Egzoz muayenesi

uykucu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 yıl olarak biliyorum. ama tabiki en iyi sonuç belgedeki geçerlilik tarihine bakmaktır.

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eskiden plakaya etiket yapıştırılıyordu. oradan bakılabilirdi. ama bitti sanırım o uygulama. ruhsatta yazıyor ayrıca. kontrolde polis baktımı şak diye anlıyor :)
cezası da feci. bir kere yakalanmıştımda, ceza yazmadan bıraktı. iyi adammış :)

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç muayensi ile egsozu karıştırmayalım.Egsoz benim araç için muayne tarihi 10.10.2006 bitiş tarihi 10.10.2007 elimdeki belgede yazılı olan tarih...
ÇEVRE VE ORMAN BAKALIGI MOTORLU TAŞITLAR EGSOZ EMİSYON RUHSATI nda yazılı tarihtir.Egsoz muayenseinden sonra size belge vermiyorlar mı?Bu belgeye bakın tarihi görürsünüz başlangıç ve bitiş tarihlerini...
Araç muayeneleri sıfır araç için 3 yıl bundan sonraki araç muayeneleri 2 yılda birdir.(Ticari araçlar farklıdır.)

ne yani hocam benim sıfır aracada yaptırmak zorundamıyım?daha 4aylık araç?

asTRa

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hususi otomobiller ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir egzoz muaynesi yapılır

:good:

30.07.2005 10:49
Egzoz gazı ölçümünün süresi değişti
Özel araçlar egzoz ölçümünü yılda bir yaptırıyordu. Fakat bu uygulama yürürlükten kalktı. Özel araçlar egzoz gazı ölçümünü artık iki yılda bir yaptıracak

Özel araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri ilk üç yaşın sonunda ve devamında iki yılda bir yapılacak.
Önceki uygulamada özel araçlar, trafiğe çıkış tarihini izleyen ilk yıl ölçüm yaptırmaktan muaf tutuluyor, muafiyet süresi bitiminde her yıl ölçüm yaptırma zorunlulukları bulunuyordu. Dün yürürlüğe giren konuyla ilgili yönetmelik uyarınca, resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak. Trafikte seyreden tüm motorlu araçların da on yaş sonunda yılda bir ölçüm yaptırmaları gerekiyor. Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılması zorunlu tutuldu. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanacak.
Yönetmeliğe göre, yeni egzoz emisyon ölçüm yetki belgesi için yapılan müracaatlarda, egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının sabit olması ve TS 12047’yi veya araç muayene istasyonlarının TS-EN 45004’ü sağlaması şartı aranacak. Ocak 2005’ten önce sabit ve mobil istasyonlara verilmiş olan egzoz gazı emisyon ölçüm yetki belgeleri (il çevre koruma vakıflarının devrettiği şirketlere verilen yetki belgeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarına verilmiş olan izinler dahil) 31 Aralık 2006 tarihine kadar geçerli olacak. Ocak 2007’den itibaren ise bütün egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının sabit olması ve TS 12047’yi sağlaması, araç muayene istasyonlarının ise TS-EN 45004’ü sağlaması gerekiyor.
Hava kirliliğinin kritik değerlere ulaşması halinde en büyük mülki amirlikçe trafik geçici veya sürekli olarak sınırlandırılabilecek. Trafik zabıtaları da görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran taşıtların sürücülerine para cezası kesecek. Uyarı alan araç bir ayda gereklerini yapmazsa trafikten men edilecek.
*Kaynak: **www.zaman.com.tr**

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi ruhsatta yazar ne zaman biteceği ben anlamadım sizi 2 yada 3 ne önemi var bitiş tarihine göre gider yaptırırsın...

asTRa

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler Berker konu birleştirilmiştir.

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne yani hocam benim sıfır aracada yaptırmak zorundamıyım?daha 4aylık araç?
Eksoz (emisyon )ölçümleri illere göre degişiklik yapabilir.Bazı illerde Valiliklerce alınan kararlara göre sıfır arabalara da isteniyor.Ama bu her yer için geçerli degil.Örnek,diyarbakır da sıfır alınan arabalara istendigini biliyorum başıma geldi.:)

Son düzenleme:

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:good:

30.07.2005 10:49

Egzoz gazı ölçümünün süresi değişti
Özel araçlar egzoz ölçümünü yılda bir yaptırıyordu. Fakat bu uygulama yürürlükten kalktı. Özel araçlar egzoz gazı ölçümünü artık iki yılda bir yaptıracak

Özel araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri ilk üç yaşın sonunda ve devamında iki yılda bir yapılacak.
Önceki uygulamada özel araçlar, trafiğe çıkış tarihini izleyen ilk yıl ölçüm yaptırmaktan muaf tutuluyor, muafiyet süresi bitiminde her yıl ölçüm yaptırma zorunlulukları bulunuyordu. Dün yürürlüğe giren konuyla ilgili yönetmelik uyarınca, resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak. Trafikte seyreden tüm motorlu araçların da on yaş sonunda yılda bir ölçüm yaptırmaları gerekiyor. Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılması zorunlu tutuldu. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanacak.
Yönetmeliğe göre, yeni egzoz emisyon ölçüm yetki belgesi için yapılan müracaatlarda, egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının sabit olması ve TS 12047’yi veya araç muayene istasyonlarının TS-EN 45004’ü sağlaması şartı aranacak. Ocak 2005’ten önce sabit ve mobil istasyonlara verilmiş olan egzoz gazı emisyon ölçüm yetki belgeleri (il çevre koruma vakıflarının devrettiği şirketlere verilen yetki belgeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarına verilmiş olan izinler dahil) 31 Aralık 2006 tarihine kadar geçerli olacak. Ocak 2007’den itibaren ise bütün egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının sabit olması ve TS 12047’yi sağlaması, araç muayene istasyonlarının ise TS-EN 45004’ü sağlaması gerekiyor.
Hava kirliliğinin kritik değerlere ulaşması halinde en büyük mülki amirlikçe trafik geçici veya sürekli olarak sınırlandırılabilecek. Trafik zabıtaları da görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran taşıtların sürücülerine para cezası kesecek. Uyarı alan araç bir ayda gereklerini yapmazsa trafikten men edilecek.
*Kaynak: **www.zaman.com.tr**

güzel bir açıklama ama bu muayene İLllerde komısyon kararı ile oluyor alınan karar hangi ili kapsıyor.Yoksa Resmi Gazete de mi yayınlandı.Zaman GAzetesinin dedigi ile olmuyor.Bu gazetenin yazdıgı yazı tarihi 09 Temmuz 2005, Cumartesi ama benim araçın muayenesi Ekim 2006 bitiş ekim 2007.GAzetenin dedigi gibi degil.Siz emisyon ruhsatında yazan tarihe bakarak eksoz muayenenizi yaptırın...Ayrıca Trafik cezası yoktur.Yani Trafik polisi bundan dolayı ceza kesmiyor İl Çevre Müdürlükleri kesiyor.