çözülemeyen sekonder hava sistemi arızası

olmezozan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
1999 Corsa B X14XE aracımda bir süredir P0412 kodlu arıza alıyordum.
En sonunda çözmek için kolları sıvadım.

P0412 kod için sekonder hava sistemine ait bir arıza açıklaması yapılıyor. Bilindiği üzere bu sistem araç soğukken belirli bir süre devreye giriyor, motor ısındıktan sonra da devreden çıkıyor.
Benim aracımda soğukken devreye giriyor ve çalışıyor, bu süre içinde arıza vermiyor. Pompa olması gerektiği gibi ve gerektiği sürede çalışıyor.
Bütün olay motor ısınıp da pompa devreden çıktıktan sonra oluyor...
Pompa devreden çıktıktan hemen sonra arıza ışığı yanıyor ve P0412 kodunu alıyorum.

Sekonder pompa sağlam ve düzgün çalışıyor, çekvalf kontrolunu yaptım kurum yok, borularda patlak yok, röledendir dendi röleyi değiştirdik denedik, vakum valfinde bir sıkıntı vardır dediler onu çalışan başka valf ile denedik.. Bir türlü sorunu çözüp arıza ışığını söndüremedik..

Şimdilik pes ettim, söndüremediğim, sinirimi bozan arıza ışığını kadranı sökmek suretiyle yerinden çıkartıp dikiz aynama astım
img-grin.gif

Elimdeki OBD cihazı ile sürekli bağlanıp ne durumdayız diye kontrol ediyorum, kadim dostlarım sekonder ve oksijen sensörü arızaları hep oradalar..

Bahsettiğim sekonder arızayı (kod : P0412) çözecek tavsiyesi olan arkadaşların bilgilerini bekliyorum. Teşekkürler.