Dürüstlük üzerine güzel bir hikaye...

JOCCO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi.
Endonezya'ya gitti ve oraya yerleşti.İşini orada devam ettirdi. Kumaşları
kaliteliydi.Tam da o bölge halkının aradığı cinstendi. Kendisi kanaat
sahibi bir insandı tüccarın. Kazancı az olsun, temiz olsundüşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Ama kasada fazlaca para vardı. Belli ki, tezgâhtar iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:
-Hangi kumaşlardan sattın?
-Şu kumaştan efendim.
-Metresini kaça verdin?
-On akçeye.
-Nasıl olur?" diye hayret etti, tüccar.
-Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu?
Tezgahtar gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkân sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.
-Ne demekti hakkını helâl et?
Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı ve sordu:
-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük.
Bunun aslı nedir?
-Ben, dedi tüccar, Müslüman'ım. İslâm dini böyle emreder. Müşterinin bana
hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim. Kral,
-İslâm nedir, Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu.
Tüccar,birer birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm'ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu.250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya'nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik bir kumaş ve hakkaniyete uygun küçük(!) bir davranış idi... Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkese açık: "Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir." Yani, asıl olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. İnandığı gibi anlatmaktan ziyade inandığı gibi yaşamaktı...

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
insanlar kolay yola zengin olmaya çalışmadan bu şekilde işini yapsa ülke kalkınırda .
nerde millet ben kurtarayımda kendimi gerisi beni bağlamaz düşüncesinde...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa_N' Alıntı:
insanlar kolay yola zengin olmaya çalışmadan bu şekilde işini yapsa ülke kalkınırda .
:good: :alkis:

yezocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Avrupa Birliği kendini hiç kasmasın. bizim ülkemizde eğer müslümaklık buysa müslüman sayısı çok azdır. Demekki müslüman bir ülke değiliz :)

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa_N' Alıntı:

o yüzden gençler derslerine değilde iddia ya kafa yoruyorlar, nasıl kolay yoldan köşeyi dönerim, parayı bulurum derdindeler. Nerede bu hikayedeki değerler, bunlara önem verecek insanlar, bazı insanlar arabasının km sini düşürtüp 3 kuruş pahalıya satıyor bu devirde..çok yazık çokk

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ellerine sağlık kardeş çok güzel ders alınması gereken bir hadise...

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazı yada hikaye çok güzel ama içinde bir yanlış var eğer müşteri teklif edilen miktarı kabul etmişse o haram değildir ben böyle öğrendim bunu kac kişiye sordum hep böyleydi cevabıda.Ama şu var eğer tutupta 10 dedigin mala 15 lira alırsan o zman haram olmuş olur o ayrı.Fakat burda teklif edilen ücreti kabul ediyor o zaman haramlık birşey yoktur olmazda biz burada 3 şubeli çalısan bir firmayız bir yerde 1 lira olan mal biraz daha lüks yerimizde 1.5 liraya satıyoruz bu aynı malı 2 lirayada yapan var 3 lirayada var ama müşteri kabul ediyorsa alıyorsa haramlık bir olay çıkmaz ortaya ticarettir yapılan yanlış bir şey değil....

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
İnsanlık ölmemiş demekki ... :good: :rock :alkis:

torsion

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yezocan' Alıntı:
Avrupa Birliği kendini hiç kasmasın. bizim ülkemizde eğer müslümaklık buysa müslüman sayısı çok azdır. Demekki müslüman bir ülke değiliz :)

haklısınız bayan:( :( :(