Dünyayı sarsan açıklama " SON DAKİKA"

astra931

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hangimiz alman malı diye bilinen opelin gm in insiyatifinde olmasından memnuniyet duyuyoruz.bence bmw veya mercedes opeli gm den satın alabilirse amerikan devlet sermaye destekli gm inin gehendemin merkezine kadar yolu var
amerikayi dünya binasının temel kolonlarından biri gibi tabir eden arkadaşın;o kolonun diğer bütün kolonları yıkmaya çalışıp dünya binasının dengesini bozmak için yaptıklarını görmemesini ANLAMIYORUM
Amerikanın krizi kendi açgözlülüğünden;konut kredisi senetlerinden fon yapıp iki kez faiz almaya kalkan adam senetlerin nakde dönmeme riskini de göze alır.Bizde İmar bank mudilerinin güvence altında olmayan yüksek faiz verecek off-shore hesaplarında batan paraları da aynı örnek.
Ayrıca levis giymicem diye 200 lira verip mavi ALMAM .Eskişehirde gördüğüm kadarıyla 15 yaş üstü biri mcdonols a giderse alay malzemesi olur.opel ile aynı kalitede yerli araba üretebilsek zaten gümrükteki farkdan ötürü yerli opel daha ucuz olurdu bende ona binerdim.
Osmanlı batmış Amerika batsa ne olur diyen arkadaşa katılıyorum

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hangimiz alman malı diye bilinen opelin gm in insiyatifinde olmasından memnuniyet duyuyoruz.bence bmw veya mercedes opeli gm den satın alabilirse amerikan devlet sermaye destekli gm inin gehendemin merkezine kadar yolu var
amerikayi dünya binasının temel kolonlarından biri gibi tabir eden arkadaşın;o kolonun diğer bütün kolonları yıkmaya çalışıp dünya binasının dengesini bozmak için yaptıklarını görmemesini ANLAMIYORUM
Amerikanın krizi kendi açgözlülüğünden;konut kredisi senetlerinden fon yapıp iki kez faiz almaya kalkan adam senetlerin nakde dönmeme riskini de göze alır.Bizde İmar bank mudilerinin güvence altında olmayan yüksek faiz verecek off-shore hesaplarında batan paraları da aynı örnek.
Ayrıca levis giymicem diye 200 lira verip mavi ALMAM .Eskişehirde gördüğüm kadarıyla 15 yaş üstü biri mcdonols a giderse alay malzemesi olur.opel ile aynı kalitede yerli araba üretebilsek zaten gümrükteki farkdan ötürü yerli opel daha ucuz olurdu bende ona binerdim.
Osmanlı batmış Amerika batsa ne olur diyen arkadaşa katılıyorum

osmanlı battığında osmanlının dünya üzerindeki ekonomik gücü ile amerikanın bugün dünya ekonomisindieki yerini bir tutamazsınız. gm nin batması kısa vadede amerikanın anasını ağlatır. dile kolay, verilen krediler çalışan isciler vs hepsi pufffff. buda halen yaşamakata olduğumuz krizin etkilerini inanılmaz arttırır görüşündeyim. ha bu sefer "teğet" geçmez işte, deler geçer...o yüzden, biz dışarıya bu kadar bağlıyken amerika batmasın...

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abd franchasinglerle ve global ekonomiye yayılmış olan pek çok şirketlerle dünyaya yayılmış durumda.. mesela sadece cocacolanın varlığı abdyi ayakta tutmaya yeter. dünya üzerinde yatırım ve üretim yapmadığı ülke yok ki coca colanın..

yani abd orjinli olan ve hemen her sektörde faaliyet gösteren binlerce dev şirket var. eğer bunlar abdnin bitmesini isterse, abd impratorluğu yokolur. istemezlerse de hiçbirşey olmaz..

neden istesinler ki diye sormayın; isterler.. abd vatandaşı olan kişilerde "dünyanın hakimi biziz; abdliyiz ve her istediğimizi alırız, yaparız; tüm dünya bize hizmet için var; uzaylılar gelse,onların muhattabı bile biziz" gibi bir anlayış var. Narsizmin ve megalomaninin doruklarında gezinen bu abd nüfusu giderek daha fazla şey istiyor. Bunları akıllandırmak için, bunlara hiç bir ayrıcalıklarının bulunmadığını öğretmek için, hiç bir üstünlüklerinin olmadığını öğretmek için, yani hem canlarını yakmak için, hemde bu büyük nüfusdan daha az maliyetle daha fazla faydalanabilmek için bitirilebilir abdyi.. daha ucuza çalışan, daha az itiraz eden, daha az bilmişlik yapan, daha az üstünlük taslayan bir abd halkı herkesin işine gelir.

"Global dünya ekonomisi" denilen olgu, herhangi bir ülkenin üstünlüğünü tanımadığı gibi;ülkeleri dahi tanımaz.. Sınırsız, ülkesiz, milletsiz, dinsiz bir şekilde üretim-tüketim yaptırmayı; neticesinde de para dışında hiçbir güce tabi olmaksızın daha fazla kâr elde etmeyi amaçlar. Ekonominin tanımı "kıt kaynakların en rasyonel ve optimum şekilde değerlendirilerek, sınırsız olan ihtiyaçların karşılanmasını sağlama bilimi"dir.

En kıt kaynak ise "zaman"dır ve global dünya devlerinin bürokrasiyle,diplomasiyle,insani ilişkilerle falan kaybedecek bir saniyeleri dahi yoktur;buna tahammül edemezler.

Bu zamana kadar bir "eli sopalıya" yada kendi tabirleriyle "dünya jandarmasına" ihtiyaçları vardı; bu nedenle de abdye her türlü desteği verdiler, abd halkına tahammül ettiler.. ama bundan sonra jandarmaya ihtiyaç duyarlarmı, işte onu zaman gösterecek.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar cnn turk ve samanyolu tv nin haberlerini izleyen varmı opelde almanya çok zor durumaymış 25 bin işçisini çıkartma kararı almış ve alman hükümetide yardım etmiycekmiş büyük ihtimal çünkü opel almanyaya devamlı kazık atmış yani devamlı karını gm yiyormuş paraları abd alıyormuş zararını almanyaya bildiriyormuş yıllarcana almanyadan yardım paketleri tır tıklamış opel buda ortaya çıkınca alman hükümeti büyük ihtimal yardım etmiycek deniyor...

cnn turk ve samanyolu ikisinde de aynı haber verildi...

Haberin geneli..

Amerikan General Motors (GM) tekeline bağlı Opel’in durumu giderek dramatikleşiyor. Geçtiğimiz hafta içinde olumlu mesajlar veren ve “işyerlerinin korunması için her şeyi yapacağız” diyen politikacılar, Opel’in iflasına hazırlık yapıyorlar.

“AVRUPAI ÇÖZÜM”
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier(SPD), “Krizin boyutlarına bakıldığında Opel içinde Avrupai bir çözüm bulmamız gerekiyor” dedi. GM’in Almanya, Ingiltere, Belçika, Ispanya ve Polonya’da fabrikaları olduğunu söyleyen Steinmeier, “Bu fabrikaların ortak çalışmasını olanaklı hale getirmeliyiz” dedi.
Bild gazetesinde yer alan bir habere göre Steinmeier, geçtiğimiz günlerde GM Avrupa Şefi Carl-Peter Forster ile gizli bir buluşma yaptı. Buluşmada Steinmeier’in, hükümetin Opel için kefil olabileceği yönünde söz verdiği bildirilen haberde, şart olarak paranın ABD’ye gitmeyeceğine dair taahhüt istendiği ileri sürüldü.
Bazı CDU milletvekilleri ise Opel için “Alman çözümü” olması gerektiğini söylediler. Basında çıkan değişik haberlerde, Daimler ve BMW’nin ortak çalışmaya yöneldiklerine dikkat çeken politikacılar, “Opel böyle bir birliği tamamlayıcı unsur olabilir” görüşünü savundular.

“IFLAS KAÇINILMAZ”
CDU ekonomi uzmanlarından Andreas Lämmel, “Opel’in iflası giderek kaçınılmaz hale geliyor” dedi. Devletin Opel’e yardım etmesine veya ortak olmasına kesin karşı çıkan Lämmel, “Opel’e yatırılacak bütün paraların hemen ABD’ye gideceğini bile bile kurtarma girişiminde bulunamayız Opel yıllarcana ne kadar alman firması olarak lanse edilsede esasen her zaman özünde bir amerikan firması olmuşdur yıllarcana opelin kaymağını amerikalılar yesi zararını ise almanlar ödedi” dedi. Lämmel, “Ayakta kalması mümkün olmadığı bilinen işletmelere para vermenin, kefil olmanın hiçbir anlamı yok” dedi.
Öte yandan 26 bin işçinin geleceği söz konusu olmasına karşın IG Metall sendikasının sessiz kalması dikkat çekiyor.

aas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar öncelikle opel ile GM yi ayırmak gerekir opel satılabilir ancak GM'nin satılacağını zannetmiyorum amerikan hükümeti GM'yi korumak zorundadır çünkü GM amerikan hükümeti için çalışan ve gelişmekte olan ülkeleri , aslında amerika ile hiçbir yasal bağ olmadan, amerikan hükümetine bağımlı hale getiren bir şirkettir... shell, nike ve diğer bir çok amerikan şirketi gibi. kaynak : Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları... mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap!