easytronic corsa ve yokus cıkamama macerası..

kar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba.aracım 2008 corsa twınport essentıa 1.2 easytronıic.
automatıc vıteste ıken mahalle arasında bır yokusa denk geldım.hızım 20-30 km cıvarındaydı.yokusa tırmanmaya basladıgım gıbı araba patınaj yapmaya basladı.gaza falanda abanmadım.ne yaptımsa yokusu tırmanamadım.araba gerıye dogru kaymaya baslayınca bende vazgecıp gerı kaydırdım ve yolumu degıstırdım.arkamda arac yoktu Allahtan.duz vıtes corsam varken ben boyle bır sey yasamadım.bu ne saçmalıktır anlamadım.ıkıncı kez basıma gelıyor.ılkınde kendımı suçlamıstım.cıkmayı beceremedım dıye.ama tekrar olunca acaba demeye basladım.acemı de degılım.ne yapmalıyım.benzer sorun yasayan varmı.ıstanbulun yokuşları meshurdur.korkacakmıyım yokus gorunce..(yalnız belırteyım.yokus adamakıllı dık bır yokustu)tesekkurler..

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba.aracım 2008 corsa twınport essentıa 1.2 easytronıic.
automatıc vıteste ıken mahalle arasında bır yokusa denk geldım.hızım 20-30 km cıvarındaydı.yokusa tırmanmaya basladıgım gıbı araba patınaj yapmaya basladı.gaza falanda abanmadım.ne yaptımsa yokusu tırmanamadım.araba gerıye dogru kaymaya baslayınca bende vazgecıp gerı kaydırdım ve yolumu degıstırdım.arkamda arac yoktu Allahtan.duz vıtes corsam varken ben boyle bır sey yasamadım.bu ne saçmalıktır anlamadım.ıkıncı kez basıma gelıyor.ılkınde kendımı suçlamıstım.cıkmayı beceremedım dıye.ama tekrar olunca acaba demeye basladım.acemı de degılım.ne yapmalıyım.benzer sorun yasayan varmı.ıstanbulun yokuşları meshurdur.korkacakmıyım yokus gorunce..(yalnız belırteyım.yokus adamakıllı dık bır yokustu)tesekkurler..

bunun ne sizle nede aracın şanzıman türüyle alakası var. eğer daha önce o yolda aynı araç ile sorun yaşamadan gidebiliyorsanız lastikleriniz sertleşmiş yola tutunmuyor yada diş derinliğiniz azalmış demektir.

arif06-eski

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kar modu tuşunu kullansaydınız o dik yokuşu rahatlıkla çıkardınız. Kar modunda araç 2 ile kalktığı için ağır kalkar ve patinaja düşmezdi, aynı buz misali.

burebista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de easytornic 1.2 var dediğiniz sorunla karşılaşmadım tamamen kullanımla alakalı gibime geliyor yada Bahadır arkadaşın dediği gibi lastikler aşınmışsa ondan da yapabilir.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kar modu tuşunu kullansaydınız o dik yokuşu rahatlıkla çıkardınız. Kar modunda araç 2 ile kalktığı için ağır kalkar ve patinaja düşmezdi, aynı buz misali.
yanlış bilgi.
kar modunu kullanırsa araç yerinden bile kıpırdayamaz yokuşta.
çünkü easytroniclerde kar modu devreye girdiğinde araç 1.değil 2.vitesten kalkış yapar.
düz zeminlerde kar modu kullanımı işe yarar ancak bu özellik yokuşlarda kullanmak için uygun değildir.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış bilgi.
çünkü easytroniclerde kar modu devreye girdiğinde araç 1.değil 2.vitesten kalkış yapar.
düz zeminlerde kar modu kullanımı işe yarar ancak bu özellik yokuşlarda kullanmak için uygun değildir.
Lafı ağzımdan alışın :)

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Lafı ağzımdan alışın :)
alırım, 50 bin km tecrübem var:D
hatta ekleyeyim bu yönetmi yokuş yukarı uygulamakta ısrar eden arkadaşların nurtopu gibi hasarlı bir debriyaj balatası da olur.

tarki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış bilgi.

Teoride haklısın . Teknik olarak araca zarar veriyormu idda edemem....Ama ciddi dik bir yokuşta sadece deneme amaçlı bir defa kullandım (yerlerde çiğ vardı) araçta 3 kişiydik. yokuş başında durdum , kar moduna aldım ve rahatlıkla yokuşu çıktım.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ancak yukardaki bilgiden sonra bidaha yapmayalım :D:D:D
zaten normalde de 2 ile çıkılabilecek bir yokuşsa kar moduna da alsan farketmez.araç çıkar.
ancak bu zorlama balata için hiç de iyi değil.