Egr temizliği sonrası arabanın fazla yakması.

ErayATAK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi akşamlar. Öncelikle araba Opel astra elegance 1.6 16v. Eskiden yani egr temizliği yaptırmadan önce arabanın daha az yaktığını düşünmekteyim kesin, net bi rakam söyleyemem. Ama egr temizliği yaptırdıktan sonra 60 liralık gaz ile 120 km yapmaya başladı araba. Benim aklımda "araba egr temizliğine girmeden önce gaz ayarına sokuldu. Egr kurum bağladığı için arabanın randıman vermediği düşünülüp gaz ayarını açmış olabilirler ve şimdi de egr temizlendikten sonra daha fazla yakmaya başlamıştır." diye bi düşünce oluştu. Böyle bir şey olabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler. Önceki sorunlarımda yardım ettiğiniz içinde ayrıca teşekkürler :)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
gaz ayarı fazla açıldıysa egsozdan lpg kokusu gelir bu kuş serileri gibi olur araç öyle bir koku varmı

fatihko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eskiden 60 liralık gazla ne kadar gidebiliyordunuz?

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzinde daha az yakar :)
İşin şakasını bir tarafa bırakırsak, acele iyi bir yerde gaz ayarı yaptırın...
2000 Cc CDx im 30 kuruş yakarken 1600cc nin 50 kuruş yakması korkutucu...
Ya kısa mesafe ve çok dur kalk yapıyorsunuz... ya kaçak var... yada ayarda büyük sorun var....
Performansta sorun var demişsiniz, ancak egr temizliği performansı benzinli araçlarda çok etkilemez diye biliyorum...egr zaten 3000 devirden sonra açılması lazım...3000 devire kadar perfermans kötü ise zaten sorun egr de değildir... gazlı araçlarda en önemli nokta ateşleme sisteminin sağlıklı olup olmamasıdır... buji, buji kabloları ve bobinde en ufak sorun performansı olumsuz etkiler... eğer benzinde iyi ama lpg de sorun var ise ilk önce ateşlemeye bakarlar...

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
temizlikten sonra daha fazla egzoz gazı emmeye girdiği için normal

ErayATAK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hepinize teşekkür ederim. Şu an arabanın performans konusunda hiçbir sıkıntısı yok. Egsozdan lpg kokusu gelmiyor. Eskiden şehir içi araba 27 kuruş yakıyordu. 60 TL ile 200 kmden fazla oluyor yani. Başlığı açarken yazdığım yazıda verdiğim rakamlarda şehir içi için geçerli. Dur kalk çok yapıyorum malum ışıklar ve diğer sürücülerden dolayı ama yinede 50 kuruş gibi bi rakam çıkıyor ortaya ki bu banada çok geldi. Egr temizliğini yaptırdıktan sonra ustam kurum bağlamaması için aracı biraz devirli kullanmamı söyledi bende biraz yükselttim ama yinede çok abartmadım. İlk boş zamanımda gaz ayarına sokturucam ama bi sorun olmamasından korkuyorum bu şekilde çok fazla cep yakıyor benim için. Birde egr temizliğini yaptırdıktan sonra ustam bobini değiştirip değiştirmediğimi sordu araba 2012 ocaktan beri bende ve değiştirmedim. Ve aracın performansında da dediğim gibi bi sorun yok her ihtimale karşı değiştirmeli miyim sizce?