Klima sorunu 2

obaris

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar klima açıkken fan dümesi 2 de çok güzel soğutuyor, buraya kadar herşey normal fakat fan dümesini 4 e getirdiğimde havalandırmalardan su geliyor (herzamanda değil) bunun sebebini bilen varmı sizlerde oluyormu tşk ler. kolay gelsin

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fan iki de çalışırken kılıma radyötöründe buzlanma oluyor,dörde alınca buzu eriyor ve hava fazla geldiği içi suyu ordan bikaç damla atabilir.aslında en iyisi üçte çalıştırman.yani normal

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu benzediği için bende buraya yazayım dedim.
Ben uzun yolda ara ara klimayı kapatıyorum fan çalışmaya devam ediyor. Tasarruf hesabı : ) Dün İzmit-İstanbul yaparken yine klimayı kapattım. Soğukluk azalmaya başladığında klimayı açtım. Bir de ne göreyim. Fandan bildiğiniz buhar çıkıyor. Bir an korktum hemen yavaşlayıp sağa yanaştım. Sonra buhar gidince yeniden devam ettim. Koku da olmayınca tehlike olmadığını düşündüm.
Demekki bu buhar/duman buzlanmadan kaynaklanıyor muş. Bende öğrenmiş oldum :) Teşekkürler.

HySofT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
soğuk ve sıcak bir yüzeyde karşılaştığı zaman sıcak havadaki su buharı yoğunlaşır yani soğuk ve sıcağın karşılaştığı yüzeyde terleme yapar.

havalandırmadan gelen su bu terlemeden kaynaklanır.

ayrıca klimayı bir açıp bir kapatmak tasarruftan ziyade sarfiyatı arttırır... neden dersek ? klima çalışıp içerinin ısısını belli bir düzeye getirdiğinde otomatik olan klimalarda zaten kendisi fan hızını düşürerek gerekli olduğunda hızı yükseltir.. ama klimayı kapatarak içerinin aynı ısıda kalmasını engellediğiniz için iç ısı arttığında tekrar klimayı açarak daha uzun süre çaılşmasını sağlarsınız ve sarfiyat artar...

buzdolaplarını örnek verecek olursak, iki aynı marka aynı model buzdolabında birisinin kapağını daha fazla açıp kapatmakla ( yani iç ısısının dengesini bozmakla ) o buzdolabının daha fazla elektrik harcamasına neden oluruz.

işallah anlaşılır biçimde yazmışımdır :)

yusufaltintepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
böyle bişey baıma gelmedi ama öğrenmiş oldum demekki sorun yokmuş normal bir olay

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
soğuk ve sıcak bir yüzeyde karşılaştığı zaman sıcak havadaki su buharı yoğunlaşır yani soğuk ve sıcağın karşılaştığı yüzeyde terleme yapar.

havalandırmadan gelen su bu terlemeden kaynaklanır.

ayrıca klimayı bir açıp bir kapatmak tasarruftan ziyade sarfiyatı arttırır... neden dersek ? klima çalışıp içerinin ısısını belli bir düzeye getirdiğinde otomatik olan klimalarda zaten kendisi fan hızını düşürerek gerekli olduğunda hızı yükseltir.. ama klimayı kapatarak içerinin aynı ısıda kalmasını engellediğiniz için iç ısı arttığında tekrar klimayı açarak daha uzun süre çaılşmasını sağlarsınız ve sarfiyat artar...

buzdolaplarını örnek verecek olursak, iki aynı marka aynı model buzdolabında birisinin kapağını daha fazla açıp kapatmakla ( yani iç ısısının dengesini bozmakla ) o buzdolabının daha fazla elektrik harcamasına neden oluruz.

işallah anlaşılır biçimde yazmışımdır :)
anşattığınız olay sadec ecc kılımlarda yani iklim kontrollu kılımalarda gecerli
manüellerk kendiliğinden durmaz.ayrıca ecc lrde auto da olması gerekli sadece düzeltme yaptım:good:

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fan iki de çalışırken kılıma radyötöründe buzlanma oluyor,dörde alınca buzu eriyor ve hava fazla geldiği içi suyu ordan bikaç damla atabilir.aslında en iyisi üçte çalıştırman.yani normal
ya abi ben başka birşey sormak istiyorum klima açıkken fanın 1 konumunda veya 4 konumunda çalışması arasında fark olurmu yakıt tüketimi bakımından??

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya abi ben başka birşey sormak istiyorum klima açıkken fanın 1 konumunda veya 4 konumunda çalışması arasında fark olurmu yakıt tüketimi bakımından??
kesinlikle fanla calışması ile alakası yok..sen düğmeye bastığın andan itibaren yakmaya başlamıştır