Headers'ı Sarmak ?

vvasp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.gulumsese.com
Merhabalar ;
Zaferimizin 90 yılı hepimize kutlu olsun.
Aracıma 2 ay önce headers taktırdım.Sonrasında kaput içi sıcaklık asırı dercede artmaya basladı.Hararette manifolt takılı oldugu zamandakinden sanki biraz daha yükseliyor.Soruma gelince ;
Headers"ı dei sargı bezi ile sarsam harareti düşürürmüyüm yoksa daha da artırırmıyım ? Katalizörüm dolmuş söküp susturucu taktıracagım yerine katalizörden sonraki egzost borusunu degiştirmeye gerek varmı performans artırmak için ?
Şimdiden teşekkürler..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim amyantlı bezler var, sanırım arkadaş onu kastetmiş olmalı.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Turkcesini bilmiyorum ancak sordugunuz urun Heatshield yada Heat insulator olarak geciyor. Genelde turbo, turbo borulari ve sizin istediginiz gibi egzost manifoldunu sarmakta kullaniyorlar. Asil amac kaput ici sicakligi dusurmek degil burada motor icine girecek havanin sicakligini dusuk tutmak. Ancak bazi urunlerde kaput ici sicakligi %60 seviyesinde dusurdugu soyleniyor.

Yaparsaniz faydasi olucaktir. Hatta %2-3 (turbolu araclarda) guc artisi bile sagliyor... Birim bazinda otomabil icin olanlar 40-50 tl civari fiyatlarda.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Egzos manifoldu ne kadar sıcak olursa, gaz akışı o kadar hızlı olur ve performans o kadar yüksek olur. Benim bildiğim bu yüzden egzos manifoldları izole edilir.

vvasp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.gulumsese.com
Headers%20wrap.jpg

headers wrap diye geciyor,amyantlı sargılarda kullanan var.
kaput içi sıcaklıgı düşürecek ona diyecegim yok lakin hararete etkisi ne olur ?. artırırmı azaltırmı acaba ! Artırırsa hiç bu işe girmeyeyim :(

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 1.8 Vectrama o bezlerden satın alıp sarmıştım, sarma amacım kaput içi sıcaklığı düşürmüştü, faydası oldumu, evet oldu tavsiye ederim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Bende sarmıştım kesinlikle öneririm, ayrıca alttan kartere çok yakın geçiyor, kesin alttan da ısıtıyor motoru.

vvasp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.gulumsese.com
Bende sarmıştım kesinlikle öneririm, ayrıca alttan kartere çok yakın geçiyor, kesin alttan da ısıtıyor motoru.

Sarmadan onceki hararet seviyesi ile sardıktan sonra arasında fark oldumu ? Sarımdan sonra hararet arttımı azaldı mı acaba ?