Jant yamukluğu uğultu yaparmı ?

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımdaki tuhaf uğultu nedeni hala bulunamadı. Bakımladık yer, bakmadık usta kalmadı.
Lastikler dahi değişti. Denendi. Sonuç yüz güldürücü olmadı.

Geriye, jant yamukluğu nedeni kalıyor. Jantlarım içinde göbeğe doğru eğiklik, dışında da dışa doğru gözle görülür yamukluk mevcut. Pek düzeltilemedi. Patlama riski varmış. İş bilmez usta da ısıtarak düzeltmeyi denedi. Jantın kimyasını bozmuş. Düzelmiyor. ÇOk bariz yamukluk söz konusu. Kalan 3 janta da o kadar olmasa da ufak ufak yamukluklar var.

Soru basit, jant yamukluğu uğultuya neden olabilirmi?  Yamuk jant, yamuk lastik demek. VE yamuk lastik ise yere her çarptığında ses + uğultu karışık bir durum demek olabilir mi?  

Geriye sadece bu ihtimal kalıyor.  Teorimi güçlendiren neden ise, lastiği durduğu yerde sırtına vurduğumda uğultunun birebir aynı sesini duyuyorum. Bu da, yol durumuna göre yamuk dönen lastiğin bu uğultuyu oluşturduğu kannatini güçlendirmekte. 

Fikirler için teşeekkür ederim.

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Jant yamukluğu uğultu yaparmı ?

olabilir. hergun kullandığım yolda aracın uğultu yaptığı yerler varlar.bu uğultu parke taşlı ve taşların tam sağlam olmadığı ayrıca özellikle eğimli yerlerde meydana geliyor, birde frene basınca araçtan atlayasım geliyor öyle bir uğultu yani. benim duşuncem yerde sabit olmayan parkeler tekere farklı açılarla temas ediyor ve aracın titremesine sebep oluyor, bu titreme kabin içinde aşırı bir uğultu yapıyor. sizin araçta sıkıntı belli jantta eğik var. eğri jantta aynı şekilde titreşim yapar, titreşimde uğultu. urfadaysanız yada yakın bi yerde benim saç jantlar evde duruyor deneme amaçlı aracınıza taktırıp deneyebiliriz.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ütenmen' Alıntı:
olabilir. hergun kullandığım yolda aracın uğultu yaptığı yerler varlar.bu uğultu parke taşlı ve taşların tam sağlam olmadığı ayrıca özellikle eğimli yerlerde meydana geliyor, birde frene basınca araçtan atlayasım geliyor öyle bir uğultu yani. benim duşuncem yerde sabit olmayan parkeler tekere farklı açılarla temas ediyor ve aracın titremesine sebep oluyor, bu titreme kabin içinde aşırı bir uğultu yapıyor. sizin araçta sıkıntı belli jantta eğik var. eğri jantta aynı şekilde titreşim yapar, titreşimde uğultu. urfadaysanız yada yakın bi yerde benim saç jantlar evde duruyor deneme amaçlı aracınıza taktırıp deneyebiliriz.

Ayen şu başlıktaki problemi yaşamaktayım..

http://www.opelsizasla.com/forum/ko...m-var-videolu-13122.html?pid=308420#pid308420

Ayrıca, bu gün arka tarafın her yanını kontrol ettik. Değişmeyen tek şey yamuk jant kaldı.

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O başlığıda okumuştum videoları dinledim. Ses aynı ses. Ama başlıkta jantla işgili bişey yoktu galiba. Bi jant bulup denemek tek çare galiba

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet haklısınız. Jantlar ile ilgili bir şey yoktu.

Kısaca, uğultu lastik düşünmüştük. %100 emin iken lastik yenilenince durum değişmedi. Alt takım şüphelendik. Fakat, tıkırtı türü bir ses değilti. Lok lok yada tak tuk... Yada balata veya kaliper....

İki videodaki sesin tonu aynı olunca tekrar lastik düşüntük. Fakat, iki farklı markanın farklı türde lastikleri birebir aynı sesi ve özellikle de 60 km parke yolda şiddetli halde vermesinin olanaksız olacağını düşündüm.

Ayrıca, Çekiç veya yere bırakmayla oluşan sese benzer bir durum parkeli yolda ne hikmetse 60 ile de yaşandığını varsaydım. DAiresel döngü + jantın yamuk kısmının yere vuruş sayısı ile orantılı bir durumdu bu.

Başka mantıklı bir açıklama gelmiyor.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yetkili servise götürdünüz mü ? Belki de normal bir ses çünkü amortisörler hafif gürültülü çalışıyor astrada. Videodan çok anlayamıyorum görmediğim duymadığım içinde benimkide böyle ve bende böyle bir ses yok diyemiyorum. Yetkili servise göstermenizde fayda var. Hatta myopel kart varsa randevu ile ücretsiz kontrolde yaptırabilirsiniz.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

5. insigniam. Böyle bir ses ile daha önce karşılaşmadım. 1 tane aracımda benzer ses yaşadım. Düz yolda 127 130 km hızlarda ciddi uğulduyordu.
Lastik + jant düzelme ile sorun kalkmıştı.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Jantlarda yamukluk varsa düzelttirdikten sonra mutlaka rot ve balans yaptırın.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

2 kere düzeltildi. Hala yamuk yantlar. Beceremiyorlar. Uğraşmaktan bıktım. Aynısından çıkma buldum 4 takım. Temiz görünüyor. Çok uyguna gelicek. Düzeltme arasına neredeyse.