immobilizer

xuraj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar haftasonu ilk uzun yolculugumu yaptim aracimla Istanbul-Antalya arasi. Ordan Kas, Kalkan derken bayagi bi araci test etme imkani buldum.
Totalde 2000 km yapmis oldum ve yakit ortalamam 8.2 falandi. (araci bayagi bi hasin kullandım diyebilirim o yuzden bu yuksek deger kabul edilebilir.)

Neyse asil gelmek istedigim konu immobilizer. Bu teknoloji iyimi kotumu karar veremedim ozellikle bu hafta sonu bana yasattiklarindan sonra. Siz siz olun sakin anahtarla denize girmeyin  ::) Benim gibi unutkanlik yaparsaniz da dua edin ki yedek anahtar yaninizda olsun yoksa cok fena ortada kalıveriyorsunuz.
yer kaputas plaji belki bilenler vardir Antalyada bir plaj. Tam yol kenarinda arabayi parkettik ve denize gittik dondugumuzde anahtar kapilari acmasina ragmen motoru calistirmayinca immobilizeri nasil devre disi birakirim diye iste o an dusunmeye basladim. Ama yok birakamiyorsunuz sanirim en azindan opel yol yardimindan arkadasin soyledigine gore oyle bir yontem yokmus, opel yol yardimininda verdigi tek yardim arac cekici oluyor. Tabi yaninda saglam bir fatura ile. Neyseki 2 saatlik bir mesafede otelde yedek anahtar vardi da bir sekilde olayi hallettik, eger anahtar istanbulda olsaydi o zaman cekiciden baska care kalmiyordu.

Simdi aracin asil anahtari artik sadece kapi acmaya yariyor o yuzden yenisini yaptirmam gerekecek. Muhtemelen benim hatam oldugu icin de ucret vermem gerekecek. Daha evvel basina gelen anahtari yenileten varmi aranizda? Uzun bir surec mi fiyat ne kadar bilgilendirirseniz sevinirim.. Birde bu immobilizer ozelligi kapatilan/acilan bir sey degil sanirsam yaniliyormuyum?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: immobilizer

öncelikle geçmiş olsun
anahtarla denize mi girdiniz yanlışlıkla?
opel assistance yerine kaskonuz var ise kaskonuzu arasaydınız, kaskonun senede bir kez ücretsiz çekici hizmeti olması lazım
immobilizer bildiğim kadarıyla iptal edilmiyor zaten güvenlik amaçlı yapılmış bir işlem
anahtarı bozulmasından dolayı yeni anahtar sipariş veren bir arkadaşımız vardı sitede bu konuda size yardımcı olacaktır mutlaka

xuraj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
öncelikle geçmiş olsun
anahtarla denize mi girdiniz yanlışlıkla?
opel assistance yerine kaskonuz var ise kaskonuzu arasaydınız, kaskonun senede bir kez ücretsiz çekici hizmeti olması lazım
immobilizer bildiğim kadarıyla iptal edilmiyor zaten güvenlik amaçlı yapılmış bir işlem
anahtarı bozulmasından dolayı yeni anahtar sipariş veren bir arkadaşımız vardı sitede bu konuda size yardımcı olacaktır mutlaka

tesekkurler. evet cok talihsiz bir durum farkindayim hala aklima geldiginde kizsam mi gulsem mi karar veremiyorum  :)  Anahtarin pilini cikarip kurutmaya birakmama ragmen aracın motoru calismadi. Sanirim anahtarin isi bitmistir bu saatten sonra beklesemde olmayacak o yuzden yeni bir anahtar yaptirmaktan baska care yok.

kaskoyu bozmak istemedim boyle bir durum icin o yuzden kendi imkanlarimla iki saat otedeki otele ulasip yedek anahtari aldim. Zaten cekici Antalyadan geliyormus ve en az 2-3 ssat surer dediler. Bir de orda servise cekeceklerini falan dusununce (tabi birde 490 lira uceret cikarmalari var) hic o ise girmedim.

Evet immobilizerin guvenlik sistemi oldugunun farkindayim ve kapatmak aslinda cok mantikli degil ama arabayi kendimde calistiramayinca bozuldum sahsen :) Soyle bir sifre ile falan override etsek iyi olurdu  victoryy

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kaskoyu deldirmiyorsunuz zaten ücretsiz yılda birkez araç çektirme hakkınız oluyor, sözleşmenizde yazar
kasko bozulmuyor yani
yine de anahtarınızı da bir gösterin ama içinde elektronik devreler olduğu için muhtemelen zarar görmüştür
kullanıcı hatası olduğu için sanırım garantiden değişmez ama siz yine de bir sorun

umut7105

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok geçmiş olsun arkadaşım,ben de bu sene Kaş-Kalkan'a gidecem.Kaputaş ve Patarayı iple çekiyorum.Acaba yollar nasıl,Antalya -kaş arası çok kötü kıvrımlı diyolardı.Yol yapım felan varmış dediler ama senden öğrenmek en doğrusu sanırım.Ya konunu dağıttım ama artık hakkını helal et:)

xuraj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

umut7105 link' Alıntı:
ևok geçmiş olsun arkadaşım,ben de bu sene Kaş-Kalkan'a gidecem.Kaputaş ve Patarayı iple çekiyorum.Acaba yollar nasıl,Antalya -kaş arası çok kötü kıvrımlı diyolardı.Yol yapım felan varmış dediler ama senden öğrenmek en doğrusu sanırım.Ya konunu dağıttım ama artık hakkını helal et:)

He he :) yok sorun degil. Ben Olimposta kaldim ordan gunu birlik Kas, Kaputas yaptik. Yollar bayagi bi virajli dag yolu sonucta. Ama asfalt o yuzden cok sıkıntı cekmedim. Yol yapimi İstanbul - Antalya arasında bayagı bır vardı ama Antalya KAs arasında ufak tefek calısmalar haricinde birsey yoktu. Sadece gece biraz daha dikkat etmek gerekiyor ki otomatik uzun farlar gercekten cok faydali. Arac direk kapatiyor karsidan isik gordumu. Bi kac kere selektor yedim ama o kadar olur :)

Bu arada Antalya - Kas arasindaki manzara muthis. Daha evvel gorme firsatim olmamisti o yuzden guzel oldu. Kaputasta saat 7 ye kadar jandarma duruyor araclarin basinda. sonra onlarda gidiyor. Ben yedek anahtarla araci almak icin geri dondugumde gece saat 9 olmustu, ne bir araba ne de jandarma kalmisti bizim kirmizi bocek tek basina duruyordu. Gorunce bir oh cektim. Sonra dusundum bende anahtar varken ben calistiramadim hirsiz ne yapsin  005hihih

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun, forumda bir kaç link mevcut bu konu ile ilgili, aşağıya bir tanesini kopyaladım, diğerlerini de arama motorundan yedek anahtar diye aratırsanız görebilirsiniz  :)

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=107.0

xuraj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tamkan link' Alıntı:
Geçmiş olsun, forumda bir kaç link mevcut bu konu ile ilgili, aşağıya bir tanesini kopyaladım, diğerlerini de arama motorundan yedek anahtar diye aratırsanız görebilirsiniz  :)

Tesekkurler Syn Tamkan. Verdiginiz linkte bana uyan durum birinci secenek. Fiyat konusunda ve kac gunluk bir bekleme gerekliligi konusunda da bilgi edinmek icin arama motorlarina baktim fakat belirtilen fiyatlar cok yuksek. (sene 2007 de 200 lira bir fiyat bahsi gecmis guncel fiyat goremedim.) Birde bu anahtari servis harici ucuncu parti sahislar da yapiyorlarmis daha ucuza. Bu sekilde anahtari temin edersem kaskoya ya da servisle bir sorun yasarmiyim bilgisi olan varmidir?

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xuraj link' Alıntı:
[quote author=Tamkan link=topic=1580.msg33761#msg33761 date=1306179321]

Tesekkurler Syn Tamkan. Verdiginiz linkte bana uyan durum birinci secenek. Fiyat konusunda ve kac gunluk bir bekleme gerekliligi konusunda da bilgi edinmek icin arama motorlarina baktim fakat belirtilen fiyatlar cok yuksek. (sene 2007 de 200 lira bir fiyat bahsi gecmis guncel fiyat goremedim.) Birde bu anahtari servis harici ucuncu parti sahislar da yapiyorlarmis daha ucuza. Bu sekilde anahtari temin edersem kaskoya ya da servisle bir sorun yasarmiyim bilgisi olan varmidir?

[/quote]

Sn.xuraj anahtar temini konusunda yetkili servisi tercih etmezseniz,  anahtarınızı tavsiye üzerine gideceğiniz güvenilir bir yerde kopyalatırın ve karşılığında muhakkak fatura alın, ayrıca bozuk olan anahtarınızıda muhafaza edin, sigorta şirketleri aracın çalınması durumunda orjinal anahtarları isterler, tabii kopyalanmış olan anahtarın sigorta şirketine bildirilmesi durumunun zorunlu olup olmadığını poliçeyi yaptırdığınız yere danışmanızda fayda var.