dizellerde turbo neden açar ?

hakaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbo egzoz dan aldığı kuvvetle dönen bir yapısı var ve makina çalıştıkça dönüyor...

Peki 120 km den sonra turbo açar ne demek,yada 1700 devirden sonra açar
nedemek oluyor

zaten açık değilmi dönüyor sonuçta egzoz kuvvetiyle ve pistona sıkıştırılmış havayı veriyor,kanat açılarıda sabit...

Açıklayabilirmisiniz ?

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
once kendınızı tanıtınız sonra yorumunu herkez yapar

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim, şu devirden sonra bu devirden sonra turbo açar lafı biraz ağız alışkanlığıdır. araç çalışır çalışmaz turbo devrededir fakat genelde 1700-1800 devir civarında ki basınç turbonun işe yaramasına imkan verir. yani bu devirlerden önce turboyu dolduracak basınç elde edilemediği için turbonun bir faydası olmaz. bu devirlerden sonra turbo sürekli iş görür şekilde devrededir.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
turbonun dolası için belirli bir zaman lazım 1700 civarı filan yeterli ama 120 den sonra açması diye bişe yok

hakaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevap için saolun ... yani hava herdaim içeri yüksek basınçta girer ama devir 1700 ü geçince devirden kaynaklanan bir yakıt artışı var turbonun extra hava verme (bir şey açma ) gibi bir işlevi yok.... teşekkürler...

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni nesil türbinlerdeki kanatlar geometrik olarak farklı devirlerde açar ve kapanır,sizin duyduğunuz açma tabiri bu olabilir,egzost gazı ile dönen türbin kanatları ortalama 20.000 bin devire ulaştığında emme manifoldunu hava dolduran taraftaki kanatlar ataletle açısal olarak yön değiştirirler..

ahmetc669

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beyler turbo konusunda bende bilgilerinizden istifade etmek isterim ben gaza bastığımda devir saati 1000-1500 devir aralığında motor sesi değişiyor oysa bildiğim (kulaktan dolma) turbo 2000 devirden sonra açar bu seste ne diyorum ayrıca rolantide siren sesine benzer hafif bi ses geliyo buda turbodansa normalmi ?tavsiyelerinizi bekliyorum cevaplar için teşekkürler

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.700'de dolar 2.500'de dolar 3.000'de dolar diye kesin bir şey yok, turbonun büyüklüğüne göre değişir. Ufak turbo daha düşük devirde basmaya başlar, büyük turbolar daha geç dolar.