Bu bobin Vectraya olurmu doğrumu acaba ?

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben bugün lpg silkelemesinden dolayı bobini değiştirdim. Sanayide tamirci arkadaşımın tavsiyesi üzerine opel yedek parça satan dükkana gittim vectra 2001 1.6 bobin istedim. İki seçenek sundular birincisi delphi marka 185 TL dediler diğeri yan sanayi biraz daha ucuz dediler ama lpg kullanıyorsanız mutlaka delphi almalısınız çünkü opellerde bu sorun çok oluyor dediler. Tamam dedim delphi alayım dedim orjinal olsun dedim.Tamirci arkadaşım değiştirdi bu arada sökülen bobinin üzerindede herhangi bir marka yazmıyordu göremedim. Asıl sorun benim aldığım delphi marka bobinin kutusunu bağaja koymuştum akşam evde yeni bobinin kutusuna baktım kutunun kenarında bir etiket vardı o etikette üst tarafta CEE10000-12B1 yazıyor alt tarafta ise Opel/Vauxhall - Astra 1.4 1.6 - Meriva 1.6 Zafira 1.6 yazıyordu. Ayrıca kalın bir kalem yazısıyla Z16XE yazıyordu.Bana bir şüphe düştü acaba ben yedek parçacıya yanlış bir modelmi dedim veya onlar yanlış bir model bobinimi verdiler. Çünkü bu etikette Vectra 1.6 hiç yazmıyor. Ama arabada çalışıyor. İleride başımıza bir dert açmayalım. Lütfen bu konuda fikri olan varsa ve akıl verirse sevinirim.

Son düzenleme:

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç modeli önemli değil.Motor kodu aynı ise sıkıntı yok.

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizin vectranın motoru X16 kodlu olmalı,Z motorlarla arasında ateşleme zamanları farklı olabilir ama bu bobinlede çalışmayacağı anlamına gelmez elbette..sorun çıkarmı işte buna kimse kesin bi cevap veremez,zaman gösterir diyeceğim ben..

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizin vectranın motoru X16 kodlu olmalı,Z motorlarla arasında ateşleme zamanları farklı olabilir ama bu bobinlede çalışmayacağı anlamına gelmez elbette..sorun çıkarmı işte buna kimse kesin bi cevap veremez,zaman gösterir diyeceğim ben..
ruhsatta motor no başlangıcında Z16XE yazıyor. Z motor anlamınamı geliyor.

caglar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O bobinlerde hep z motor için yazıyo zaten.Benim aracım x motor olmasına rağmen benimkindede aynı bobin var yaklaşık 45000km oldu lpg li.Ben bir sorun yaşamadım.