Kaskoda fiyatlar artıracak

opelcalibra_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.calibra-tuning.com
Kaskoda fiyatlar artacak

Döviz kurlarındaki son dalgalanmalar, geçen yıl kaskodan 200 milyon YTL zarar yazan sigorta sektörünün maliyetlerini olumsuz etkiledi.
  • Kurlardaki artışın kaskoda hasar maliyetlerine de yansıdığını belirten Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı ve Genel Sigorta Genel Müdürü Hulusi Taşkıran, tahsilatlarda da gecikmeler yaşandığını söyledi.

AKŞAM`a yaptığı açıklamada, Türk sigorta sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı ve Genel Sigorta Genel Müdürü Hulusi Taşkıran, sigortacılıkta branşlar itibariyle en büyük payın kaskoda olduğunu belirtti. Taşkıran, `Araç sigortası bireyin evine girmek için bir araç. Daha sonra sağlık, hayat sigortaları geliyor` dedi.

SİGORTADA TAHSİLATLAR DÜŞTÜ

Kur ve faizlerdeki dalgalanmanın sektöre etkilerine de değinen Hulusi Taşkıran, şunları söyledi: `Faizler bir yerde bize gelirdir. Bir yerde elimizdeki paranın değerini artırır. İkincisi bizim gelirimizin veya satışımızın yüzde 50`sinden fazlası araç sigortası. Araç sigortasının tamiri de bizim hasarımız. Yedek parça maliyetleri araç sigortasındaki hasarların üçte ikisini oluşturuyor. Yedek parça maliyetleri son bir ayda yüzde 20-25 arttı. Bir de kriz dönemlerinde ilk dikkat edilen şey, panikten dolayı ya para harcamasını keser veya ödemeleri aksatır. Tahsilatlarda gecikmeler olur. Hasar maliyetlerinde ciddi artışlar oldu ve tahsilatlarda gecikmeler söz konusu. Biz hiçbir zaman bankacılık sektörünün etkilenmesi kadar, bir ihracat veya ithalatçının etkilenmesi kadar etkilenmeyiz. Dalga yavaş yavaş gelir, yavaş yavaş gider.`

KASKODAN ZARAR BÜYÜYOR

Son bir iki yıldır sektörün kaskoda ciddi zararlar ettiğini aktaran Taşkıran, bunun nedenlerini şöyle dile getirdi: `Aldığımız prim artmadı ama baskı altında olan araç hasar maliyetleri çok arttı. Son iki yıldan beri gerek araç satışının çok olması, gerekse hasar ve bakım talebinin artması maliyetleri çok artırdı. Ama sevinerek görüyorum kasım ayından beri araç kasko fiyatlarında biraz daha düzeltmeye gidiliyor. Sektörün canlı kalabilmesi için doğru fiyat vermesi, doğru prim alması lazım. Ama son kurlardaki artış bizim bu hesaplarımızı altüst etti. Biraz daha dikkat etmemiz gereken noktaya geldik.`

HEDEF 9 MİLYAR YTL

Hulusi Taşkıran, sektörün son 5 yıl içinde yüzde 200 büyüdüğünü belirterek, şunları söyledi: `4 yıldan beri Türk sigorta sektörünün muhasebe sistemi, teknik karşılıklar sistemi tamamen değişti. Eski muhasebe düzen ve teknik şartlar gerek kamuoyuna gerekse devlete ve sermayedarlara eksik bilgilendirmeye sebep oluyordu. Benim şahsi kanım, herhalde beş ile on yıllık süreç içerisinde bugünkü 6 milyar dolar seviyelerinden 10 milyar dolar seviyelerine çıkacak. Geçen sene sonu itibariyle bu sektör hayat ve hayat dışı dahil 5 milyar Euro üretim yaptı.

4 aylık sonuçlara bakarsanız yüzde 20 civarında bir büyüme sözkonusu. Eğer dolarda bir yükseliş trendinin devam etmesi sözkonusu olmazsa biz bu sene dolar bazında geçen sene yüzde 5 daha üzerinde bir büyüme öngörüyordum. Ama enflasyon bazında bakarsanız TL bazında yüzde 20`nin üzerinde büyüme bekliyorum. Kabaca 9 milyar YTL`yi yakalarız gibi gözüküyor.`

İŞİNİ HATALI YAPAN BEDELİNİ ÖDEYECEK

Hulusİ Taşkıran, sorumluluk sigortalarının önemini ise şöyle vurguladı: `Yeni Ceza Kanunu birçok sorumluluklar getiriyor. Artık mali müşavirinden tutun da avukatlar, mimarlar, doktorlar gibi meslek gruplarının sorumluluk sigortaları olacak. Çünkü mesleklerin işlerini hatalı yapmaları sonucunda insanların zarar görmesinin kapsanması lazım. Son birkaç aydan beri doktorların tıbbi sorumluluk sigortaları revaçta....... :cool: :cool:

Son düzenleme:

tolga115588

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opele en ucuz kasko fiyatı veren sigorta İSVİÇRE SİGORTA.. haberiniz olsun..

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güneş sigorta da güzel verdi, ben ona yaptırdım

ENDO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaskolarda dikkat edin arkadaşlar..bazı acente arkadaşlar müşteri kapma pahasına, poliçe fiyatını düşürmek için herşeyi yapıyor

ENDO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
prim artışlarının nedeni 2005 ve 2006 daki hasar/prim oranlarıdır

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Geçen sene mecburen TEB sigortaya yaptırmıştım ama bu yıl daha karar veremedim ... :confused:

CenturyVB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anadolu sigorta hem daha düşük hem daha kapsamlı , isviçre sigorta poliçeyi düşürmek için arabayı düz vites yazmıştı. Ben bu sene anadolu sigorta yaptırdım , seneye de arabayı satarım :(

majormen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadadaŞlar Ben GeÇen Yil H..... Sİgortada Kasko Yaptirdim PolİÇede BÜtÜn Bİlgİler DoĞru (astra 1,6 G)fakat 1 Yil Sonra KandirildiĞimi Anladim.acente BİkaÇ KuruŞ Fazla Kazanmak İÇİn Corsa Olarak GÖstermİŞ.Şuan Garantİ'de Yaptirdim.garantİ Bankasinin Fİyatida ÇoĞu Sİgortadan Daha Uygun Tavsİye Ederİm.