Far camlarının sökülmesi...

onorom

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, forumda aradım maalesef becerip bulamadım. Yarın Corsa C'nin ön farlarını söküp içine giren pisliği tozu temizleyip hatta açmışken bazı bölgelerini karartma yapmak istiyorum. Yapım aşamalarını fotoğraflayacağım. Fakat Camları kırmadan nasıl sökeceğimi maalesef halen bulamadım. Fön makinesi işimi görürmü acaba? Yada başka tavsiyesi olan var mı?

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fön makinesi, maket bıçağı, bir kaç tane sağlam tornavida ve bol sabır. :D

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle farları nasıl sökeceğiniz konusunda bilginiz var mı acaba?

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle farları nasıl sökeceğiniz konusunda bilginiz var mı acaba?
Öncelikle ön tampon sökülür;

-4 ad. üst vidası var, kaputu açınca görülür,

Her bir tarafta ise;

-1 ad. çamurluk ağız çıtası ile tampon birleşim yerinde plastik somun var,
-2 ad. davlumbaz üzerinde vidası var (bir tanesi yere bakan tarafta, eğilmeden görülmez)

Son olarakta;

-3 yada 4 ad. alt motor muhafaza kısmında sekmanı var.

Bunları sökebilmek için yıldız alyen (tork) anahtar setine ihtiyacınız vardır.

Tamponu yere aldıktan sonra ise farın 4 ad. vidası vardır, 2si altta 2si üstte.

Farın arkasında kızaklı kilitlemeli soketi var, onuda çıkardığımız zaman farı sökmüş oluyoruz. :)

onorom

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün işi apaçi usülüde olsa hallettim. Aracın farlarının içi çok fazla tozlu ve kirli idi. Bugün ilk tamponu ardından da farları söküp elimize aldık. Fakat ne yaparsak yapalım farı camından ayıramadık. Maşallah adam öyle bir yapıştırmış ki farın plastiği ile far ısıtıcıyla erimeye döndü slikon halen dipdiri... bizde kırarız endişesiyle aklımıza apaçi usulü bir fikir geldi... Derhal yanda ki oto yıkamacı İsmet abiye gidip farların içine bastık köpüğü... İsmet abinin la havleleri eşliğinde tazziksiz su altında duruladık... Ardından 2 lt içme suyu alıp son olarak onunla duruladık ve sivri ucu aşağı bakacak şekilde diktik... Bir müddet sonra ısıtıcı fön makinesiyle çok hafif şekilde hava tuttuk.... Fakat ne ısı fazla idi ne de ısıtıcının fön hızı... Bu sayede neredeyse hiç denecek kadar az damla izi kaldı... Çok dikkatli bakmazsanız farketmeniz pek mümkün değil öyle söyleyim... O son aldığımız içme suyu ne kireç izi bıraktı ne de damlacık... Ayrıca sıktığımız köpükte cilalımıdır nedir su tutmasını engelledi diyebilirim. Böylece önümü göremez olduğum farlarımı değiştirmekten bir müddet daha kurtulmuş oldum...

Şimdi bana kızacaksınız ama eski hali ile yeni halinin fotoğraflarını çekmeyi maalesef unuttum ... Fakat eski hali neredeyse karartma yapmış gibi kapkaraydı...

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben şu ana kadar 3 opelin far camını açtım, kendi aracımın sağ farının içerisinde kısa far ampulu patlarken içinde beyaz toz şeklinde bişey bırakmış, ve açılmadan temizlenmesine imkan yok, şimdi tekrar o farı açmaya eriniyorum açıkcası. Bazıları anlatırken kolayca açıldığından felan söz eder ama orj. valeo farların camını açmak gerçekten büyük beceri. ;)

CORSA-C-UK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne yaparsan yap actıhın zaman su almasını buhar yapmasını önluyemesssın eyerkı yan sanayıyse hıc uğraşma depo malı 50 tl tanesı

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel kapatırsan hiçbir problem olmuyor,istersen arabayı suya sok çıkar,arka kapaktan alır cam dan almaz :)

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim açıp kapattığım hiç bir far bu zamana kadar ne buhar yaptı, ne su aldı içerisine.

Dayson diye bir silikon markası var, profesyonel bir üründür kendisi, opel oem farlar yani valeo farların yapıştırıcısı kadar kalitelidir, su-buhar konusunda her türlü iddialıyımdır. ;)

CORSA-C-UK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ustan farın orjınaldır ama yan sanayıde ac kapat neler oluyor görelım :d