motor yağ kapağından duman geliyor

hakanaydın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
97 vectra b 170.000 km de. gaza yüklendiğimde motor yağ kapağının kenarlarından beyaz duman geliyordu, araç rolantideyken kapağı gevşettiğimde motor yoğun bi beyaz duman üflüyor. sorun ne olabilir, çözümü ve muhtemel maliyeti nedir. yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.:cry:

SERCAN006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motordan gaz kelebegının oraya baglanan hortumu sök eger duman gelıyosa bılkı motor bıtmıs demektır yada ust kapakta bı sorun vardır

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buhar yapıyo olmasın?su karışıyosa buhar yapabilir?buda silindirlere su kaçırıyo demektir.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senin bu durum iyi bişeye işaret değil hocam. bence motor sıcakken ve rolantide çalışıyorken yağ seviye çubuğunu çek, sigaradan tüter gibi biraz duman geliyorsa motor rektifiyesi yaklaşmış veya gelmiş demektir. biraz gaz verince dumanda artış oluyorsa gömlek ve segmanlar kesin rektifiyelik demektir. duman bu sbepten geliyorsa yağ doldurma kapağından da gelmesi normaldir. ama bu deneme ile yağ çubuğundan duman gelmiyorsa yağ kapağından da gelmemesi lazım. nasıl gelir onu bilemiyorum.

eğer yukarıdaki anlattığım yöntemle seviye çubuğundan hiç duman gelmiyorsa, motor çok iyi durumda demektir. yağ kapağından niye duman geldiğini ise araştırmak lazım.

hakanaydın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
az önce gene denedim rolantide çalışırken yağ seviye çubuğunun oradan sigara dumanı gibi geliyor, çubuğu takıp yağ doldurma kapağını açtım aynı duman oradanda üflüyor, herhalde başım dertte :(( . yarın ustaya göstericem. yağ olarak mobil s kullanıyordum, bir hafta önce elf moligraf ile değiştirdim, bunun bir etkisi olurmu ??

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok yağdan olmaz. ama yağsız kalma veya çok uzun süre yağ değiştirmeme olabilir. ama bir de şu var, böylesine bir motor aşınması çekişte düşüşten falan belli olması lazımdı. araç nezamandır sende, arada bir bakmıyormuydun motora, yağına falan ne durumda diye.

hakanaydın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı alalı tam bir sene oldu. aldığımda triger dahil tüm bakımlarını yaptım ve bu 3. yağ değişimim, 20.000 km yaptım şimdiye kadar. sürekli kontrolünü yapıyorum, arızayı farkedeli 1 hafta oluyo.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha evvel hararet yaptırdınızmı beyaz dumanı su buharından yapar ama öyle aman aman bi şey çıkmaması lazım. eğer sigara dumanı gibi hafif mavimsi bi dumansa motor yağ yakıyordur yağda eksilme varmı kontrol edin su genleşme kabını kontrol edin eksilme varmı ? araca göre yağ konulmazsa vizkozitesi araca göre olmadığından yağ yakabilir ... kompresyon nasıl motorun . motor çalışırken yağ koyma kapağını açın eğer elinize çok üflüyorsa motor bitik demektir...

hakanaydın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende iken hiç hararet yapmadı araç, sadece yağda eksilme oluyordu, 5-6 binde 1 litre yağ ekliyordum ama böyle duman gelmiyordu. kompresyonu hiç ölçtürmedim fakat çekişi aldığımdan beri hiç değişmedi. sadece motor dizel gibi hırıltılı çalışıyordu. sürekli bakımını yapıyorum 170.000 de motor nasıl biter anlamadım:(

Son düzenleme:

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siz 170 .000 km diyorsunuz ben 400 km deki sıfır aracın motorunu söktüğümüzü biliyorum :) kullanıma bağlı .... su genleşme kabına bakın suya yağ karışmışmı ...motora göre yağ kullanın kfanıza göre yağ almayın aracınıza , yağların vizkozite ( yağın akıcılığı ) leri değişik olduğundan çok ince olan yağ silindir segman arasını doldurmayabilir bu yüzdende fazla yağ yakma olayı olabilir... iyi bir motor ustasına götürün başında durun kontrol etsin teşhisi koysun...umarım sorun büyük çıkmaz...saygılar.