Sabahlari Arabayi Isitmaya Gerek Varmi

_KRAL_

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar Malum Kiş Geldi Simdi Bisey Sorcam Biyerde Duymustum Sabah Arabayi Isitmanin Zararlari Olduğundan Falan Bahsedilmisti Sabah Arabayi Isitmamzin Bize Bi Faydasi Yada Isitmadan Kullansak Bi Zarari Olurmu

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim motor ısınana kadar tam yağlanma gerçekleşmiyor pistonlarda motor aşınmalarınında %75 i bu ısınma süreci arasında gerçeklerşiyor motor ısınmadan arabayı gereksiz yere zorlamak uzun vadeli olaraktan motorda zararlara yol açar diye biliyorum ama yeni teknoloji motorlarda bu durum nasıldır bilemem

vecba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim arabanın kitapçığında arabayı ısıtmaya gerek olmadığı ve ısıtmak için çalıştırırsanız fazladan benzin harcarsınız gibi şeyler yazıyordu...bence aracı çalışıtırıp hemen hareket etmek ama ısınana kadar 2500-3000 devri geçmeden kullanmak en iyisi...

imagoodman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sabah 2-3 dk rolentıde calıstırmayı opel uygun gormuyor.marstan sonra dırek vıtese takıp yavas yavas kasmadan gıtmeyı onerıyor.eskıden bızım bı hoca soguk motora bırkere gaz vermenın arabaya eskısehır ankara gıdıs donus kadar yıpranma verdıgını soylemıstı...

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
imagoodman' Alıntı:
sabah 2-3 dk rolentıde calıstırmayı opel uygun gormuyor.marstan sonra dırek vıtese takıp yavas yavas kasmadan gıtmeyı onerıyor.eskıden bızım bı hoca soguk motora bırkere gaz vermenın arabaya eskısehır ankara gıdıs donus kadar yıpranma verdıgını soylemıstı...

+1000

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
vecba' Alıntı:
benim arabanın kitapçığında arabayı ısıtmaya gerek olmadığı ve ısıtmak için çalıştırırsanız fazladan benzin harcarsınız gibi şeyler yazıyordu...bence aracı çalışıtırıp hemen hareket etmek ama ısınana kadar 2500-3000 devri geçmeden kullanmak en iyisi...
+ 78359 :good:

ALBATROS_09

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben sabah çalıştırdığımda otmtk jigle sesi kesilene kadar bekliyorum .Ne yapıcaz şimdi marşa basıp hemen yürücez mi?Kesin bilgisi olan lütfen açıklasın,engin bilgiler bekleniyo hadi bakalım..:confused:

IceBreaker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewt arkadaşlar kesin bilgiler verirseniz sevinirim.Bu konuda bilgilenmiş oluruz

spaceghost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar size şöle anlatayım sabah ısıtmadan yola cıkarsanız ne gibi problem olur.
opelde kullnılan pistonlar oval bir pistondur.piston ısındıkca genleşmeye bağlı olarak tam şeklini alırve böylelikle verimli bir çalışmaya neden olur.araç ısınmadan zorlanırsa ne olur fazla yakar yağ eksiltmeye neden olur.bu benim şahsi fikrim.bu sadece opel için değil bütün binek araçların pistonları bu yapıdadır. aracı ısıtmadan zorlamayın derim.zaten araçın en iyi verimi ve en düşük yakıt sarfiyatını almak isterseniz rejim sıcaklığında kullanın.şunude demem her sabah 10 dakika aracı ısıtmakla bekle.bir üre rölantide çalıştırın.sonra aracı zorlamadan düşük hızda ısınana kadar kullanın.biz böle yapıyoruz zararını görmedik.k.i.b

Shadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sidemir.com.tr
Arkadaşlar araçlarımızı rölantide ısıtana kadar beklemek yerine, çalıştırdıktan sonra gaza yüklenmeden uygun devirlerde kullanarak ısıtmak daha tercih edilmelidir. Hem ısınma süreci yük altında iken daha kısa sürer, hemde bu şekilde düşük yük altında kullanım rölantide ısınana kadar beklemekten daha sağlıklıdır.