Lastik ömrü

dreamtheater

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar şu durumda yeni lastik almam gerekir mi yoksa servis lastik mi satmaya çalışıyor sizce:

araç:2005 astra h.
lastikler: 2004 bridgestone turanza er300-205 55 16r (yalnız sadece yaz aylarında kullanılıyor çünkü ayrıyeten kış lastiklerim var bu bridgestonlarla en fazla 20.000-25.000 km yapılmıştır.) araç 45.000 km.

kış lastiklerini (michelin) çıkartıp yaz lastiklerini (bridgestone)takmaya başlayınca servis yani yetkili servis lastiklerimi değiştirmmi tavsiye ederiz dediler. onların verdikleri rapor şöyle: diş derinlikleri: hepsi 5mm. lastiklerin tabanında bozukluklar ve diş aralarında çatlamalar var. siz ne deresiniz? değiştirmem gerekir mi? çünkü lastik fiyatları çok pahalı. en doğrusu nedir? :confused:

fthceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastiklerin ömrü 5 senedir. üzerinde DOT tarihi yazar dot tarihi çok fazla geçmişse sağlıklı olmaz.

lastik üzerinde DOT yazısının önündeki rakamların son ikisi senedir.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
4 sene 20000 km dn sonra tehlikeli fren mesafesi uzar ıslak zeminde tehlikeli olur

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastiklerin ömrü 5 senedir. üzerinde DOT tarihi yazar dot tarihi çok fazla geçmişse sağlıklı olmaz.

lastik üzerinde DOT yazısının önündeki rakamların son ikisi senedir.

Lastiklerin kullanılmadıgı zaman bile raf ömrü vardır buda 4 senedir.kilometreye bakılmaksızın bu süreyi doldurmuşsa degiştirmeniz gerekir.:(dot numarasında ilk iki rakam hafta son iki rakam senedir

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastigin yanagında .yani tek tarafında vardır her fabrikaya göre baslangıç harfi degişir(PA2W JKK2 1408) Son rakamlar hafta ve seneyi (1408) göterir bu lastigimiz 2008 14. haftada imal edilmiştir

volkansan

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
değişim yaklaşmış bencede...

arctech

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence de lastıklerını degıstırmen gerekır.su ana kadar 3 kez 4 lastıgı de degıstırdım ve gıttıgım tum servıslerın ıfadesı dogrultusunda bır lastıgın omru maksımun 4 sene katedebılecegı yol ıse (onerılen max 40.000km) bu verıler her ne kadar lastıgın markası karısımı, desenı yol durumu arac agırlıgı, lastık basıncı vs. gıbı kosullara baglı olarak degısse de ortalaması bu gorunuyor. ben 50000km de kullandım yanakları catlamıs lastıgı basıma bırsey gelmedı ama bu lastık patlayıncaya kadar devam etmek anlamına gelmemelı. ınsan hayatı 500-600lıra ıle olculemez.
bu arada lastık alacaksan brdıgestone yetkılı servıste 350 lıra kı bence cok pahalı ve brıdgestone cok cabuk yıpranıyor. arabamın uzerındekı brıdgestone er 300 lastıkler 1,5 senede 32.000km de erıdı kı arabayı asla hor kullanmam,zorlamam. daha once good year hydragrıp kullandım. cok memnun kaldım ıslak havalarda hydragrıp uzerıne tanımam. son olarak aracıma dunlop sp 3000a taktırdım. turkıye de uretılıyormus. lastıkler yumusak ve derın kanallı. aracın lastıkten gelen gurultusu brıdgestone a gore hıssedılır sekılde azaldı. su an fıyatları oldukca ıyı pıyasaya yenı cıktıgı ıcın bu serı tanıtım maksatlı kampanyası varmıs.
bence tanıdıgın bır lastıkcı var ıse (ama tuccar kılıklı bırısı olmaması gerek) gıdıp lastıklerı gosterıp dusuncesını sor.

oguzbaris

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar nokian lastikleri inceleyen varmı bence hesaplı ve iyi bir lastik havası var bilginiz olsun dedim