Lastiğe fitil takmak

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Haftasonu köye gittim, dönüşümün sabahı sol ön lastiğimin yarı yarıya indiğini gördüm. Lastikçide kontrol ettik, dışa bakan yanak kısmında tabana yakın bir yerde yorgan iğnesi büyüklüğünde nokta kadar bir delikten hava kaçırıyordu. Lastikçi "yanakta olduğu için yama yapamayız, fitil tacağız" dedi, deliği biraz daha büyütüp fitil taktı.

Bu geçerli bir uygulama mıdır? Artık olan oldu ama başka bir müdahale mümkün müydü? Bu uygulamaya güvenebilir miyim? Lastikleri set halinde almıştım daha 2000 kilometredeler, yarın Allah korusun fitilin takıldığı noktadan yarılma patlama vb bir sıkıntı yaşar mıyım? Bilgisi/tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yanağa hiçbir şekilde müdahale edilmiyor olması lazım, yani yanlış yapılmış bildiğim kadarıyla.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ufacık yaraya kocaman fitil. Yanaktan dahi olsa soğuk yama olurdu aslında. Yarılma konusunda pek sanmam yarılacağını... fitil uygulaması aslında lastikçinin işine gelen en kolay yol... sok çıkar ver parayı işi...

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ufacık yaraya kocaman fitil. Yanaktan dahi olsa soğuk yama olurdu aslında. Yarılma konusunda pek sanmam yarılacağını... fitil uygulaması aslında lastikçinin işine gelen en kolay yol... sok çıkar ver parayı işi...

Hakikaten ufacıktı hocam ya, iğne deliği kadar yeri fitil takmak için koca tornavida sokup büyük bir deliğe çevirdi adam, içim acıdı yepyeni lastiğe yapılan muameleye. Sonuçta da tam senin dediğin gibi sok-çıkar al parayı.

Şimdiki korkum bu lastik yarın öbür gün uzun yolda falan çoluk çocuk giderken bizi tehlikeye sokar mı?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi o tornavidayı soktuğu için orada bulunan ipler kapma teller komple zarar görüyor. Aslında o kadar ufak bir delik için yapılması gereken ise ufak olduğunu söylüyorsun ona göre diyorum. Yanlış anlaşılma olmasın... bundan yapması gerek idi.

park-tool-vp-1-tire-patch-kit.jpg

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanak bölgesine yakın ve esnemenin yüksek olduğu kısımlarda illeki onarım yapılacaksa soğuk yama en risklisidir , fitil ise bir süre sonra tekrar kaçırmaya başlar.Onarımın en mantıklı yolu sıcak (ütü yama) dedikleri method.Bunuda her lastikçi yapmaz.
Ankara Kazım Karabekir Caddesi' nde ve Şaşmaz'da birkaç yer var.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastik değişecek malesef.
Lastik dediğimiz şey aslında tel demirlerden örülüdür içte. Fitil atılarak o tel örgünün ortasından bir delik açılmış oluyor, teller o noktada kopuk şu anda.

Zaten fitil de geçici çözümdür. Uzun süre kullanan, hiç kaçırmadı diyen de var. Ama risk kesinlikle var.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fitil ne olaki? Bildiğimiz fitil gibi olup sokuılandan mı? lastiğe fitil sokulduğunu daha ne gördüm nede fitilini gördüm. Benim bildiğim tabanda delik varsa içten yama yapıyorlar ve yanakta olana birşey yapılamıyor sanırım.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bende tabandaki vida deliğine içten yama yapıldı, hava kaçırmaya devam etti. Fitil ile durdu.

Ama birçok çeşit de yama var. Mantar yama en iyisiymiş diye duydum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Fitil denen zımbırtı bu arkadaşlar....

OA_2374210.jpg