dizelde egr

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
izmirde bu egr iptalini yapabilecek bir yer biliyor musunuz? arayıp sormak istiyorum da..

c.ayd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Euro3-4 normlarını tutturabilmek amacıyla eklenmiş bir parça..EGR (Egzoz Gazı Resirkülasyonu) Sistemi...
İçten yanmalı motorlardan atmosferi kirleten temel üç kirletici CO, HC, NOx lerdir. Bu kirletici oranlan H/Y oranıyla doğrudan orantılıdır. Bunun içindir ki H/Y oranını değiştirerek CO ve HC oranlan kontrol altına alınmaktadır. Fakat yanma sonu sıcaklığının artması sonucu NOx oranında artış diğer kirleticilerle ters orantılı olduğundan büyük sorunlar ortaya çıkmıştır (2).
Motorlarda NOx(nitrojen oksit) emisyonlarını kontrol edebilmek için iki yol vardır. Birinci yol katalitik konvertörkullanılarak egzoz gazını kimyasal işleme tabi tutmak. Diğer yol ise yanma esnasında nitrojen oksit oluşumunu azaltmaktır. Bir kısım egzoz gazları yanma odası içerisinde tutularak NOx in kontrolü için kullanılır. Bu egzoz gaz resirkülasyonu (geri dönüşüm- EGR) ile sağlanır (1).....

bilgiler alıntıdır...

teşekkür ederim

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EGR'nin performans düşüklüğü yaratmasının sebebi motorun tam yakamadığı gazların hava kirliliğini azaltmak için yeniden yanma odasına yönlendirilmesi. Dolayısıyla "suyunun suyu" mantığı gereği yanma kalitesi daha düşük, ayrıca yanma odasından çıkıp döndüğü için "sıcak" bir karışım elde edilmekle. Ancak bu sadece çevre değil yakıt ekonomisi açısından da avantajlı.

EGR iptali daha yüksek performansla birlikte daha yüksek tüketim de demek.

EGR iptali için illa birşey sökülmesine gerek yok, şahsen ben geri dönüşü olmayan işlemlere karşıyım. O nedenle EGR girişinin tornacıda kestireceğiniz düz bir levha ile kapatılması (başka bir forumda nasıl yapıldığını resimleriyle anlatan bir konu görmüştüm) geri dönüş olanağı açısından daha doğru olur.

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki o bölümün levha ile kapatılması araca arıza ışığı yaktırmıyor mu?..ayrıca aracın beyninden de kapatılıyor mu?

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki o bölümün levha ile kapatılması araca arıza ışığı yaktırmıyor mu?..ayrıca aracın beyninden de kapatılıyor mu?

EGR vanasının altından kapatılırsa, kapatmak dediğim de vananın altındaki contanın delikli olmayanını kullanmak, vananın açılıp kapanması engellenmeyeceği için vanadaki sensörler kızmıyor.

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım...beyinden iptale gerek yok o zaman.....sistem yine çalışıyor ama boş çalışıyor...

turkerrr

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
partikül filtresiyle bağlantılı çalışıyormuş iptal edilmesi sıkıntı yaratabilir dedi servis ama bakıma gittiğimde inceleyip sıkıntı olmazsa iptal edicez...

kajmerhan03

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
doğru diyorsunuz...gelecek kuşaklar için çevreyi düşünmek şart..ama piyasada egr siz dolaşan şahinlere doğanlara renolara 20-30 yaş üstünde ve tabut gibi gezen kamyonlara ne demeli bilemem...bilinçli olmak güzel ama herkes olamlı bence..yoksa 1-2 kişinin biliçli olması bir şeyi değiştirmiyor...iş yine bireysel davranışlara dönüyor bir süre sonra...

katılıyorum 30 yaş üstü araç çok ülkemizde kirli hava saçıyorlar resmen:S

PAA60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EGR de Katilik Konvertörde Başa Bela. GEçende Aracımda Katalik Konvertör Arıza Yaptı İçi Dolmuş . Servis 4000 Lira Fiyat Verdi. BEnde İçini Boşalttırdım. Kullanıyorum OyLe. Yanı Tamam Cevreyı Koruyalım Ama Bu PArcalar BU Kadar Pahalıyken SAcma SAPan Bır Parcayada Bu Para Verılmeskı..

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
saçma bir parçadeğil ne işe yaradığını kullandıkça daha iyi anlayacaksın egzozcularda 250 -300 liraya çıkmasını bulabilirisn