Elektrikli Fayton ve Adalar!

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar az önce haberlerde izledim.

Adamın teki hollanda patentli, elektrikli fayton üretmiş.Neymiş atların yük hayvanı olarak kullanılmasına karşıymış.Sadece spor hayvanı olarak kullanılmalıymış.Adalarda elektrikli fayton kullanılmalıymış.Biçim ise hiç bizim osmanlı döneminden gelen biraz köhne biraz kültür ve tarih kokan faytonlara ise hiç benzemiyor.Onun açıklamasını da yapmış.Dünya literatüründe bizim osmanlı faytonu olarak tabir ettiğimiz faytonlar yokmuş, asıl victorya tarzı faytonlar varmış, o yüzden victorya tarzı olarak üretecekmiş.

Şimdi farzediyorum gittim oraya.Karşıma çıktı böyle birşey.Şahsen ben binmem.Atlı faytonun bir tadı nostaljisi var.Bir sembol bir kültür.Ben hollandalı para kazanacak diye kendi kültürümü, kendi tarihimi mi yok edeyim.Bu nasıl bir ticari açgözlülüktür!

Ehkonca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
At olmadan, nal sesi olmadan adada faytonun tadı mi olur ? Bence tamamen duygusal yaklaşan bir fayton üreticisi ile karşı karşıyayız

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Hollandalı üretir. Konuşur da...

Bizimkiler akıllı olsunlar da itibar etmesinler.

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Faytonların, Adalardan tamamen kaldırılması söz konusu değil.

Adalar İlçesinde Atlar için ayrılan barınma yerlerinin rezaletini görmenizi isterim.
(İSKİ de Adalar İlçesi, Plan Proje Sorumlu Mühendisiyim.)

Zaten İBB Başkanı Sn. Kadir TOPBAŞ "Faytoncuların da talep ettiği şekilde, ahırlar yetmediği için sayılarının azaltılması söz konusu" demiş.

Fayton sayısının % 30 - 40 oranında (80 - 100 adet fayton) azaltılarak, bunların yerine 40 adet elektrikli araçların konulabileceği yönünde bir rapor hazırlanmış sadece.

Burada büyük bir emek var. Mevcut durum incelenmiş olup, bir fizibilite çalışması yapılmış ve konu hakkındaki uzman kişiler raporlarını hazırlayıp, ilgili Makamlara sunmuşlar. Kimsenin, Hollandalılara para kazandırma gayreti yok diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Ahır yapmak ya da atların imkanlarını iyileştirmek yerine böyle bir yola gidilmesi ne kadar doğrudur?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Adalardaki fayton taşıma ücretlerini bilmiyorum ama İzmir'de fayton ücretlerinde şikayetler oluyormuş. Mesela 10 TL denip daha sonra fark isteniyormuş :(. Bu atlar için belli ahırlar yok, sokak aralarındaki evlerin bahçesinde beslenenleri, bulvarlardaki yeşil alanlarda başıboş bırakılanları çok sık görüyorum. Yani bir düzen yok. Düzenleme için çabalamaktansa elektrikli olanlardan alırsak eskilerden de otomatikman kurtuluruz diye düşünmüş olabilirler ;). Bakarsınız onlarda taksimetre tarzı bir cihaz da olur.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Olaya kültür boyutundan bakmak gerekir diye düşünüyorum.

At, Türkler için son derece önemli bir hayvandır. Yüzyıllar boyunca etinden, sütünden, kılından, gücünden yararlanmışız. Atı evcilleştiren millet biziz. Mezarımıza bile almışız atlarımızı, çok sevmişiz.

Fakat bugün en kötü şartlarda yaşatmaya çalışıyoruz onları. Sevmiyoruz sadece kullanıyoruz. Durum böyleyken elektrikli faytonlara yöneliş normaldir. Fakat doğru olan bana göre at kültürünü tekrar hayatımıza sokabilmektir.

At iyidir. :)

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Faytonların, Adalardan tamamen kaldırılması söz konusu değil.

Adalar İlçesinde Atlar için ayrılan barınma yerlerinin rezaletini görmenizi isterim.
(İSKİ de Adalar İlçesi, Plan Proje Sorumlu Mühendisiyim.)

Zaten İBB Başkanı Sn. Kadir TOPBAŞ "Faytoncuların da talep ettiği şekilde, ahırlar yetmediği için sayılarının azaltılması söz konusu" demiş.

Fayton sayısının % 30 - 40 oranında (80 - 100 adet fayton) azaltılarak, bunların yerine 40 adet elektrikli araçların konulabileceği yönünde bir rapor hazırlanmış sadece.

Burada büyük bir emek var. Mevcut durum incelenmiş olup, bir fizibilite çalışması yapılmış ve konu hakkındaki uzman kişiler raporlarını hazırlayıp, ilgili Makamlara sunmuşlar. Kimsenin, Hollandalılara para kazandırma gayreti yok diye düşünüyorum.

Bir kültürü yaşatmak için alt yapıyı güzelleştirmek yerine, yık kurtul.Dünyada bu tip uygulamalara bakmak gerekli.Abd de dahil pek çok ülkede halen daha fayton bir turizm sembolu olarak kullanılmakta.Üstelik hiç bir kültürel yönü olmayan ingiliz çakması victorya tarzı.Bunun savunulabilir hiç bir yönü yok.Bu tamamen birilerini zengin etme çabası.KEndine belediye başkanı diyen, mimarım diyen birinin, var olanı güzelleştirip eski bir kültürü yaşatmak yerine, tamamen avrupa takliti, Türk kültürü dışı bu ucubeleri tercih ediyor olması, tamamen acizlik ve açgözlülüğün ürünüdür.