easytronic şanzımandan gelen ses

aegeon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
2005 model 1.6 twinport astram var. Garantisinin dolmasına az bir süre kaldı ve vitesten ilk çalıştırdığımda bir tıkırtı geliyor harekete geçtikten sonra kesiliyor birdahaki çalıştırmama kadar ses gelmiyor. Servise götürdüm 1 - 2 gün kesildi ama şimdi tekrar başladı. Bu tıkırtının sebebi ne olabilir ve problem yaratabilirmi. Serviste önemli bişey değil ayarlarını yaptık falan dediler ama ben aldığım cevaptan tatmin olmadım. Bu konda yardımcı olabilecek bir arkadaşım var ise sevinirim.

UCUR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadasım benim araçta easytronic 2 hafta önce aldım yeni ve aynı ses benimkindende geliyor ilk çalıştırdığımda hatta çalıştırmadan önce kontağı çevirince geliyor tıkırt gibi bi ses.bence easytroniclerde olan bişey çünkü mesela otomatik vites vitesteyse d veya r konumunda çalışmaz ama easytronic şanzımanda viteste bile çalıştırsan araç otomatik olarak n konumuna alıp çalışıyor.büyük ihtimalle beyin kontrol ederken şanzımanı öyle bir ses çıkıyor tabi tam emin değilim.ama bendede var o ses.daha iyi bilen usta arkadslar açıklarlarsa bende bilgilenmiş olurum konu çok iyi.

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar kusura bakmayın ilgimi çekti şunu sormak istiyorum.

sizin bu easytronic şanzumanda boş veya park seçeneği yok mu? var sa onlardan birine alıp çalıştırınca da yapıyor mu bu sesi?

aegeon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Easytronik şanzıman çalıştırırken zaten otomatik olarak boşa alıyor.

UCUR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar kusura bakmayın ilgimi çekti şunu sormak istiyorum.

sizin bu easytronic şanzumanda boş veya park seçeneği yok mu? var sa onlardan birine alıp çalıştırınca da yapıyor mu bu sesi?

boş seçeniği var ama park seçeniği yok.boşa almadanda kontağı çevirip marşa basmadanda gelebiliyor o ses çok ilginç acaba analayan bilen arkadaş varmıdır acaba bilgilendirse bizi.ahmeth'e yorumlarını bekliyorum sen buna bi çare bulursun kardesim.

Son düzenleme:

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Easytronik şanzıman çalıştırırken zaten otomatik olarak boşa alıyor.

Hepsi değil, benimkinde mutlaka boşa alman gerekiyor. Yoksa Marş basmıyor.

Ses sorunu için olan yorumda Uğur'a katılıyorum. Araç ilk çalıştırma anında aracı boşa aldığı sırada çıkan ses bence normal.

Son düzenleme:

MTT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadasım benim araçta easytronic 2 hafta önce aldım yeni ve aynı ses benimkindende geliyor ilk çalıştırdığımda hatta çalıştırmadan önce kontağı çevirince geliyor tıkırt gibi bi ses.bence easytroniclerde olan bişey çünkü mesela otomatik vites vitesteyse d veya r konumunda çalışmaz ama easytronic şanzımanda viteste bile çalıştırsan araç otomatik olarak n konumuna alıp çalışıyor.büyük ihtimalle beyin kontrol ederken şanzımanı öyle bir ses çıkıyor tabi tam emin değilim.ama bendede var o ses.daha iyi bilen usta arkadslar açıklarlarsa bende bilgilenmiş olurum konu çok iyi.

selamlar. o bahsettiğiniz ses tirger zincirinden geliyor. bu araçlarda tirger kayışı yok, tirger zinciri var. o bahsettiğiniz " tıkırt " sesi zinirden geliyor.hareket etmeden veya çalıştırmadan, her vitese takıp, çıkardığınızda o ses gelir. gelmez ise sorun var demektir. yani 75000 km.bir kayış değiştirme. veya kopma derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

UCUR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar. o bahsettiğiniz ses tirger zincirinden geliyor. bu araçlarda tirger kayışı yok, tirger zinciri var. o bahsettiğiniz " tıkırt " sesi zinirden geliyor.hareket etmeden veya çalıştırmadan, her vitese takıp, çıkardığınızda o ses gelir. gelmez ise sorun var demektir. yani 75000 km.bir kayış değiştirme. veya kopma derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

ben yeni corsaların trigerinin zincir olduğunu bilmiyordum.eyer öyleyse çok güzel.fakat bişey sorucam triger zinciri araç çalışmadan neden ses yapsınki.benim bildiğim araç çalışınca dönmeye başlayan bi parça.dönmeyen hareket etmeyen bir parça neden ses çikartırki yada nasıl ses çıkartır.

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aegeon!

o ses fren balatalarından geliyor olabilir.

aracı çalıştırdıktan sonra frenden ayağını kaldırmaya başlayınca balataların diski ilk bırkamaya başlayıp balata ile disk sürtünmesinin tamamen ortadan kalkmasına kadar gelen bir ses.

buna emin olmak için ayağını frene koyarak araç gitti gitmedi iken dikkat edersen o ses gelmeye devam eder. tamamen duruyor iken gelmez. ayağını frenden birden çekince yine gelmez. eğer bu tarif ettiğim gibi değilse, benim tahminim yanlıştır.

UCUR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aegeon!

o ses fren balatalarından geliyor olabilir.

aracı çalıştırdıktan sonra frenden ayağını kaldırmaya başlayınca balataların diski ilk bırkamaya başlayıp balata ile disk sürtünmesinin tamamen ortadan kalkmasına kadar gelen bir ses.

buna emin olmak için ayağını frene koyarak araç gitti gitmedi iken dikkat edersen o ses gelmeye devam eder. tamamen duruyor iken gelmez. ayağını frenden birden çekince yine gelmez. eğer bu tarif ettiğim gibi değilse, benim tahminim yanlıştır.

frenle alakası yok arkadasım çünkü ses arabanın hareket etmesini bırak çalıştırmadan kontağı çevirincede yapıyor yani gösterge panelindeki lambalar yanınca çıkıyor bu ses.