Ford’un anavatanına Ford satacağız

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ford’un anavatanına Ford satacağız

29 Aralık 2006Emre ÖZPEYNİRCİ
2650626.jpg
Ford Otosan, otomotiv endüstrisinin kalbi olan Amerika’ya Türkiye’nin ilk araç ihracatını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Dünyada sadece Ford Otosan’ın Kocaeli tesislerinde üretilen Transit Connect, 2007’den itibaren ABD pazarında da satılmaya başlanacak.

BU yılı 1 milyon adetlik üretim ve 14 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan Türk otomotiv sektörü tarihinde bir ilke imza atıyor. Koç Holding ve Ford Motor Company ortaklığıyla Kocaeli fabrikasında üretim yapan Ford Otosan, dünya otomotivinin kalbi olan ABD’ye Türkiye’nin ilk araç ihracatını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Dünyada sadece Türkiye’de, Ford Otosan tesislerinde üretilen Transit Connect, 2007’den itibaren ABD’ye ihraç edilmeye başlanacak. Böylece Türk otomotiv sektörü, bugüne kadar sadece traktörle yönelebildiği ABD’ye ilk kez hafif ticari araçla girmiş olacak.

2009’DA ABD’DE ÜRETİLECEK: Türkiye’den ABD’ye yapılacak ihracat yeni Transit Connect’in Amerika’da üretimi başlayana kadar sürecek. Yeni Transit Connect’in ABD’de üretiminin ise 2009 yılında başlaması planlanıyor. ABD’de üretimin başlamasıyla birlikte Transit Connect’in üretim merkezlerinin sayısıda böylece ikiye yükselecek. 2009 yılından sonra Transit Connect dünyada Kocaeli Ford Otosan fabrikasında ve ABD’de de üretilecek. Dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan ve Ford Avrupa’nın en kárlı operasyonu olan Ford Otosan, Amerika pazarına Transit Connect ihraç etmek için yoğun çalışmalar yaptı. Ford Otosan mühendisleri, Transit Connect’in ABD standartlarına uygun hale getirilmesi için uğraş verdi. Çünkü, ABD ile Avrupa arasında farklı standartlar bulunuyor. Transit Connect’in ABD’ye ihraç edilebilmesi için hem çevre hem de güvenlikle ilgili standartlara uygun olması gerekiyor. Uyum çalışmaları biter bitmez, ABD’ye ilk parti Transit Connect’in gönderilmesi bekleniyor.

GELİŞTİRİLMESİ 3.5 YIL SÜRDÜ: 2002 yılında satışa sunulan ve 3.5 yıl süren ürün geliştirme sonucunda ortaya çıkan Ford Transit Connect’in üretiminde ilk çalışmalar aslında ABD’nin Detroit bölgesinde başlamıştı. Üretim aşamasına gelindiğinde proje ekibi Türkiye’ye taşınmış, 2002 yılının 17 Haziran’ında da Ford Otosan Kocaeli fabrikasında aracın seri üretimine başlanmıştı. Ford Otosan, Haziran 2002’de sadece Türkiye’de üretilen Transit Connect’i üretim bandından indirmiş ve Temmuz 2002’de düzenlediği bir törenle Avrupa’ya ilk ihracatını gerçekleştirmişti. Transit Connect, Ford Otosan için Avrupa’da üretim merkezi olma yolunda atılmış ilk adım olmuştu. Belçika-Genk şehrinde bulunan Ford Fabrikası’ndaki Transit üretiminin Kocaeli fabrikasına kaydırılmasıyla birlikte, 2004 yılında üretim kapasitesi yılda 200 bin araca çıkmıştı.

ÇİN HAZIRLIĞI: Sadece Kocaeli’de üretilen Transit Connect’in dışında, 2007 yılında Avrupa’da yılın hafif ticari aracı seçilen Transit’in de Türkiye ve İngiltere dışında Amerika ile Çin’de üretileceği belirtiliyor. Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak 2007’den itibaren Transit’in Çin’de üretileceğini açıklamıştı. ABD’deki üretimin ise 2010’u bulacağı söyleniyor. Böylece Transit’in üretileceği ülkelerin sayısı da ikiden dörde çıkarken, birçok parçanın Amerika ve Çin’e Türkiye’den de ihraç edilmesi planlanıyor. Hem Ford Otosan’ın hem de Türkiye’deki yan sanayi üreticilerinin ihracatlarında ciddi bir artış olması bekleniyor. Mevcut Transit’in 2010 yılında yenilenmesi Transit Connect’in yeni jenerasyonunun ise 2012 yılında devreye girmesi bekleniyor.

1.2 milyar dolar yatırım yaptı, ihracatı 2.3 milyar doları aştı

SON 7 yılda hızla büyüyen ve 1.2 milyar dolarlık yatırım yapan Ford Otosan, bu yatırıma ilave olarak 2005 sonunda 315 milyon dolarlık yeni yatırım kararı aldı. 2006 yılında Kocaeli fabrikasının yıllık kapasitesini 250 bin araca çıkartan Ford Otosan, 2007’de ise kapasiteyi 270 bine çıkaracak. 2006 yılında İnönü fabrikasıyla birlikte yaklaşık 258 bin adet araç üreten Ford Otosan bunun yaklaşık 180 binini ihraç etti. Ford Otosan bu yıl 2.35 milyar dolar ihracat geliri, iç pazarda da 120 bin araç satarak yüzde 17.6 pazar payı ile üst üste beşinci yıl Türkiye’de en çok satan marka olmayı hedefliyor.

5 yıl üst üste dünyanın en iyi Ford fabrikası seçildi

FORD
Otosan Kocaeli Fabrikası, Avrupa Ford Fabrikaları arasında 2002, 2003, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında "En iyi Ford Montaj Fabrikası" seçildi. Benzer şekilde İnönü fabrikası da 2005 ve 2006’da "En iyi Ford Motor Fabrikası" seçildi.

İki modelde ’yılın ticari aracı’ ödülünü aldı

FORD Otosan tarafından üretilen Transit, bu yıl Avrupa’da yılın hafif ticari araç ödülünü almıştı. Bu ödül bu yıl dünyanın en büyük ticari araç fuarı olan Hannover’de Ford Otosan yöneticilerine verilmişti. Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilen 6’ıncı nesil Transit, 19 Avrupa ülkesini temsil eden ve önde gelen ticari araç gazetecilerinden oluşan bağımsız jüri tarafından 2007’nin ticari aracı ödülünü almıştı. Yine Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Transit Connect de, ’2003 Yılının Ticari Ticari Aracı’ ödülüne layık görülmüştü. Ford Transit ailesinin en küçük üyesi olan Transit Connect, ödülünü Brüksel Uluslararası Otomobil Fuarı’nda almıştı.

alıntıdır:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/5692787.asp?gid=52

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D amerikaya bozuk mal satalım gıcıklık olsun

New Astra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdiye kadar hep dolar üzerinden aldik araçlari gıcıklına türk lirasi üzerinden satalim dicem ama ozaman zarar edebiliriz :)

yapiressami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet duysusal anlar bu günleride gördüm yaaa ne diyim çok güzel gözlerim yaşardı ama yinede söylemeden geçemicem KEŞKE devrim yada anadol u yıllardır dünya ya satıyo olsaydık bir opel bir wv kalitesinde ;) haksızmıyım ?
my.php