Motor Temizliği

yapiressami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:help: yeni nesil elektronik beyinli araçlarda motoru yıkatıyım dediğin zaman aman sakın haa denebiliyo .. beyin denen yeri kapatıp yıkıyolar ama .. olsun sen tazyikli su vurdurma... dediler...motor temizliği için spreyler varmış ondan sık aşağı akar sora kurula...bunu bi oto kuaföre söledim sizde varmı ole bişi diye yok su olmadan temizlik olmaz dedi ben yapıyorum her araça dedi...sprey kullananlar bi kaç ay sonra geliyolar şu motoru yıka koku yapıyo diye...
SİZ NASIL YAPIYOSUNUZ BEYLER ARACIM 2000 ASTRA 1.6 ..????

yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aracımı ikinci el aldım aldığım zaman yeni motor yıkanmıştı ama hiç bi sorun yaşamadım nasıl yıkadılar bilmiyorum sanırsam bu detaylı temizlik yapılan yerde yıkamışlar bi koku filanda yoktu

yapiressami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: bu kadarcıkmı

SERKAN_61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım ben geçen gün corsamı yıkkattım 2005 model 1.2 twinport motoruna bi ilaç sıktı sonra sıcak suyla tazyikli yıkadı sadece açık hava filitremi kapattım bi poşetle fıstık gibi yıkadı ilk gün kü gibi oldu motor hiç de bi sorun yaşamadım ben kaputu içten yıkadıı hepsi çıktı kirlerin

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bnde mazotla temizledim

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Motor kompartmanındaki bütün soketlerin sızdırmazlık özelliği vardır..İçlerine su girmez..Zaten beyinin içine imkansız girmez..Sadece motor hava girişine dikkat edin birde motor sıcaksa eksoz manifoldundan suyu uzak tutmaya çalışın..Su jetini motora yarım metreden fazla yaklaştırmayın..Eğer araca daha önce motor kompartmanında bir operasyon uygulanmışsa (Debriyaj değişimi, Motor veya şanzıman revizyonu..v.s.) çıkartılan soketler tekrar takıldığında sızdırmazlık contaları ilk günkü gibi koruyamazlar..Daha dikkatli olmak lazım..Susuz motor temizliği olmaz o kirin yere akıtılması lazım..

mmtkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi çok basınçlı su ile yıkanırsa bi sorun olmaz ama ev hortumu veya sürahi ile yıkamaya kalkarsan gerçekten sakat çünkü başıma daha dün gelgi arabanın motorunu ev de yıkadım sonra araba calışmadı ne kadar ettiysem marş basıyor motor bi türlü çalışmıyor, oto tamircileri gezdim tabii yürüyerek,olay tam bir komedi kimi diyo abi beyin yanmış arabayı çek getir,kimi diyo disbiritör kapağı gitmiş takım çantasını alıp gidelim tabii beni aldı bir telaş.
Sonra insaflı bi tamirci abi buji ve disbiritör kapağına su geçmiş aç temizle dedi.
Tamam temizliyeceğim de fakat bizim evin amerikan evlerindeki gibi her türlü takım taklavatın olduğu bi garajı yok neyse bastım parayı alyan anahtar takımıı,lokma takımı aldım başladım sökmeye ve aldım elime saç kurutma makinasını başladım bütün ateşleme elamanlarını ve motoru kurutmaya tabii akşam saat 8 ve ben bir elimde seyyar lamba bir elimde saç kurutma makinası sokakta araba tamir ediyorum herkes ters ters bakıyor neyse en sonunda yaptımda yeşil ördeğimi çalıştırdım .
(Arabam 1996 gls vectra b1 rengi yeşil olduğu için ben yeşil ördek diyorum.)

yapiressami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mehmet Gazihan' Alıntı:
Motor kompartmanındaki bütün soketlerin sızdırmazlık özelliği vardır..İçlerine su girmez..Zaten beyinin içine imkansız girmez..Sadece motor hava girişine dikkat edin birde motor sıcaksa eksoz manifoldundan suyu uzak tutmaya çalışın..Su jetini motora yarım metreden fazla yaklaştırmayın..Eğer araca daha önce motor kompartmanında bir operasyon uygulanmışsa (Debriyaj değişimi, Motor veya şanzıman revizyonu..v.s.) çıkartılan soketler tekrar takıldığında sızdırmazlık contaları ilk günkü gibi koruyamazlar..Daha dikkatli olmak lazım..Susuz motor temizliği olmaz o kirin yere akıtılması lazım..

teşekkürler kardeş saol.... işte aradığım böyle bir bilgiydi..her kafadan bi ses çıkar ya hani bazı konularda ee opelim net gib bi kaynak varken bende bu konuyu açmıştım saol.. ;)