Gümrük işinden anlayan var mı? Acil...

noyan141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar
hollandadan cid ekran siparişi verdim. 25 şubatta türkiyeye giriş yaptı paket ancak bugün yazı gelmiş kargonun gümrüğe takıldığına dair. ekranın faturası falan yok. şimdi benim yapmam gereken işlemler neler? Kargo istanbul topkapıda gümrükte. ben edirnede öğrenciyim ve şu anda istanbula gitme durumum yok, kargo benim adıma geldi. Acaba annem gidip benim adıma alabilir mi? Vekalet gerekir mi? Bana ne kadar masraf çıkar tahmini(ekranın faturası yok o yüzden net bir değer yazmıyor üstünde) son olarak vergi vermeden almanın bir yolu var mıdır? bilenlerin acil yardımlarını bekliyorum.
teşekkürler...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Sizin adınıza gelen bir ürünü sadece siz alırsınız ama vergisini de sizden alırlar.

noyan141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin adınıza gelen bir ürünü sadece siz alırsınız ama vergisini de sizden alırlar.

işte benim takıldığım nokta ekrana nası değer biçecekler fatura falan yok elimde.. ekranı da 300 euro ya almıştım. bildiğim kadarıyla 100 euroya kadar faturalandırılan mallar gümrüğe takılmıyor. 100 euroya aldım desem inanırlar mı ki kafam karışık bu konuda..

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi siz söylediğiniz gibi ürüne 300 euro vermişsiniz sizin söylediğiniz gibi eğer ürün 100 euro olsa idi direk geçerdi demek ki ürünün üzerinde yada pakette fiyat belirten bir uyarı vardır. O yüzden takıldı kaldı orada.

noyan141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok fiyat belirten hiç bir şey yok pakette. hediye diye yazılıp gönderildi paket satın alındığına dair bir şey yok. ben hediye diye üstlerine gitsem yırtma ihtimalim nedir çok kurcalarlar mı o zaman?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
degerini bidiren liste var ellerinde ondan deger bicerler..yoksa faturasi varsa o degerden...sen 100 euroya aldim diyorsun ama faturasi lazim

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi siz öyle diyorsunuz ama dedim gibi o paket üzerinde bir açıklama yada ne biliyim sigorta gibi bir şey vardır. Ya değilse durduk yere bekletmezler. Pek sanmam sizden bir vergi kesin kez alırlar. Gümrük işlerinin içinden çıkmak çok zor sakın annenizi yollamayın derim. Kendiniz bizzat gidin.

noyan141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
degerini bidiren liste var ellerinde ondan deger bicerler..yoksa faturasi varsa o degerden...sen 100 euroya aldim diyorsun ama faturasi lazim
onun astra h cid ekran olduğunu nereden anlicaklar ki? neye göre değer biçecekler? benim haftaiçi gitmem çok zor iş vekaletle falan alamazmı annem?

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o iş zor. ithalatta çok problem çıkartıyorlar. senin hollandadan fatura istemen lazım. faturaya paketin içindeki herşey eklenmeli ve gtip'leri farklı olan mallar faturada ibraz edilmeli. aksi takdirde en az malı aldığın kadar masraf olur sana. ayrıca annen alamaz, vekaletname vermen lazım annenin alabilmesi için

CanHasan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
NOYAN 141 nickli arkadasım. adını bilmiyorum ondan dolayı böyle hitap ediyorum. Mal senin adına geldiyse ancak sen alabilirsin yada vekalet verdiğin biri alabilir. Gümrükte ticariye girmeyen ve fatura fiyatı 150euro yu aşmayan mallar genelde gümrüğe takılmaz. 100euro ya aldıgını kanıtlaman için malın yurt dışı faturası gerekir baska türlü olmaz.Çıkarman çok zor.Sağlam bi tanıgın yada muayene memuru yada kolcu memur tanıgın varsa alabilirsin.Gümrükçülere beyanname de açtırman gerekebilir.Gelişmeleri yazabilirsen yardımcı olabilirm.