Klimadan Gelen Esrarengiz Ses!!!

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, herkese merhaba. Dün trafikte klima açıktı. Daha doğrusu motor fanı. Gerçi klimada da aynı ses var da. Birden bire klimadan garip bir ses gelmeye başladı. Fan görevini sorunsuz yapıyor ama bu sesin ne olduğunu merak ediyorum. Daha önce başına gelen veya bilgisi olan varsa paylaşır ise çok sevinirim.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
rulman ,gergi ,kayış olabilir
klima kompresörü de olabilir

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Torpido içinden geliyor gibi hocam. Kayış sesine falan da benzemiyor. Tarifi de yapılmıyor, ama sanki gaz kaçıran nesne olur ya hani öyle gibi sanki

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
birbirine çarpan borular vs olabilir

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bilmiyorum hocam. Ses bugünden itibaren aşırı derecede çoğaldı. Klimayı bugün hiç açamadım. Torpido içinde resmen Hilti çalışıyor. Sürtme söz konusu. Acaba ben söksem bir şey yapabilir miyim.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
sizlik iş değildir o.
iyi bir oto elektrikçi çözer.
servisi de düşünebilirsin.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bilmiyorum hocam. Ses bugünden itibaren aşırı derecede çoğaldı. Klimayı bugün hiç açamadım. Torpido içinde resmen Hilti çalışıyor. Sürtme söz konusu. Acaba ben söksem bir şey yapabilir miyim.

benimde iç hava sirkülasyon kapağı açılmadığı için , sürekli iç havayı sirkülasyon yapıyor. bu nedenle de kalorifer sesli çalışıyor. acaba sizde de öyle birşey olabilir mi.

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde iç hava sirkülasyon kapağı açılmadığı için , sürekli iç havayı sirkülasyon yapıyor. bu nedenle de kalorifer sesli çalışıyor. acaba sizde de öyle birşey olabilir mi.
Yok abi. Bu 1 hafta içinde oldu. Çok sessizdi. Hatta 3.kademeye kadar çalıştığını bile anlamak güçtü sessizlikten dolayı. Önce yavaş bir sesle başladı. Dün de aşırı derecede çoğaldı ses. Torpidonun içinden geliyor da. Çok can sıkıcı bir durum. İş yerim şehir merkezinde de değil. Şu sıralar aşırı yoğunluktan birine gösterme durumum da yok.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok abi. Bu 1 hafta içinde oldu. Çok sessizdi. Hatta 3.kademeye kadar çalıştığını bile anlamak güçtü sessizlikten dolayı. Önce yavaş bir sesle başladı. Dün de aşırı derecede çoğaldı ses. Torpidonun içinden geliyor da. Çok can sıkıcı bir durum. İş yerim şehir merkezinde de değil. Şu sıralar aşırı yoğunluktan birine gösterme durumum da yok.

benimde araca fare girmiş, iç hava sirkülasyon kapağı kenarındaki süngerleri yemiş. kapak kapanıyor fakat geri açılmıyor. bu nedenlede araç sürekli iç havayı sirkülasyon yapıyor. çok sesli çalışıyor. acaba dişliler arasına sünger veya başka birşey mi sıkıştı. kapandığına göre motor sağlam galiba. bende en kötü ihtimal motorun fişini çekip kapagı sabitleyeceğim. torpidoyu söktürmek istemiyorum.

ottomanwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde araca fare girmiş, iç hava sirkülasyon kapağı kenarındaki süngerleri yemiş. kapak kapanıyor fakat geri açılmıyor. bu nedenlede araç sürekli iç havayı sirkülasyon yapıyor. çok sesli çalışıyor. acaba dişliler arasına sünger veya başka birşey mi sıkıştı. kapandığına göre motor sağlam galiba. bende en kötü ihtimal motorun fişini çekip kapagı sabitleyeceğim. torpidoyu söktürmek istemiyorum.
Farenin girmesi çok ilginç olmuş abi. İnşallah başka yerlere zarar vermez.
Bu arada, söktüm Torpidoyu. Sanayide beceriksiz ustalara söktürmektense kendim sökerim dedim. 5 tane vida tutuyor. Torpidoyu falan söktüm. Klima motorunun da vidaları da gevşemişti. Onları da güzelce elden geçirdim. Polen filtresini falan söktüm. Yaprak falan girmiş. Klimanın içine üstten yağsız kontak spreyini bir güzelce sıktım. Mükemmel oldu. Eskisinden de güzel oldu diyebilirim. :)
Yalnız Torpidoyu sökünce bir sorun ile karşılaştım. Soketi çıkmış, muhtemelen çıkarılmış bir fiş. Klima motorunun hemen sağ tarafında, üzerinde Valeo yazıyor. Fişi bi takayım dedim. Taktım. Klimayı açtım. Resmen Pancar motoru gibi tak tak tak diye aşırı görültü çıkardı. Korktum çıkardım hemen fişi. Bunun ne olduğu hakkında bir bilgin var mı abi. Parça da resimdeki gibi.

ea8d77198bb4ac5cdb766ef61e908cef.jpg

7d2fc37bbca7029a2193a70046e2a184.jpg