Komple motor yapıldı.... sorum var.?

empra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Astra GSİ 162.000 komple motor yaptırdım, aracı 150 km şehiriçinde kullandıktan sonra geçen cumartesi Bolu'ya gidip geldim, arbayı kademeli olarak hızını arttırıp, yaklaşık 220km hızla uzun süre gidebildiğim kadarıyla gittim, hararet sorunu olmadı ama Bolu'ya vardığımda aracı park etmeden 5-10 dk çalıştırdım hararet 100'de idi, kaputu açtığımda herhangibir yağ atması yoktu.dönüşe geçtiğimde yaklaşık 100km geçtikten sonra benzinliğe girdim, araç soldan su akıtmaya başladı, kaputu açtığımda genleşme kabı su atıyordu, durunca hararet 100'ü çok az geçmişti, 5-10 dk çalıştırıp biraz bekleyip yola devam ettim, bir sıkıntı olmadı.

1.Hemen motoru yapan ustaya götürdüm, bana söylediği arabana antifiriz koymamıştım, yeni motor yapıldığından kaçak olursa boşa gitmesin diye o yüzden 100 dereceyi bulunca kaynama yapmıştır normal dedi..(Bolu'ya gitmeden su kontrolü yaptığımda 250gr su eksikti)

2.Eve geldiğimde yağı kontrol ettiğimde yağ 250gr eksilmişti..

Yağın eksilmesi bu sıkıştırmaya göre normal mi.?(Yeni motor için toplamda motor yapılalı 600km yol yaptım)

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sifir ayarina getirilmis yataklari daha alistirilmamis araci neden daha 1000-15000km yapmadan insanlar motora basarlarki sonrada aglarlar ya motora birseyler oldumu diye??? sasiyorum

Erkan DOĞU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motoru alıştırsaydınız beyfendi hemen neden bu kadar yükleniyorsunuz ki?

empra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motoru yapan usta şehir içinde yüklenme ama otobana çıkınca gidebildiği kadar bastır dedi bu sebepten bende motoru açmak için uzun yola çıktım.

Sifir ayarina getirilmis yataklari daha alistirilmamis araci neden daha 1000-15000km yapmadan insanlar motora basarlarki sonrada aglarlar ya motora birseyler oldumu diye??? sasiyorum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Rodaj süresi için 150 km bence az.

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok arkadaşlar ustalar eski kafalı hala konuşuyorum bu tür konuları bazen ...cahilliğindendir

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yanlış anlaşılma da olabilir. Ustaların tavsiyesine göre yeni rektefe edilen bir motor 1500-2000 km kadar aşırı sıkıştırılmadan kullanılmalı. Daha sonra uzun yolda 90-100 km gibi sabit hızda 100 km kadar kullanılmalı, araç biraz rölantide çalıştırıldıktan sonra dönüş yolunda yavaş yavaş devir artırılarak yüksek devirde kullanılmalı şeklinde. Bu arada motor biraz sıkı olduğu için araç zorlanacaktır, bir miktar hareretin artması bence normaldir, bu nedenle su bir miktar eksilebilir ama yağın azalması kafamı karıştırdı.