Mokka 1.4 t Enjoy

Çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhaba herkese.Bir konuda yardıma ihtiyacım var.Mokka larda bilindiği üzere Enjoy donanımda merceksiz normal far geliyor.Ben bu far takımını Cosmo donanımdaki Mercek far ile değiştirsem olur mu?Yani nasıl bir yol izlemem gerekli bu konuda.Bana söylenen Enjoydaki beyinin Xenon mercekli farı çalıştırmayacağı bu yüzden içindeki Xenonu alıp normal benim kendi farımla kullanabileceğim söylendi.Daha önce yaptıran arkadaşlar varmı.Normal far takımından merceğe çeviren.Beni aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı durum Corsalarda şu şekilde işliyor. Araçta esp varsa arka aks yük sensörünün varlığı kontrol ediliyor varsa afl far takılıyor ve aktif ediliyor. Yoksa sensörler takılıp tanıtılıyor ve bundan sonra yukarıda dediğim tekrar yapılıyor. Bu adımlar sırasında BCM nin takılan her donanımı kabul etmesi önemli, izin vermiyorsa o donanımın takılı olduğu kazalı bir araçtan BCM sökülüyor ve araca takılıyor. BCM sökülürken resetlenmesi önemli diğer türlü aracınızda çalışmaz. Kısaca bu şekilde anlatabilirim. Daha detaylı yorum yapmak için epc'de uzun vakit harcamak lazım. Afl farı araca direk de takarsınız ama yükseklik ayarı otomatik olmadığı için muayenede geçmez.

Çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben Direkt olarak mercek olmasından kaynaklı bir değişim istiyordum.Herhangi bir özellik istemiyorum.Fakat son cümlede dediğiniz olay yani Merceklerde far ayarı otomatik olmaz ise muayeneden geçmez kısmı beni değiştirmeme yönünde karar kılmamı sağladı.Otomatik yükseklik ayar donanımı olmaması gibi bir durum Stokm araçların bazılarında var.Böyle bir durum yaşıyan varmı muayeneden geçemeyen.Dediğiniz gibiyse çok çetrefilli bir olay bence.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben Direkt olarak mercek olmasından kaynaklı bir değişim istiyordum.Herhangi bir özellik istemiyorum.Fakat son cümlede dediğiniz olay yani Merceklerde far ayarı otomatik olmaz ise muayeneden geçmez kısmı beni değiştirmeme yönünde karar kılmamı sağladı.Otomatik yükseklik ayar donanımı olmaması gibi bir durum Stokm araçların bazılarında var.Böyle bir durum yaşıyan varmı muayeneden geçemeyen.Dediğiniz gibiyse çok çetrefilli bir olay bence.

Şimdi ben mokkada ne kullanılıyor tam bilmiyorum ama;

Xenon istiyorsanız olay şu şekilde.

Fabrika çıkışlı xenon araçların hepsinde far motoru araçtaki yüke göre otomatik çalışır ve farları merceklidir. Diğer türlü reflektörlü fara zaten xenon takarsanız muayeneden geçmeyecek, trafikte öndekinin gözünü alacak, polis de durdurabilir, ısınan yapısından dolayı da sizin reflektör kısa zamanda kararacak.

Sadece mercek istiyorsanız da olay şu şekilde.

Farın içini açacaklar biraz tadilat ile oraya mercek takıp camı kapatacaklar ama halojen yada led ampül kullanmaya devam edeceksiniz. Mercek yasak değil yani xenon yasak.

Xenon ampül istiyorsanız otomatik yükseklik ayarı ve mercek şart, yoksa halojen ve led için şart değil direk mercek takılabilir kısaca.

Size söylenen; içindeki xenon direk alınıp takılabilir ama reflektörlü fara xenon takmak hem yasak hem muayenede sıkıntı hem de trafikte önünüzdeki için problem zaten o yüzden yasak. Yukarıda dediğim gibi zamanla reflektörü de ayrıca karartır.

Hazır merceği olan Afl farı da alıp takabilirsiniz araca ama hem normal fara göre çok pahalı hem virajlarda esas özelliği çalışmayacaksa sırf merceği için o kadar para vermeye lüzum yok bence.

Çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi ben mokkada ne kullanılıyor tam bilmiyorum ama;

Xenon istiyorsanız olay şu şekilde.

Fabrika çıkışlı xenon araçların hepsinde far motoru araçtaki yüke göre otomatik çalışır ve farları merceklidir. Diğer türlü reflektörlü fara zaten xenon takarsanız muayeneden geçmeyecek, trafikte öndekinin gözünü alacak, polis de durdurabilir, ısınan yapısından dolayı da sizin reflektör kısa zamanda kararacak.

Sadece mercek istiyorsanız da olay şu şekilde.

Farın içini açacaklar biraz tadilat ile oraya mercek takıp camı kapatacaklar ama halojen yada led ampül kullanmaya devam edeceksiniz. Mercek yasak değil yani xenon yasak.

Xenon ampül istiyorsanız otomatik yükseklik ayarı ve mercek şart, yoksa halojen ve led için şart değil direk mercek takılabilir kısaca.

Size söylenen; içindeki xenon direk alınıp takılabilir ama reflektörlü fara xenon takmak hem yasak hem muayenede sıkıntı hem de trafikte önünüzdeki için problem zaten o yüzden yasak. Yukarıda dediğim gibi zamanla reflektörü de ayrıca karartır.

Hazır merceği olan Afl farı da alıp takabilirsiniz araca ama hem normal fara göre çok pahalı hem virajlarda esas özelliği çalışmayacaksa sırf merceği için o kadar para vermeye lüzum yok bence.
Evet çok haklısınız yani viraj aydınlatması özelliği çalışmayacaksa o kadar fazla para vermenin lüzumu yok.Tadilat olayına ise pek yanaşmıyorum zira pek verimli olmadığı ve soğuk ve sıcak hava değişiminde far camının yerinden kayması sonucu içine su almasından kaynaklı birçok elektrik arızası ve başınız ağırabiliyor.Beni büyük bir yanlıştan kurtardınız.Ayrıca aracı ileride kısa vadede satma gibi bir durum olabilir yani ömürlük binmek için alınmadı.Dediğiniz üzere o parayı versem bile gereksiz ve aracı satınca zarar etmiş olurum ve alan kişiye hediye etmiş olurum.Benim amacım sadece mercek isteyip far takımını değişmekti fakat zaten yükseklik ayar motoru yok ve aracın beyni uyuşmuyor ise buna gerek yok dediğiniz gibi.Bildiğim gibi XENON mercekli farda zaten yükseklik ayarı yoksa muayeneden geçmiyor ki LED ampu taksamda merceği ısıtamıyacağından kaynaklı iyi bir ışıma kalitesi alamam tahminim.Çok teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı.Bu bilgiler ışığında normal haliyle kullanmakta yarar var o kadar masraf etmenin de kısa vadede binilecek bir araba için lüzumu yok.

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ben bir önceki aracımda bunu kafaya koymuştum ancak sizin gibi artı ve eksileri düşününce normal kullanmaya devam etmenin çok mantıklı olduğunu gördüm.