Genel Araç Tavsiyesi

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Corsa'nın içine bindiysen, şaşırtıcı şekilde geniş olduğunu görmüşsündür. Kokpitin yüksek olması ve arka camların şahin gibi açılması haricinde ben eksi bir yönünü bulamadım, çok tatlı bir araba. Corsa 1.2 motoru tigradan sonra çok zayıf gelecektir.

Artık atikliğini, hızlanmasını falan pek önemsemeyeceğim LPG'li araca binmektense 1.2 arabaya binmeyi tercih ederim. Corsa'nın sıkıntıları gerçekten var mesela boyum 1.84 bacaklarımı corsanın direksiyonunun altına zor soktum ayrıca ben eskiden Tigranın burnu görünmüyor diye şikayetçiydim Corsa daha fena çıktı. İbiza rahat inilip binilen bir araç onunda kokpiti biraz sıkıntılı ama corsa kadar değil. Her iki aracında bagaj hacimleri ve tavan boyları ideal. Ama corsa görünümüyle insanı cezbediyor İbiza ise donanımıyla :)

Motor biraz zayıf gelebilir.
1.2 motor 16 ınc çelik jantlı aracımı body kıt ile kullanıyorum.
Uzun yolda 5 şehir içinde ise 6,2-6,5 arasında bir yol yapıyorum. Gaz pedalına benim psikolojime göre farklılık gösteriyor.
Alırken bende seat ibiza bakmıştım ancak bu kadar uygun şartlar sunmamışlardı orada.
corsa 2. el piyasasında her zaman bir adım önde olacaktır. Ancak seattaki hız sabitleme gibi durumlar artı bir avantaj.
Airbag olayına çok takılmadım açıkcası bilmioyrum neden ancak ben 1.2 aracımdan memnunum.
Eksileri: bana göre tek eksisi geç hızlanması. arka camların manuelliği bile beni ilgilendirmiyor arkaya oturan düşünsün :)
ben şehirler arası yolda max 175-180 bandına kadar çıktım belki daha giderdi ama denemedim. Şuan tüketimden memnunum genişliğinden arka koltuğa 3 kişi rahatlıkla oturuyor.
Cuma akşam 100 liralık yakıt alıp ümraniye - gebze - maşukiye - gebze ümraniye - ataşehir ümraniye - anadolu feneri - anadolu kavağı beykoz - altunizade ümraniye bandında gittim 300 km kadar yol yaptı ve muhtemelen işyerim olan eyüpe gidene kadar da ışık yakmaz 320 km gibi bir yola denk gelir. otobanda biraz bastığımı ve ümraniye kavacık tarafığındaki beklemelerle 6,4 civarına denk gelir. Karar sizin her iki araçta alınabilir tabi. İlla doğuş grubundan bir araç olacaksa polo yerine ibiza donanım seviyesi nedeniyle doğru tercih ancak ibizada yakacağınız yakıtta şehir içinde 7 nin altı olmayacaktır.

Yakıt olarak diğer markalardan daha az yaktığına bende hem fikirim. Hatta almışken Opel Corsa OPC'nin jantını opsiyonel olarak almayı bile düşünüyorum.
unnpx.jpg

Ama 18'' olduğundan araba çekmez diye korkuyorum.
Zaten bu saatten sonra alacağım arabada performans değil görüntü ve ekonomi aramaya başladım her gün işe gidip geliyorum az yakan bir araba lazım mecburen. İbiza ne kadar ekonomik bilemem ama gerçekten doluluğuyla insanı cezbediyor.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Ibiza alirsaniz aylik 40 tl de vergi farkini krediye ekleyebilirsiniz ;) BG leri ayni, buna ragmen sirf 100 cc fazla diye bir ust vergi sinifina gecmek sacma bence (0-1300)
Acikcasi corsa , ibizadan daha tok duruyor , ama donanimda insani cezbetmiyor degil hani :) Corsa alirsaniz A12XER motor kodlu olanina LPG uyumu soz konusudur ;) umarim hersey gonlunuzce olur ;)
HUAWEI-U8850 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Vergi konusunda zaten 1.4 ile 1.6 aynı fiyatlarda zannedersem bende onu düşünmüştüm araç birde 2013 olunca benim Tigramın 100 küsür liralık vergisinin kat kat üstünde oluyorlar :) Ayrıca donanım olarak gerçekten çok iddialı duruyor ibiza. Corsanın biraz donanımsız ama görüntü olarak aldığına değecek bir araba gibi duruyor zaten her iki araçtan birini alsam bile en az 10 sene binerim çok araba değiştiren birisi değilimdir ben Lpg takma taraftarıda değilim çok yaksın sorunsuz gitsin düşüncesindeyim :)

Uzun zaman araç arayışı içinde olan biri olarak şunu söylemem gerek Seat kendini yeniledi. Yeniledi ve çok atik bir araç ama buna karşın üzerinde bulunan şanzumandan tırmamak elde değil DSG için söylüyorum ama düz ise bilemeyeceğim. Atiklik ve sağlamlık konusunda seat bence kendini kanıtlamış bir araç bu aracı alıp LPG bulaşmaya bence hiç ama hiç gerek yok araç resmen bana göre koklayarak gidiyor. Bir çok siteden bir çok yorumlar okudum ve bu araçlar hakkında pek olumsuz bir yorum bulamadım. Corsa konusunda zaten eski aracınız da bir opel bir daha opel demek bana göre iş değil. Karar sizin ;)

Bende donanımlı olduğu için ibiza tarafım daha ağır basıyor ama bir yandada corsanın görünümü + piyasada çok fazla corsa olması falan beni bu arabayı al bundan bişey çıkmaz demeye getiriyor. Benim zaten tercihim manuel vites. Ben arabaya değil araba bana uyum sağlaması lazım :)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et

Chevrolet Aveo Sedan ya da HB 1.3 cdti ya da 1.2 86 hp +3 yıl garanti

8 hava yastığı
ABS, EBD, ESC(esp), Fren Destek Sistemi
Yokuşta kalkış desteği
Cruise Control
Radyo/CD/MP3 çalar
Uzaktan kumandalı merkezi kilit
ISOFİX Çocuk koltuğu bağlantısı
60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar
15'' Hafif alaşımlı jantlar
4 yönlü ayarlanabilir sürücü koltuğu
Elektrikli arka camlar
Bluetooth özellikli entegre müzik sistemi
Direksiyondan müzik sistemi kontrolü
Gözlük saklama gözü

Hatta LTZ modele biraz daha ulaşılabilirse;
16'' Hafif alaşımlı jantlar
Ön sis farı
Arka park sensörü
Otomatik farlar
6 hoparlör
Ön yolcu koltuk altı eşya saklama gözü
38 bin tl gibi rakamları buluyor...Peşin ya da vadeli bilmiyorum kampanyaları var mı ama bu araç piyasada sınıfındaki tüm araçlardan açık ara farkla en güvenlikli araç seçildi... (2011)

Donanım olarak çok hoş duruyor ama Aveo modelleri hoşuma gitmiyor benim açıkcası Chevrolet markasından bir araç alırsam heralde Cruze alırım daha ağır duruyor bana göre.

İbizanın polo ayarında olduğunu düşünürsek. Arabada haram bg yok 85 bg deniyor fakat 1.6 kadar keyifli kullanımı söz konusu 160 lara kadar soluksuz gidiyor. Ben 205 yaptım redline girmek üzereydi. Yakıt olarak tamda o şekilde 5.9-6 lt falan söz konusu çok aşırı ş.içine girmeden :D Bi konfor için test sürüşü yapın hangisi hoşunuza giderse onu alırsınız zaten.

Test sürüşü yapamadım malesef Opel bayisi gerçekten çok yoğundu ve gece olmuştu İbizanın test aracıda ellerinde yokmuş bir dahaki gidişimde erken gidip Corsayı deneyeceğim ama Seatta böyle bir şansım yok malesef :) beygir konusunda yada hızlanma konusunda çok takıntım yok sollamalarda,ara hızlanmalarda motor ben burdayım desin yeterli benim için. Zaten 1.2 Corsayı alırsam aracın 2 yıl sonra garantisi bitince yazılım yaptırmayı düşünmüyor değilim :)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Inızdan 4 cam otomatikmi ben St olanına bakmıştım arka camlar manueldi

Sent from my iPad using Tapatalk

ST paketinde belki koymamışlardır bilemem ama benim resmini koyduğum Style paketinde vardı sitesinden bakabilirsin.
Sitesinden alıntı :
STYLE

DIŞ DONANIM STYLE
Alüminyum Alaşım Jantlar 15''
Dönüşe Duyarlı Ön Sis Farları S
Krom Kaplı Ön Izgara S
Gövde Rengi Kapı Kolları ve Yan Aynalar S
Elektrikli / Isıtmalı Yan Aynalar S
İÇ DONANIM STYLE
Otomatik Klima S
Yükseklik ve Derinlik Ayarlı Elektrohidrolik Direksiyon S
Yol Bilgisayarı S
Hız Sabitleme Sistemi (Cruise Control) S
Elektrikli Ön / Arka Camlar S / S
Radyo, CD, MP3 Çalar (2 Hoparlör + 2 Tweeter) / Aux-in / Direksiyondan Kumandalı Ses Sistemi S
Deri Direksiyon ve Vites Topuzu S
Sürücü / Yolcu Koltuğu Arkası Cep S
Sürücü / Yolcu Koltuğu Yükseklik Ayarı S
Parçalı Katlanabilir Arka Koltuklar S
Kauçuk Paspas S
GÜVENLİK STYLE
ABS (Anti Blokaj Fren Sistemi) S
Ani frenlemede otomatik yanan flaşörler S
Sürücü / Yolcu Ön Hava Yastıkları S
Sürücü / Yolcu Yan Hava Yastıkları S
Sürücü / Yolcu Emniyet Kemeri Uyarısı S
Ön Yolcu Hava Yastığı İptali S
Aktif Gergili Ön Emniyet Kemeri S
Arka koltukta bir adet çocuk koltuğu sabitleyicisi (Isofix) + Top Tether S
Immobilizer S
Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit Sistemi S
S: Standart

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için herkese ayrıca teşekkür ederim artık Cumartesi günü son bir karar verip ileriki 10 yıllık hayatımda iki araçtan birisiyle devam edeceğim :)

- Hızlanma videoları
Opel Corsa 1.2 16 V
Opel Corsa D 1.2 EcoTec acceleration - YouTube

Corsa videosu hileli, bayır aşağı yardırmış çeken kişi. Dikkat edersen el freninde duruyo araba tam kalkarken indiriyo el frenini ve olağanüstü bir şekilde 9.73 snde 0-100 hızlanmasını gerçekleştiriyo. Asıl hızlanma değeri 13 saniyedir, 1.2 TSI motor bile bu kadar kolay devirlenmez, haliyle corsa da bu derece devirlenmez normal şartlarda.

Corsanın dar olması olayına gelince. Ben koltuk ayarını yapmadığımda, malum kardeşim de sürüyor arabayı, vectraya bile sığamıyorum bacaklarım çarpıyor. Corsa'da daha da ön planda bu sorun, koltuğu alçaltmadan binersen banko çarpar, aynı boydayız ve ben daha iriyimdir diye tahmin ediyorum.

Sıfır araba almayacak olsaydın sana Megane III 1.4 DCE 130hp önerirdim. Turbo 1.4 benzinli ve türkiyede sadece full paket donanımıyla var. 32-38 bin aralığında fiyatları var sahibinden.com ilanları arasında. 35bin liraya kmsi düşük boyasız tatlı bir araba alınabilirdi. Ancak sıfır araba çok farklı bir dünya. Corsanın o özgün ve farklı duruşu herşeye bedel, ben de hiç sevmezdim corsayı ama ön yargılarımı yıktı. Şu aşağıdaki görselde en soldaki araca bakarsan görürsün ne demek istediğimi :) OPC jantına bile gerek yok sanki.
1457566_572749532778930_1333277179_n.jpg

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İkinci elden vazgeçip sıfır corsaya hallendiğim bir ara araştırmıştım da, 1.2 Corsa ile şehir içi 11litre benzin tükettiğini iddaa edenler gördüm başka forumlarda. Corsa sahibi olarak içten yorumlar bekliyorum, nasıl insanlar bu 1.2 motorla 10litre yakanlar :D
O arabaya 11 litre nasıl yaktırıyorlar anlamadım valla ben naptım ne ettim 7,5 geçmedi valla.... onu nasıl başarmışlar gerçekten merak edilecek bir soru...
Şehiriçinde max gördüğüm tüketim 7,0 civarlarında oda çok yoğun trafik açıldığında devirli kullanımla ama onun dışında 6,2 - 6,5 genel ortalamam ama daha az yakanlar biliyrum.
BEn uzun yolda benzinde 5 ortalama tuttumuştum. Olcak 4,5 lere kadar düşürmüştü :)

En soldaki araç facebook konusunda da dikkatini çekti zannediyorum 2013 2. yarı trafiğe çıkış çünkü farlar karartmalı gelmiş.

Bu arada abi opsiyonel olarak olsada 18 ınc jant alma 17 yi kaldırı ama 18 sıkıntı yaratır araca. bende de çelik jant fabrika çıkış ama madem jant istiyorsun kapak jant al 17 ınc TE37 model bir jant uygula arabaya herkes dönüp bir daha baksın :) bende bütçe oyk olsa direk turuncu renk t37 takıcam arabaya