım... sana pm atarım akay bey... istersen gönderebilirim. ama en geç haftaya perşembeye kadar bana haber vermelisin...

marikan ilgin çok teşekkür ederim,

İstanbul' dan bi arkadaşa da söylemiştim. 2 hafta salladı ama işimi gördü sağolsun...

benim proje de hareketlenmeye başladı.... :D:D:D:D:D

csoft

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.csoftcomputer.com
Arkadaşlar siz neden ?

Arkadaşlar siz neden tekerleği yeniden keş fetmeye çalışıyorsunuz....

Şimdi dostlarım zaten elimizde devre var devreye ihtiyaç yok enerji de var buna da ihtiyaç yok ayna motoru bir doğru akım motoru + ve - ucu var
artı uç butona bağlı eksi uç direk motora ve siz butona bastığınız anda artı uca yol veriyorsunuz ve motor başlıyor çalışmaya röle istenmesinin sebebi sadece butona paralel elektronik bir buton yapmak şöyleki transistörleri biliyoruz 3 uç var Collector(c) - Emiter(e) - Baze(b) şimdi transistörün bu üç ayağından baze olana enerji verince Collector ve Emiter arasında enerji geçişi olmuyormu (uçları karıştırmış olabilirim) yani geri vitese takılınca lambalarına giden enerji bizim baze ucunu tetikleyecek ama tetik gerilimi geldikten sonra röle 2 sn sayıp butona basmak tan vaz geçecek bu aynayı aşağı kaydıracak ve geri lambalarından enerji kesildiğinde ise devre ters çalışacak Akerin dediği gibi 2 röle bu işi bitirir...

Exradan bir yerlerden enerji almaya gerek yok haa 12 voltluk Geri lambalarına giden enerji röleyi tetikler ama bu enerji kesinlikle ayna motorunu bağlamaz biz zaten araç mühendislerinin ayna için tahsis ettiği gerilimi kullanacaz aynalar için...

Doğrumudur aker ???

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cumhur,
üzgünüm ama öyle değil :)

1- Motorlara giden sadece üç kablo var ve artı / eksi kumandaya göre değişiyor. Yani eksi sürekli bağlı, ve butonla dört ayrı yön için dört ayrı kablo ile artı göndermiyoruz. Toplam iki motor ve üç kablo var. Kablonun biri motorlara ortak bağlı, diğeri aşağı - yukarı motorunun ikinci ucuna, son kablo ise sağ-sol motorunun ikinci ucuna bağlı.
2- O bahsettiğin transistörü zaman devresinde kullanıcaz zaten. Kondansatör ve potansiyometre ile de zamanını ayarlayıp röleyi kontrol edicez.
3- Ekstra enerji alınmayacak zaten. Joystik de hazır bulunan enerjiyi röleler ile joystikten komut veriyormuş gibi yapıcaz.
4- 2 röle kumanda için, bir tane de aynı joystik te olduğu gibi aynaya giden iki kablodaki + ve - yi yer değiştirmek için kullanıcaz.

Son düzenleme:

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar 22 dk. lık bir gecikme ile devre şeması eklenmiştir. ( arada Cumhur'a bişeyler yazdım )

Similasyon üzerinde test edilmiş sorun görülmemiştir.
En yakın zamanda 2. projem olarak bu işi halledeceğim... :)

ayna-1.jpg

Devre açıklaması;

Geri vitese takıldığında ( SW1 )
RL1 çalışır ve kumanda voltajını ters cevirir. Timer I XX süresi kadar RL2'yi kumanda eder ve ayna motorunu aşağıya çalıştırır.

Geri vitesten çıkarıldığında
RL1 normal durumuna gelir. Timer II D1 diyotu üzerinden enerji alır ve XX süresi kadar RL3'ü kumanda eder ve ayna motorunu yukarıya çalıştırır.

Timer devresi RespecT in dediği gibi 556 ile veya transistör, pot ve kondansatörden oluşan bi zaman devresi olsun sonuç değişmez. Proje üzerinde aynayı bütün olarak almış o nedenla hangi motor hangi işi yaptığını bilmediğim için Mavi veya gri dedim. Siyah/Kırmızı 2 kapı toplam 4 motorda ortak uç.

Son düzenleme: