Corsa D Ledli Stop Yapımı

joeclown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracımı aldığım günden beri deli gibi nette ledli stop ve angel far aramaktan sıkıldım sonunda koca nette forumlarda kendi stopuna girişme cesaretine sahip arkadaşların gazına gelip bende kendi stoplarıma giriştim :eek:

şimdi neler yaptığıma anlatmaya başlamadan önce okuyan herkesten ricam şudur ki, eline yankeski, havya almamış herhangi bir işin ucundan tutmamış insanların, "şunu şöyle yapsaydın, bunu böyle yapsaydın.." tarzı yorumlarda bulunmamasını rica ediyorum..

ha beğenir beğenmez iyi der kötü der eyvallah o başka ;)

neyse gelelim olayların başlangıcına..

öncelikle ben hayatımda bu kdr zor tasvir edilecek bir geometriye sahip stop görmedim tahmin de etmiyordum...

yani ne yuvarlak ne dikdörtgen hiçbişeye benzemio meret...
stopu söküp elime aldım ve babamla yaklaşık 2 saat sadece bunu neresinden açalım da içine girelim diye düşündük...

önce fön makinesiyle ısıtıp yapışkanı ayırmayı denedik olmadı, kanırtarak ayıralım dedik o da olmadı...

sonra herkesin aklına en son gelecek yer olan önden girmeye karar verdik:rulet:

çünkü arkadan girersek tekrar birleştirdiğimiz takdirde aracın şasesine dokunan ve vidaların girdiği deliklerin tutmaması gibi bi durum çıkar diye önden çok ince bir havya ucuyla sabırla kestik...

ön camı alınca karşımıza odalar çıktı... bir saat kadarda ledleri nasıl döşeyeceğimizi düşündük..

ledleri odaların kenarlarına sıcak silikonla tutturduk ama dar açılı led almışım ve sadece karşısına geçtiğiniz takdirde güsel bir görüntü veriyordu hepsini iade edip 100derece geniş açılı mantar led diye bilinen helmet led lerden aldım fakat bu ledlerin uzunluğu olmadığı için ledlerin durması gereken bir platform lazımdı sırasıyla sünger, köpük, strafor denedim.. strafor ii oldu ama havyayla lehim yaparken sıcaktan eridiği için ledler sürekli yer değiştirdiler ve şekli bozdular bende straforun önüne pertinaks yerleştirip denedim ve çok şık oldular...

sonuçta bütün odaların deneme yanılma yoluyla sürekli traşlayarak ölçülerini aldım ve odalara göre strafor+pertinaks platformunu yaptım...

bundan sonrası işler biras hızlandı...

ledler 3-3.5V ve araçtan 13.5V geldiği için 4 tane ledi seri bağlayıp uçlarına 100ohm direnç ekleyip hepsini paralel bağladım...
çok ince ve sabır gerektiren bir kaç saatten sonra hemen denedim ve sonuç inanılmas şık oldu ztn ikinci bi hayalkırıklığını bu kadar emekten sonra ve zamandan sora kaldıramasdım açıkçası

gelelim karşımısa çıkan bir milyon sorundan birkaçına daha..
arabamın elektroniği park lambalarına son derece güsel bir şekilde 13.5V DC sabit bir şekilde gönderiyor fakat fren lambasına ampul takılıyken frene basmazken 6.5V DC frene basınca 13.5V DC veriyor. fakat ampulu söktüğümüz takdirde 5.5V AC geliyor ve hepimiz mal mal bakıyoruz

anlaşılan kadarıyla beyin bir ampul istiyor.. bisde gidiyoruz oldukça güçlü bir seramik 160ohm direnç koyuyoruz ve beyni kandırıyoruz

ardından frenlerin 6.5V ile az 13.5V ileçok yanmasını değil sadece frene basıldığı zmn yani sadece 13.5V geldiği zmn yanmasını istiyoruz o yüsden gidiyoruz bir de 12V role koyuyoruz bu arkadaş da sadece 12 ve üstü Voltta akım geçiriyo bunu da hallediyoruz..

daha sonra sinyal ampulünü söktüğümüz zmn yerine led koyduğumz da sinyaller artık deligibi çok sıkı aralıklarda sönüp yanıyor... bununda ampul olmadığı için çok kolay dolup boşaldığını çakıoruz fakat daha güsel gözüktüğü için ellemiyorumm

bilimum ufak tefek bin tane sorunu atlattıktan sora inanılmas güsellikte bir şekle sahip led stoplarımız elimizde duruyor...

007.jpg

008.jpg

011.jpg

013.jpg

014.jpg

016.jpg

017.jpg

019.jpg

020.jpg

021.jpg

022.jpg

023.jpg

SONSÖZ:
arkadaşlar bu işlemler başlayıp bitmesi tam 3 haftamı net olarak 15 günümü eksiksiz götürdü.. bu işe kalkışacak herkese şan dilemekten önce sabır diliyorum.. bu iş bittiyse inanın bnm inadım sayesinde bitti.. 3 hafta boyunca beni gören eksiksiz herkes "napıosun sen delirdinmi güzelim stopları kesme mahvetme perişan etme.." gibi uyarılarda bulundular..
öncelikle ben o stoplara havyayla keserken herkesten çok bnm içim eridi gitti.. her an wazgeçim napıorum ben daa beter yapmak üzereyim halindeydim.. ama inat ettim başladım ve bunu yapıcam diye..
sonuç olarak bana inanın bu stop olduysa her stop ledli hale getirilebilir =)))

not: foruma fazla sıklıkta giremiyorum elbette vaktim olduğunca herkesin sorusuna yanıt wermeye çalışıcam ama asıl amacım cesaret vermek ve kendi tecrübemi aktarmak..

afiyet olsun =)))

Son düzenleme:

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla hepsini okudum, hayırlı olsun.. stopları çok mrk ettim, resimleri bekliyoruum...

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
örnek ve çok güzel bir uygulama eline sağlık

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işallah buharlanma falan yapmaz çok şık olmuş

HSG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mükkemmel tebrikler

cok başarılı.. söylenicek söz bulamıyorum

rompun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gercekten cok sabirliymissin ama cok sik olmus gule gule kullan:)