Corsa B GSi Subapmı vuruyor ?

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar eski aracım vectra b (namı diğer funda :) ) evlilikten dolayı sattıktan bir müddet sonra corsa b gsi araç satın aldım.
Velhasıl ,araç son bikaç gündür traktöre benzeyen bir ses çıkarmaya başladı.Gidişinde bir aksilik hissetmedim,devir sonuna gidebiliyor.Ses yüksek devirde duyulmuyor,alcak devirlerde çok net duyuluyor,ayrıca vites boştaykende bu sesi alıyorum..Aldığım sırada bu problem yoktu.Bana sanki subap vuruyormuş gibi geldi daha ustadan yorum almadım.
Videoların birinde kayış görünüyor ve kayışı döndüren kasnak yalpalayarak dönüyor,ses burdan geliyor olabilirmi ?
Triger seti ve periyodik bakımı(yağ,filtre vs) yeni değişmiş.

Videosunu çektim,yorumlarınızı bekliyorum..Şimdiden hepinize teşekkürler..

http://www.youtube.com/watch?v=e_prflYXa74&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=gzAZSfKtzbA&feature=youtu.be

onkyo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
mustafakibaroglu.wordpress.com
v kayış ve gergi bilyasını ve o tertibatı kontrol ettir!

2. videoda ses oldukça bariz ve hiç sibob gibi gelmiyor bence iyi bir ustaya göstermen lazım

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En kısa zamanda v kayışını kontrol ettireceğim.Esas sorunuma gelince sübap ayarıyla bu işten kurtulabilirmiyim acaba onu düşünüyorum..Ses yeni yeni oluşmaya başladı canımı sıktı :(

onkyo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
mustafakibaroglu.wordpress.com
En kısa zamanda v kayışını kontrol ettireceğim.Esas sorunuma gelince sübap ayarıyla bu işten kurtulabilirmiyim acaba onu düşünüyorum..Ses yeni yeni oluşmaya başladı canımı sıktı :(

kardeşim ses karterin o bölümde çoğalıyor siboblarda şıkırtı diye tabi ettiğimiz es gelir senin arabadan vuruntu sesi geliyor

buradan belli olmaz iyi ve güvendiğin bir usta görmeli..

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vuruntu sesi geliyor diyosan dahada kötü bu durum..muhtemelen segman isticekdir..yarın servise gidicek detayları paylaşırım..teşekkürler cevabın için.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sesin yeri ilginç, ısınınca geçse kafadan headers vs. çatlak diyeceğim.
Alttan yankılanıyor, kayış diyeceğim, devir yükseldikçe hızlandığından sesininde artması lazım, azalıyor diyorsun.
Supap sesine yakın ama değil bence. Kapağı açıp bakmak gerek yanıtı gelecektir, tahminimce. Yağ seviyesi normal değil mi? Yeri ile orantılı olarak yağ pompası diyeceğim ama bu seferde ilk çalıştırmada ışık geç söner. Kayış değişmiştir, devirdaim eski de olabilir.

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıbop vurma sesıne benzıyor,fakat cekıste problem yok dıyorsunuz,bu,sıbop vurma ıhtımalını azaltıyor,iticilerde sorun olabılır..ıkısınden biri olabılır,yınede en kesın cözüm ıyıce bakılması ustanıza gösterin..

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta sesi dinleyince direk yağı azalmış ekleyelim dedi ses kayboldu çok şükür.(10/40 eklendi) Gidişinde bir problem yok normal ivmelenmesini yapıyor isteksizlik yok , daha bir kere silkelemedi şükürki gaza yüklenince.Bu arada yağ konusundada yine haklıymışsın Emre abi :)
Beni düşündüren kısım ise aracın eski sahibi yağını yeni değiştirdim demişti,araç yağmı eksiltiyor sorusu geldi direk aklıma..Usta motor teste sok arabayı dedi bu test işi ne oluyor tam olarak ? kompresyon ölçümü gibi bişeymi ?
V kayış aksamlarında sıkıntı olup olmadığını nasıl anlayabilirim,aracın şarj göstergesinde,akü şarjında vs bir problem yok , ama o yalpalayarak dönmesi normalmidir bilemiyorum..Usta sorun yok dedi yinede kafamı kurcalıyor kayışı döndüren tertibat neden yalpalasın ki ??

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni konu açmamak için tekrarlayan sorunumu tekrar belirtmek istiyorum, nedenini bulmuştum..Bu sorun 500km sonra tekrar çıktı..Castrol magnatec sentetik 10/40 yağ kullanmıştım 1litre.Yine yağ seviyesi azaldı.Takribi 500km de 1lt yağ azalır mı ?? Bu nasıl bir sorun anlam veremiyorum.araç nerdeyse 2-3 aydır bende..100 kilometrede ortalama 8/9 lt benzin yakmasını geçtim ayda 1 litre yağ yakıyor :D ( 12 ay 12x20tl (1lt yağ) =240tl :D )
Bunun sebebi ne olabilir,araç beklediği zaman alttan yağ kaçırması yok,gaza çok basınca siyah duman atıyor,mavi değil..Soğuk motorken gaz yemiyor pıtpıtpıt ediyor kalkışlarda.Bu sorun nedendir ? Motormu açtırmam gerekiyor ? Corsa gsilarda yağ yakmanın nerdeyse motorun kendi karakteristiğinden olduğunu bilerek aldım aracı,ancak bu kadar kısa sürede azalan yağ eklediğim videodaki gibi sese sebep oluyor bunun önüne nasıl geçerim..Yorumlarınızı bekliyorum.İyi forumlar.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bak kardeşim bilgi eksikliği var mesela kaç kilometrede..
sana tavsiyem yapacağın önce güzelce kompresyon ölçtürmen olacak bu sana motor hakkında sağlıklı bilgi verir... birde motor karterden gelen hortumları ordan boğaza giden hortumları temizlemek...eğer motor kompersyonu sağlıklı ise geriye motor çalıştırınca ve gaza basınca duman atıyorsa bu sübap yataklarına işarettir artı ses yapması sübap hidrolik ayarlayıcısı bozuk olabilir üst kapak sökülünce çalıştırsın ustan tepkilemelerine elle hafi baksın hangisi ise değişecek...yani kapak herhalukarda bir kere açılacak ama rektefe mi yoksa sırf sübaplarmı yataklarımı komresyon ölçümü sağlıklı bilgi verir