Klimayı Sürekli Açık Bırakmak Sıkıntı Yaratır mı?

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konu hep kafama takılmıştır size sorayım istedim...
Malum yaz geldi, devamlı kullanmaya başladık klimaları... Aracı stop etmeden klimayı kapatmak gerekir mi? veya sürekli açık konumda kalsa aracı çalıştırırken sorun olur mu? Ben ne olur ne olmaz diye sürekli kontağı kapatmadan devirdaim ve klimayı kapatıp da kontağı kapatırım. Çalıştırırkende önce motoru çalıştırır bi 20-30 saniye sonra klimayı ve devirdaimi açarım... ancak bazı arkadaşlarda görüyorum kontağı çevirir çevirmez fan üflemeye başlıyor klimayı sürekli açık tutuyorlar... Uzun vadede veya kısa vadede sıkıntı yaratır mı yoksa benim hüsnü kuruntum mu bu olay... Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa bilgilenelim... :)

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla marş basarken zaten kendi kapanıyor tekrar çalışıyor bir çok araçta,fakat ben sırf o iğrenç sıcak hava suratıma gelmesin diye kapıyorum 1. kademede 1 dk kadar gidiyorum sonra veriyorum çoşkuyu :D

Faik 35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konu hep kafama takılmıştır size sorayım istedim...
Malum yaz geldi, devamlı kullanmaya başladık klimaları... Aracı stop etmeden klimayı kapatmak gerekir mi? veya sürekli açık konumda kalsa aracı çalıştırırken sorun olur mu? Ben ne olur ne olmaz diye sürekli kontağı kapatmadan devirdaim ve klimayı kapatıp da kontağı kapatırım. Çalıştırırkende önce motoru çalıştırır bi 20-30 saniye sonra klimayı ve devirdaimi açarım... ancak bazı arkadaşlarda görüyorum kontağı çevirir çevirmez fan üflemeye başlıyor klimayı sürekli açık tutuyorlar... Uzun vadede veya kısa vadede sıkıntı yaratır mı yoksa benim hüsnü kuruntum mu bu olay... Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa bilgilenelim... :)

Bende ayni senin yaptigin gibi kullabiyorum sebebide su arkadasimda 2005 passat vardi iki kere klima sorun yaratti 1000 er liradan 2000 tl sebebini de soylemisti ama unuttum klima arac calistiktan sonra devreye sokulmali cunku ekstra bir yuk biniyormus motora

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın motoru gibi bir sistem var klimanın içinde aracı çalıştırırken kapalı olması aracı stop ederken kapalı olması ve yüksek devirlere çıkılınca yine kapalı olması ömrü açısından önemli.Ayrıca aracı stop etmeden önce kapatıp da sadece fan seviyesinde biraz çalıştırıp hava kanallarında oluşacak rutubeti gidermek de bakteri ürememesi açısından faydalı olacaktır.

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
aracın motoru gibi bir sistem var klimanın içinde aracı çalıştırırken kapalı olması aracı stop ederken kapalı olması ve yüksek devirlere çıkılınca yine kapalı olması ömrü açısından önemli.Ayrıca aracı stop etmeden önce kapatıp da sadece fan seviyesinde biraz çalıştırıp hava kanallarında oluşacak rutubeti gidermek de bakteri ürememesi açısından faydalı olacaktır.

:good:

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Stop etmeden önce kilimanın a/c modunu kapatıyorum. Böylelikle kapandıktan sonra da içeride kalan soğuk havayı boşaltmış oluyor. Ya da kontağı kapattıktan sonra auto tuşuna basıyorum "arta kalan soğutma" yazısı çıkıyor ve içeride kalan soğuk havayı bir müddet daha fan aracılığı ile vermeye devam ediyor.