direksiyonum aniden kilitlendi ve araç stop etti

hasanustun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar astra 1.3 cdti aracımla ıkıncı viteste genıs bır alanda U donusu yaparken tam donme bıtmeye yaklastıgı esnada direksiyonum kilitlendi.araç stop etti.cd calar calısıyordu ve kısa surelıgıne kapanıp gerı acıldı.daha once hıc boyle bır sey yasamamıstım.allah korusun bu olay yolda basıma gelebılır mı dıye dusunmeden edemedım.daha sonra aracı calıstımak ıstedım.vitesi bosa almaya calıstım ama vıtes takılı kaldı.bır sure sonra debriyajı tekrar basıp bıraka bıraka bosa alabıldım.sorun neyden kaynaklanıyor olabılır acaba.daha onceden dıkkatımı ceken bır sey vardı.aracı calıstırmadan once dıreksıyonu cevırmeye calıstıgımda cok sert oldugunu gozlemlıyordum.dıreksıyon kıtlı olmamasına ragmen cok sert oluyor ama calıstırınca hemen yumusuyor yanı gercek bır hıdrolık gıbı oluyor.bu herkes de boylemıdır yoksa benım araca ozgu bır sorunmudur

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mazotta su olabilir,o sırada motora su gelmiştir stop etmiştir.

bendede aynı olay 2 kez oldu. en son geçen hafta yaşadım, 40 kmh hızla giderken araba birden stop etmişti. sanırım aldığım yakıtta su olmasından dolayı

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kontak ta sorun olabilir belki kontak takılı haldeyken yani çalışır haldeyken hem aracı stop ettirin hemde direksiyonu kilitleyebilir aracınızı bi servise götürüp kontağınızı kontrol ettirin... araç stop edince direksiyon ağırlaşabilir ancak kontağı çıkarmadığınız taktirde direksiyon kilitlenmez bence en kısa zamanda bi yere gösterip sorunu aramaya bakın. Araç çalışıncada direksiyon yumuşar zaten.

bornovalım

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kontak ta sorun olabilir belki kontak takılı haldeyken yani çalışır haldeyken hem aracı stop ettirin hemde direksiyonu kilitleyebilir aracınızı bi servise götürüp kontağınızı kontrol ettirin... araç stop edince direksiyon ağırlaşabilir ancak kontağı çıkarmadığınız taktirde direksiyon kilitlenmez bence en kısa zamanda bi yere gösterip sorunu aramaya bakın. Araç çalışıncada direksiyon yumuşar zaten.
aynen katılıyorum

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eps sistemleri motor çalışınca yumuşar. yani motor çalışmadan serttir. ancak çalışan araba stop ettiğinde (sizdeki gibi kendiliğinden) sistemin sertleşmemesi lazım.
yani kontağı açtınız serttir. motor çalışır yumuşar. tam kalkış yaparken stop ettirdiniz aracı o zamanda yumuşak olması lazım.
sistem böyle çalışır.
stop etme konusunda birçok neden olabilir. tekrar aynı şekilde yaptırmayı deneyin. yaaprsa bir arızadır. yapmassa kullanım hatası olabilir.