Ekonomik Kriz mi var ?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Okursanız ekonomik kriz olduğunu anlarsınız :)

Benim zamanımda liselere giriş sınavı (LGS) vardı ve ben hava harp okulunu kazandım. Çok istememe rağmen o zamanlar havacı Albay olan amcam, okulların artık siyasileştiğini ve geçmişten günümüze kadar gelen siyasi kültürümüzden dolayı mülakatta mutlaka eleneceğimi söyledi. İnat ettim, spor ve sağlıktan geçtim. Nitekim mülakat komisyonunda amcamın dönem arkadaşı olmasına rağmen elendim. Yani bildiğiniz sağlam torpilim vardı fakat hakkım olana erişmek için bütün imkanları seferber etmemize rağmen elendim.

Anadolu yada fen lisesi istemiyordum ya havacı olacaktım ya da havacı. Olmadı. Düz liseye kayıt yaptırdım ve şu an anadoludaki bir üniversitede Makine Mühendisliği 7. sınıf öğrencisiyim, yani gördüğünüz üzere 3 yıl da uzattım ve buraya kadar tamamen benim sorumluluğumda.

Hükümet düz liseyi kaldırdı ve düz liselerin hepsini anadolu ve fen lisesi yaptı. Zaten meslek liselerine ve imam hatiplere de sınavla giriliyordu.

Şimdi bir öğrencinin sınavsız girebileceği tek lise imam hatip lisesi. İmam hatip lisesine karşı değilim fakat imam hatip lisesine giren adı üstünde mezun olduktan sonra ilahiyat okumalı ve imam olmalı. Konu bu değil.

Dershaneler kapatıldı ve özel okullar patladı. Her taraf özel okul oldu. Sınavın ne olduğunu bilmeyen 12-13 yaşındaki çocukların iyi bir gelecek için ya anadolu lisesini kazanması yada ailesinin parası varsa özel okula gitmesi gerekti. Haliyle sınavı kazanamayan pek çok öğrenci eskiden rahatça düz liseye giderken şimdi özel okula gitmek zorunda kalıyor.

Çocuk denen empati yoksunu minyatür insan en gaddar varlıktır. O sınıfta multitrilyoner adamın çocuğuda oturur hasbel kader zar zor okutulan memur çocuğuda oturur.

Zengin adam çocuğunu okula jiple bırakırken memurun çocuğu karda çamurda yürümek zorundadır. Birisi her ay telefon değiştirirken ötekisinin çocuğunun belki telefonu bile yoktur. Tuttukları kalemler bile farklıdır. Bu durumda zenginin çocuğu fakirin çocuğunu ezmeye ve küçük görmeye başlar. Bu baskıdan dolayı okuldan soğuyan çocuk da ailesinden çeşitli taleplerde bulunur. Bizim zamanımızda çocuğun para harcadığı tek şey sporcu kartları ve pokemon tasolarıydı. İmkanlar ve teknoloji kısıtlıydı ve zenginin çocuğu da fakirin çocuğu da yamalı kot giyer aynı parklarda oynarlardı ve sınıf ayrımı bu çocuklar üzerinde gözlenemezdi.

Şimdi teknoloji zirvede diyoruz ne telefonlar, ne bilgisayarlar ne tabletler var piyasada ki 10 yıl sonra neler olacak kestiremiyoruz.

Haliyle zenginin çocuğu bunlara kolayca erişirken fakirin çocuğu ezildiği için bir nebze de olsa ailesinden taleplerde bulunuyor.

Tablet isteyen çocuğa tablet alınmadığı zaman siz beni sevmiyorsunuz, siz bana istediğimi alamayacaksanız beni neden dünyaya getirdiniz o zaman diye ailesini karşısına alıyor. Yeri geldi bu cümleleri kendi anneme babama ben de söyledim. Şimdi her aklıma geldiğinde ellerini öpüp ağlayarak af diliyorum fakat 12-13 yaşındaki bir çocuk bu yüzden düşünemez ve düşünemediği için gaddardır.

Aile bu durumda sırf çocuklarının mutluluğu için borca girip masraf ediyor fakat bir memur çocuğunun teknolojiyi zengin çocuğu gibi takip etmesi imkansızdır 6 ayda bir telefon değiştiremez memur çocuğu, ki bu söylediklerim sadece teknolojik aletler için olan kısmı.

Bunun tatili var, yemek yediği restoranı var, var oğlu var.

Şimdi bana, biz yapmazdık böyle şeyler demeyin.

Etrafınızdaki 12-13 yaşındaki çocuklara ve isteklerine bakın ve ne demek istediğimi o zaman görürsünüz.

Benim kuzenim bizim sisteme göre ilköğretim 5. sınıfa gidiyor ve babasından iphone istiyor. Evde iphone kullanan yokken bu çocuk bunu nereden öğreniyor?

Bunun bir de kız çocuğu olduğunu ve zamanında elde edemediği şeyleri büyüdükçe kısa yoldan elde edebileceğini göz önünde bulundurun. Cinsiyetçi değilim kesinlikle yanlış anlamayın.

Bu ekonomik krizi bölgesel olarak düşünmek zorundayız. Belki gaziantepde kirada oturduğumuz evin sahibi uzaktan akrabadır yada aileden tanıyan birileri vardır, hiç biri olmasa dedeleri aynı mahallede büyümüştür ve 1-2 kirayı bazı durumlarda hoş görebilir. Ne sen istanbuldaki ev sahibinin akrabalarını tanırsın ne de o seni tanır, parasına bakar, kirayı geç yatırmamana bakar. Geciktiği anda affetmez kapı önüne koyar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Muzaffer ben 5 kuruşu cebime koymadan asla okula gitmezdim. O zamanlar 5 kuruşa ya kuru bir sandviç ya da ipe dizili 5 tane ince halka (bir nevi galeta) alınırdı. Babam arada bir 5 kuruşu olmadığı zamanlarda 10 kuruş verirdi işte o zaman okula giderken topuklarım kıçıma vururdu. Bizim zamanımızdaki harçlık olayı bir nevi adettendi. Dedeler, babalar yani akrabalar okula giden küçük çocuklara harçlık verirken en az onlar kadar sevinirdi. Gün geldi büyüdüm kazık kadar adam oldum, maaşa geçtim, ev bark geçindirmeye başladım, yani paranın nasıl kazanıldığını nasıl harcanması gerektiğini daha iyi öğrendim. İlk arabamızı 3 ay taksitle almıştık. Son taksiti ödediğimiz ay maddi sıkıntıya girince 15 gün boyunca hazır çorba ve makarnaya talim etmiştik. Üstelik rahmetli babam her gördüğünde "oğlum araba aldınız, paraya ihtiyacınız vardır, al şunu da kimseye el açmayın" dediğinde "baba sağol, bizim paramız pulumuz var, senin bizi düşünmen yeter" derdim. İşte hayat böyle. Zaman zaman darda da kaldık, gereken yerlere bol bol para da harcadık. Allah şükür, bugünlerde namerde muhtaç değilsek demek ki hayattan, büyüklerimden bir şeyler öğrenebilmişiz.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onu bunu bilmem memlekette kriz yok diyen yalan söyler.
ben ay sonunu düşünmeden getiriyorum diyen varsa helal olsun. bir bakanımız vardı açıklama yapmıştı bakan maaşıyla ay sonunu zor getiriyordu. o bile ağlıyorsa sen asgari ücretle ağlamıyorsan nobel ödülüne layıksın.
1500 tl maaşım var en ölüsü 750 tl primim var.2000 tl üstünde para geçer elime şuanda. 570 tl kredi ödüyorum. babam yarın birgün evleneceksin diye beyaz eşyalarımı aldı dükkandan 350 tlde ona ödedim. yol param 250 tl. 1170 tl suya sabuna dokunmadan gitti. allahtan evli değilim. kirası elektriği suyu doğalgazı marketi derken 2000 tl bile yetmezken insanlardaki rahatlığı hiç anlayamıyorum. Takım tutar gibi parti tutuyorlar. Adamlar o kadar rahatlardı ki biz ne yaparsak yapalım burdayız iktidarız diyorlardı. haziran seçimlerinde millet azcık bir ürküttü olmaz yapılamaz denilen asgari ücret biranda 1300 tl oldu. demekki milletimizde az bir kafa olsa biraz daha sallasalardı neler alacaklardı ama nerdeee. usta diye kıçından ayrılmıyorlar...

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muzaffer ben 5 kuruşu cebime koymadan asla okula gitmezdim. O zamanlar 5 kuruşa ya kuru bir sandviç ya da ipe dizili 5 tane ince halka (bir nevi galeta) alınırdı. Babam arada bir 5 kuruşu olmadığı zamanlarda 10 kuruş verirdi işte o zaman okula giderken topuklarım kıçıma vururdu. Bizim zamanımızdaki harçlık olayı bir nevi adettendi. Dedeler, babalar yani akrabalar okula giden küçük çocuklara harçlık verirken en az onlar kadar sevinirdi. Gün geldi büyüdüm kazık kadar adam oldum, maaşa geçtim, ev bark geçindirmeye başladım, yani paranın nasıl kazanıldığını nasıl harcanması gerektiğini daha iyi öğrendim. İlk arabamızı 3 ay taksitle almıştık. Son taksiti ödediğimiz ay maddi sıkıntıya girince 15 gün boyunca hazır çorba ve makarnaya talim etmiştik. Üstelik rahmetli babam her gördüğünde "oğlum araba aldınız, paraya ihtiyacınız vardır, al şunu da kimseye el açmayın" dediğinde "baba sağol, bizim paramız pulumuz var, senin bizi düşünmen yeter" derdim. İşte hayat böyle. Zaman zaman darda da kaldık, gereken yerlere bol bol para da harcadık. Allah şükür, bugünlerde namerde muhtaç değilsek demek ki hayattan, büyüklerimden bir şeyler öğrenebilmişiz.

Allah rahmet eylesin abi.

Abi bizim kendimize ait bir kültürümüz var. Biz evlensek de halen anne ve baba ile yaşamaya ve aynı sofraya oturmaya devam eden bir toplumuz memlekette bir sürü aile apartmanı var bütün kardeşler ve anne baba doluşmuş hep birlikte yaşıyorlar.

Doğru mu yanlış mı orası apayrı bir konu. Fakat biz de ona göre yetişiyoruz. Yabancılar gibi çocuk 18'ini doldurduktan sonra yaşadığı odanın kirasını alacak anne baba yok bizde.

O kültür çok değişti, şimdi evlenen başka şehre taşınıyor düzenini sıfırdan kuruyor. Tutturabilirse de kendi yağında kavruluyor.

Ekonomik kriz var mı, bana göre var.

Fakat bunun altından kalkabilmek yada direnebilmek de bizim kültürün temellerinde yatıyor, sürüden ayrılanı kurt kapar misali aileler ve akrabalar maddi manevi konularda birbirlerinin arkasını kollasalar bu krizler daha az zararlarla atlatılır.

Diye düşünüyorum.

Şu anki ekonomik krizin tek sebebi hükümetin yanlış politikası ben bunu çoluk çocuk üzerinden anlatmaya çalıştım biraz :)

dragon

Editör
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekonomik krizle ne işiniz var ki arkadaşlar?

Simitin fiyatı belli. Afiyet olsun ;)

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekonomik krizle ne işiniz var ki arkadaşlar?

Simitin fiyatı belli. Afiyet olsun ;)

hocam, ben tank gibi adamım. yanlış anlamayın ama 1 simit yetmiyor.
öğlen yemek yemem. sadece sabah kahvaltı yaparım.
mesela sadece çay simit peynir yesem 5-6 simit 5-6 peynir. yanında yumurtada olsa, beni ancak doyuruyor :D
bilmiyorumda simitler 50 gram gibi birşey olması lazımdı.
mesela sabah kahvaltısında 1 ekmeği çok zor yiyorum ama 5-6 simit ancak kesiyor :D simit üzerinden gitsem daha pahalı oluyor :D

Son düzenleme:

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
flood yaptım. mesajı silerseniz sevinirim.

Son düzenleme:

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ahmet seni doyuracak simiti buldum

Dev-simit1.jpg

yada

19225.jpg

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, o bu değil bu konunun üzerinden bayağı bir geçmiş ama yinede yazayım. aklıma şu geldi. önceden 1-2 liraya kahve fincanı satılıyordu. almıştık neyse zamanla kırıldı bunlar, geçen gün gezmediğim 1 milyoncu - ekonomi dünyası kalmadı. :( 7 liradan aşağı cafe fincanı yok. büyük marketler migros-kipa gibi yerlerde ise 14-21 tl gibi fiyatlara satıyorlar.
sanırım 6'lı cafe bardağı takımını 100 liraya mal edeceğiz :D
ne biçim bir ekonomidir bu :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
arkadaşlar, o bu değil bu konunun üzerinden bayağı bir geçmiş ama yinede yazayım. aklıma şu geldi. önceden 1-2 liraya kahve fincanı satılıyordu. almıştık neyse zamanla kırıldı bunlar, geçen gün gezmediğim 1 milyoncu - ekonomi dünyası kalmadı. :( 7 liradan aşağı cafe fincanı yok. büyük marketler migros-kipa gibi yerlerde ise 14-21 tl gibi fiyatlara satıyorlar.
sanırım 6'lı cafe bardağı takımını 100 liraya mal edeceğiz :D
ne biçim bir ekonomidir bu :D

Kardeşim kimse senin artık bardağını, çayını, simidi, elektrik su emekli doğu da verilen vatan evlatları hiç biri önemli değil önemli olanı gördük sadece koltuk oda bir koltuk ve benim sarayım. Gerisi sadece hikaye olarak kalıyor.