geri viteste aracı yokuş aşağı indirdim?

drohoma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese slm. Benim bir sorum olacaktı. Bugün yokuş aşağı maalesef araç geri vitesteyken yaklaşık 20-30 metre indim.yalnız aracın direksiyonu ve freni sertleşmişti. araç da durdurunca araç stop etmişti ama ne zaman stop etmiş bilemiyorum.daha sonra kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca bi sorun kalmadı. ama geri vitesle yokuş aşağı indiğim için bir sıkıntı olmuşmudur diye de endişelendim. araç opel astra j 2013 bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debriyaja basık vaziyette inmişsindir başka türlü inmez. debriyaja bastığın müddetçe bir sıkıntı olmaz.

drohoma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama aracı debriyaja basılı indirmiş olsam araç stop etmezdi diye düşünüyorum.bir de yokuş çok dik gerçekten çok dik geri vitesde gitmez dediniz ama o yokuşa dayanamayabilir o yüzden inmiş olabilirim debriyaja basılı olmadan.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanın en güçlü vitesi geri vitestir. araç geri viteste iken vinçle çekseniz lastikler üzerinde sürünür ama araba yürüyerek gitmez.
tahminen debriyaja basılı olarak gittiiniz, bir ara tam basmadıysanız stop etmiştir. stop edince westinhouse devreden çıktığı için fren pedalı şişer, direksiyon pompası devreden çıktığı içinde direksiyon sertleşir.
ya boşta veya debriyaja basarak, bunun haricinde araba geri vitesdeyken ileriye doğru yol almaz.

drohoma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim.o zaman gönül rahatlığıyla aracı kullanmaya devam. oh rahatladım valla.

compela

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vites gecislerinde sorun yoksa sikinti yok siz bnce debriyaja basili indiniz tam inerken debriyajdan cektniz arac o anda stop etti yoksa o sekilde lastikler surunur arac gene stop eder

faraday

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Peki araba otomatik ise, yani otomatik araba ile geri viteste 15 m kadar (farketmemişim) yokuş aşağı indim, yani debriyaj mevzu yok. Fark ettiğimde arabayı kapattım tekrar açtım1 aydır sorun yok ama sıkıntı olmuş mudur ?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Peki araba otomatik ise, yani otomatik araba ile geri viteste 15 m kadar (farketmemişim) yokuş aşağı indim, yani debriyaj mevzu yok. Fark ettiğimde arabayı kapattım tekrar açtım1 aydır sorun yok ama sıkıntı olmuş mudur ?

Zaten olayın doğasına uygun davranmışsınız, aracınız geri vitesteyken yokuş aşağıya iniş yapmışsınız. Bu senaryoda olumsuz bir durum yok, yokuş aşağıya geri vitesle inilmez diye bir kaide yok hatta doğrusunu yapmışsınız aracınız kontrollü şekilde iniş yapmıştır.