corsa 1.3 cdti'ın tasarruflu kullanımı ile ilgili fikri olan varmı?

Ghostbuster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben ortalama 850 km yapıyorum ankara'da..corsa 1.3 cdti easytronic. gaza fazla yüklenmiyorum, 100 km'yi de geçmiyorum. Easytronicler 2500 devirde vites değiştiriyor...bir de şu dikkatimi çekti, bp'den yakıt alınca arabada motor sesi daha fazla geliyor ama daha fazla yol gidiyorum, bp eurodizel ile 850 km de ışık yandı, opetten alınca motor sesi azalıyor 800 km de ışık yanıyor...yakıt konusunda sizin de dikkatinizi çeken bi durum var mı..
evet 1 yıllık kullanım sonunda edindigim tecrube suki bp den yakınt alınca araç 100 km fazla yol yapıyor total po shell opet hepsini denedim ozellikle totalden alınca 130 km farkettti 570 km de ısık yandı yani bp diorum baskada bişi demiorum...

0303

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 25 litre mazot (60 ytl) ile 520 km. yapabildim en son.4,8 L/100 km yapar bu araç için normal bir km. bence.

Aracım easytronic vites ve düz viteslilere göre daha ekonomik olduğunu düşünüyorum. Gaza basışınıza göre araç vites değiştiriyor.1800 devirdede 4000 devirdede vites değiştirte bilirsiniz size kalmış. Ben genelde 2000 -2500 devir arasında değiştirtiyorum. Trafiğin durmuda bunda etkili tabi.

Kendi aracımda dikkat ettiğim yakıt ile ilgili diğer konu, yüksek süratlerdeki yakışı.90-100 ile gitmekle 120-130 ile gitmek arasında yakıt tüketimi açısından bariz fark var.Aydın ve çeşme otobanlarında bunu denedim. 100 km den sonra çok yakıyor.

Birde hava filtresi ve lastik basıncının tüketimime önemli etkisi olduğunu düşünüyorum.

Aracıma herzaman aynı benzinlikten yakıt alıyorum ( çiğli kipa total).

aksals

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba herkese,

hava filitresinin hemen devaminda flow (akıs) sensor var hassas bir alet eger kirlendiyse hava akisini yanlis okur ve karisimda dengesizlik olur...:)

kolay gelsin...

aksals

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba ,

hava filitresinin devamindaki air flow sensor (hava akıs ) kirlenmis olabilir fakat hassas bir alet dikkat....:) yanlis okuyor olabilir....
iyi calismalar

timuti79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu yaz sürekli ist - saroz arası gittim geldim, heralde bi 8000 yaptım :D, bi seferinde min yakıta (80 - 100) kastım ve sonuç 4.3 / 100 oldu, ist a döndüğümde hala çeyrek depom vardı ve fulleme sonrası hesaplamada ağzım kulaklarıma vardı...hanım 4.3'ten bir şey anlamadı ama ben "az o az!" dedim, 10.3 YKR'ye geliyor, bedava yahu:)

SiR-HoT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.atakoyotomotiv.com
Yeni Corsa 1.3 90 hp

Yeni Corsa 1.3 90 hp yakit tuketimyle iligli bi sorunu olan var mi bana biraz fazla geldi ?

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kırmızı ışığı gördümmü benzinliğin yolunu tutarım. Çünkü daha evvelinde merak ettim ve bu bana tam 140 ytl ye patladı.. opeller kırmızı ışık yandıktan sonra heran yakıt pompasını yiyebiliyor. Hatta sitede çeyrek depodayken yakıt pompası yanan arkadaş var..

Bilginize..

LvNt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kırmızı ışığı gördümmü benzinliğin yolunu tutarım. Çünkü daha evvelinde merak ettim ve bu bana tam 140 ytl ye patladı.. opeller kırmızı ışık yandıktan sonra heran yakıt pompasını yiyebiliyor. Hatta sitede çeyrek depodayken yakıt pompası yanan arkadaş var..

Bilginize..

haklısın hemde çok haklısın..
sevgili arkadaşlar, şu arabaları ışığa kadar kullanmayalım lütfen!
depo ne zaman çeyreğe gelse mutlaka mazot alırım, fullemesem bile doldururum yarıya kadar...

bazı arkadaşları görüyorum, ışık yandıktan sonra zorlasam ne kadar giderim filan diyorlar, arabaya çok zararı var... özellikle dizel motorlu arabalarda..