Dizel Easytronic kalibrasyon ayarı hakkında bilgi..

Shotgun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok değerli arkadaşlar ve saygı değer ustalarım. 2011 model 1.3 cdti astra classic 3 easytronic araca sahibim, aracım şu an için 12bin km'de. Daha önce de 2004 opel corsa 1.3 easytronic aracım vardı. O şimdi kardeşimde 125 bin km yi devirdi maaşallah herhangi bir sıkıntımız olmadı araçtan ve şanzımandan yana.

Şimdi okudum ve sizlerden öğrendiğim bu easytronic şanzıman için kalibrasyon, baskı balata debriyaj aralığının düzenlenmesi gerekliliğini okuyorum. Ancak bu ayarın bazı yorumda bulunan arkadaşlardan anladığım kadarıyla sadece benzinli easytronic'lerde yapılması gerektiğini çünkü ondaki şanzıman beyninin, bu kalibrasyon ayarını otomatik olarak yapamadığını ancak dizellerde kullanılan şanzıman türünün bu işi kendiliğinden yaptığı için bu kalibrasyon ayarına öyle 15bin km de bir yapılmasına gerek olmadığını okudum. Şimdi kafam karıştı açıkcası 15bin kmde yaklaştığı için sizlere sorum bu ayarın benim araç için (dizel) yapılması gerekli mi yoksa herhangi birşey yapılmasına gerek yok mu? Veyahut yapılması gerekiyorsa hangi koşullarda muhakkak yaptırtılmalı. Servise gitmeden önce gerçek bilgi sahibi olursam ona göre servisle konuşma şansına da sahip olacağım. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
kalibrasyon ve temas noktası alıştırması kalkışlarda silkeleme yada yavaş kalkışlarda stop etme veya geri vitese takarken sırrt sesi gelirse gerekir. 15bin km de bence kalibrasyon gereksiz ama servise bakıma gittiğinizde söylerseniz bi kontrol ederler. yaptırırsanız da yaptırmasanızda 15 bin km de sorun olmaz.
ama şehiriçi yoğunlukla kullanılan arabalarda 60 km de kesin gerekiyo. bilginize...

Shotgun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalibrasyon ve temas noktası alıştırması kalkışlarda silkeleme yada yavaş kalkışlarda stop etme veya geri vitese takarken sırrt sesi gelirse gerekir. 15bin km de bence kalibrasyon gereksiz ama servise bakıma gittiğinizde söylerseniz bi kontrol ederler. yaptırırsanız da yaptırmasanızda 15 bin km de sorun olmaz.
ama şehiriçi yoğunlukla kullanılan arabalarda 60 km de kesin gerekiyo. bilginize...
Cevap için çok teşekkürler. Yani bu işin dizel yada benzinli olmasıyla bir ilgisi yok anladığım kadarıyla. Her ikisinde de yaptırılması gerekiyor.

arif06-eski

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 2 ay önceki 2. yıl bakımında bu konuyu sordum. Aracım 1.2 easytro 2010 model 24.000' de. Kesinlikle böyle bir ayara gerek olmadığı, şanzumanın be beynin otomatik oalrak ayarladığı ki eğer böyle bir periyotta ayarı olsaydı genel merkez bizi uyarırdı, ekranımıza düşerdi dedileri. Skıntı yoksa, şikayetin yoksa hiçbir ayar, programa gerek yok dedileri. Bilmem doğru bilmem yanlış.

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Baskı balata değişiminden sonra dizel yada benzinli farketmez kalibrasyon yapılır.

Shotgun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için çok teşekkürler. Gerçekten bu durum kafamı epeydir kurcalayıp duruyordu. Dediğim gibi daha önce de 2004 corsa easytronic kullandım hatta 125 bin'e geldim ne balatası değişti nede beyni revizyon gördü gayette her yere gittim kontak kapatmak zorunda kaldığım trafik sıkışıklıklarım da oldu, benim için easytronic vites hiç sorun olmamıştı inşallah bunda da olmaz. Daha önce de sizleri keşfedemediğim için de bu tür bir ayardır vs dir hiç bir bilgimde yoktu açıkcası...

Tamam şimdi anladığım kadarıyla eğer ki bir rahatsızlık hissetmiyorsak arabayı kurcalatmaya gerek yok ya da en azından yetkili servisin sadece ağzını yoklarım konuyla alakalı ne diyecekler diye. Daha sonra burda da paylaşırım söylediklerini.

Bu arada aklıma gelmişken izmir'de hangi yetkili servisi önerirsiniz arkadaşlar?