El freni donması?

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
Günaydın arkadaşlar,

Forumda bu konu vardı ama durum biraz farklı.
Yaklaşık 1 saat önce arabayı çıkartmak istedim. Aracımı park ettiğim yer biraz yokuş olduğundan gece el frenini çekmiştim (her zaman da çekerim). İş hareket etmeye geldiğinde el frenini indirdim fakat araba zor gitti. Babamın dediğine göre arka teker dönmüyordu ve el freni çok hafiflemişti. Büyük ihtimalle balatalar diske yapıştı. 5 dakika felan ileri geri yapa yapa biraz açtık tekeri. Şimdi hiç bir sorun yok, teker gayet normal dönüyor ve el freni de tekrar eski sertliğine kavuştu. Burada -24'e kadar düşmüştü hava sıcaklığı, o zaman donmadı da dün gece mi dondu? olsun da dün gece hava -10 derece olsun (hava durumu tahmini -6 diyordu) Bu ileri geri yapmamın bir zararı var mıdır? Ve neden o kadar soğuk havada donmadı şimdi oldu?

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar

muratogretmen25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
-24 derecede balatalar ıslak değilse donmamıştır ama -6 da yumuşayan vekısmen eriyen kar tekerlek içlerine girdiyse donma yapar. ben de 1000m. rakımlı bir dağ kasabasındayım. aracı rampada bırakmamaya çalışın el freni çekmeyin ya da tekerlek içlerine antifriz püskürttün. Allah kolaylık versin

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
-24 derecede balatalar ıslak değilse donmamıştır ama -6 da yumuşayan vekısmen eriyen kar tekerlek içlerine girdiyse donma yapar. ben de 1000m. rakımlı bir dağ kasabasındayım. aracı rampada bırakmamaya çalışın el freni çekmeyin ya da tekerlek içlerine antifriz püskürttün. Allah kolaylık versin

Amin hocam cümlemize. rampada bırakmam mümküm değil burada hocam. Teşekkür ederim.

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
Murat abininde söylediği gibi ıslaklık önemli donma sebebi ben şunu yapıyorum rampa yukarı parkedeceksem parkedeceğim yere yaklaşınca 2 diş çekiyorum hani ıslaklık varsada kurusun diye o sürtünme ve ısınmanın etkisiyle kuruyordur heralde donmadığına göre. Zorlama konusundada birşey olmaz öyle kolay kolay o aksamlara bence.

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
parkedeceğim yere yaklaşınca 2 diş çekiyorum hani ıslaklık varsada kurusun diye o sürtünme ve ısınmanın etkisiyle kuruyordur heralde donmadığına göre.

Mantıklı geldi :cool:

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
1
Visit site
merak etme hiç birşey olmaz...altta ona giden kablo var bildigim adarıyla onuda bulup elinizle çekseydinizoda yumuşatırdı biraz...ben geçen sanayiye gittim ve el frenini çekmişim hiç dikkat etmedim...2 saat kadar durdu v donmuş...sonra biraz aracı ilerlettim ve el frenine birden çektim tak açıldı...:):D;)

onur kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
not : El freni, disklere yapışamaz. El freni balatası kampana tertibatla çalışır...

yapmasan iyi olurmuş ama olan olmuş :)

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
rampada tekeri kaldırıma dayayın. el frenine gerek kalmaz..

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
54
Visit site
Plastik takozlar satılıyor. Onlardan 2 tane alıp, aracı viteste bırakabilirsiniz.
Tekeri kaldırıma dayamak filan yanlış iş. Lastiğe zarar verirsiniz.

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Reaction score
0
Visit site
lastiği dayayın derken yaslamayın ama güvenlik olarak kaldırıma doğru çevirin.