Efsane geri döndü...

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
80'li yılların efsanesi Commodore 64 geri dönüyor; hem de orijinal haliyle...

Yaşı 30'un üzerinde olanlar muhtemelen Commodore 64'ü hala anımsıyorlardır. 64k'lık belleği, zamanı için son derece gelişmiş ses ve görüntü imkanları için 1980'ler ve 1990'lara damgasını vuran Commodore 64 ilk olarak piyasaya çıktığı 1982 yılında 595 dolara satılıyordur. Uzmanlar enflasyonla beraber bu rakamın bugünkü 1300 dolara (yaklaşık 2030 TL) denk geldiğini söylüyorlar.

Bugün bir Commodore 64'e sahip olmak isteseniz muhtemelen sıfır veya ilk günkü gibi çalışan bir modelini elde etmeniz için küçük bir servet dökmeniz gerekebilir.

Ama neyse ki Nisan 2010'da kurulan Commodore USA adlı yeni bir şirket efsane bilgisayarı unutamayanlar için Commodore 64'ü yeniden piyasaya çıkaracağını açıkladı. Atom D525 1.80GHz işlemciye sahip olacak olan yeni Commodore 64'ün kasası orijinaline çok benziyor. Ama üzerinde kart okuyucu ve DVD gibi ek seçenekler de var.

Commodore USA, nostalji severler için isterlerse cihaza standart bir işletim sistemi kurabileceklerini veya doğrudan bir emülatör ile çalıştırabileceklerini söylüyor. Fiyat bilgisi ise henüz belli değil.

Alıntıdır : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/16654388.asp?gid=373

Firmanın linki : http://www.commodoreusa.net/CUSA_Home.aspx

2011'e girmeye hazırlandığımız şu son saatlerde Nostaljik bir paylaşım yapayım istedim...

Herkese iyi seneler...

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benımde vardı zamanında comodore 64 sımdı tpragın altında yatıyor gomdum onuu :D

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
çocukluğumda dayımda vardı, bilseydim alır saklardım ya, oyuncak olmuş canını okuyorduk makinanın:D

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
süper bir haber vatana millete hayırlı olsun :)

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimki hala duruyor, tavan arasında.indirsem eminim çalışıyordur

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence olay commodore 64 değil bu işi custom yapmak adam şarap şişesine pc kuruyor.