Egzos gazı lambası

dikmenm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar...

2005 vectra C aracım LPG'li. Araç benzinden lpg ye geçiş yaptıktan bir 5 yada 10 dk. sonra egzoz gazı lambası yakıyor (motor şekilli uyarı ikaz lambası) bunun sebebi nedir acaba. Bilgisi tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Lamba araç uzun süreli durduğunda sönüyor fakat kısa süreli duruşlarda yanmaya devam ediyor... Bunun olmaması için ne yapmalıyız..

Selamlar...

adidas19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egzoz emısyon lambası anlattıgınız sanırım kı çogu lpg lı aracta yanık kalıyor sebebı %80 o2 yanı oksıjen sensorun lamda sensoru dıyede geçiyor ara hızlanmalarda dılan yakar yada arar arar yakar bellı bır sure sonra söner yada sonmeyebılıyor genellıkle lpg olan araclarda çok olur kı başıma 2 defa geldı o2 sensoru değişti duzeldı.Siz bir tech 2 cıhazına yada unıversal cıhaz olan yere gıdıp hata kod kaydına baktırın oadan zaten arızayı soyleyeceklerdır.ama %80 o2 sensoru (tamırı yok bazı ustalar porçözde bekletıyor 1-2 defa duzeldıgını gördüm ama çözüm değil)

@li58

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar...

2005 vectra C. Araç benzinden lpg ye geçiş yaptıktan bir 5 yada 10 dk. sonra egzoz gazı lambası yakıyor (motor şekilli uyarı ikaz lambası) bunun sebebi nedir acaba. Bilgisi tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Lamba araç uzun süreli durduğunda sönüyor fakat kısa süreli duruşlarda yanmaya devam ediyor... Bunun olmaması için ne yapmalıyız..

Selamlar...

Abicim sen hemen bir lpg ciye git oksijen sensörünü elletme benzinde lamba yanmiyorsa sorun lpg ayarında lpgciye aracın lpg enjeksiyon süresini benzine esitlemesini söyle ve bu sayede lpgde bile ışık yakmaz sensör arızası olmadıkça sorun olmaz benim astramda da vardı egzoz emisyon ışığı yanıyordu ve araç benzine geçince sönüyordu ve lpg ci bir ayarladı maşallah sorun yok

Bu ışığın yanma sebebi lpg enjeksiyon süresi araç benzinde iken enjeksiyon süre yaklaşık 2.0 nokta civarında lpgde ise lpg enjeksiyon süresi 2.0 üstüne çıkar veya altına inerse bu süre aracı oksijen sensörü uyarı verir çünkü araca ya az yakıt geliyodur yada çok yakıt geliyodur bu durumda araç arıza lambası yakıyor benzinde bu değer 2.0 civarında olduğu için hemen beyin algılıyor ve araç normal yakıt değerine ulaşıyor

dikmenm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplar için teşekkürler

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bir sene uğraştım o sorunla 10 dan fazladı gittiğim lpg ci ama hepsi aynı programı açıyor otomatik kalibirasyon yapıyor abi o yanar lpg de sorun olmaz diyip gönderiyor sensörüde değiştirdim yine kurtulamamıştım benim kendi tezim şu iyi bir montaj yapılırsa yanmıyor o lamba bazı kitlerde daha sık görülüyor lamba olayı ama sorun arabanda değil bilmeni isterim bizim ustaların bilgisizliğinde.

adidas19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanar evet ama bastan yanmayan ve sonra yanan arıza lambasını boşuna koymamıslardır bılmem kaç muhendıs sorun varkı yanar

@li58

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Benimde yaniyordu çoğu kişi abi lpgli araçlarda yanar diyorlardı oksijen sensörü bozuk degistirsen yine yakar niye para kazanma yolu tamircilerin lpgcinin birine gittim adam bi ayarladi o gündür bugündür yanmıyor birde lpg ayarı kısık olduğu için araba p171 hatası veriyordu fakir karışım ve lpg ayarını actırdım biraz ve enjeksiyon süresini benzine eşitledi sorun kalmadı bazen denk geliyorum astracı arkadaslara benim araç 250 krs yakıyor diyo nerde 250 krs yakan astra şehir içinde görmedim ben benim araç gaz ayarı biraz açık olduğu halde 300 krs yakıyor lpg ci abi senin araç normal ayar 280 yoksa senin araç 300 krs yakar dedi 20 krs oynar dedi dedim yaksın arac hata arıza lambası yakmasında lpgde araç ne kadar rahat giderse o kadar iyi motor zorlanmaz araba rahat gider

derbeder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba bendede oldu aynı durum yüzde doksan kullandığın ğazdan eğerki benzinde yanmayıpta lpğ de oluyorsa bu durum servise dahi gittim bu yüzden telaş etmene gerek yok bence.

baretta_76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracımda aygaz lpg kullandığımda yanmıyor ama farklı bi marka kullandığımda benimde arada yanıyor.