Motordan gelen bu ses neyin nesi ?

Emrah61

Kayıtlı Kullanıcı
61-Trabzon
Siteyi ziyaret et
s.a arkadaşlar. aracım benim chvrolet trax 1.4 turbo 140 beygir. 4x4. sizin gibi ecotec motoru var. mokkayla aynı donanim olduğu için sizlerin yardımına ihtiyacım var. aracım farklı marka olduğu için kusura bakmayın ama sizlerin deneyimlerinize ihtiyacım var. Aracımda havaların soğuk olduğu zamanlarda ilk çalıştırmada 30 saniye süren bir tak tak sesi var. bu tak tak sesi 30 saniye sonra sıfırlanıyor. sıccakken hiç yapmıyor. sadece soğukta yapıyor. aracımda kullandığım yağ 5.30 motul x-clean efe desox 2. aracımda yağ yakma, performans kaybı, vb. bir şeyle karşılaşmadım. aşağıda sesin videosunu atıyorum. bu sorun tam olarak nedir ve ne yapmam gerekiyor ? bu sesin benzerlerini dinlediğimde subab iticileri vs. diyorlar ?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Aleyküm selam. Engin bir bilgi tecrübem yok ama 1.2tsi'de de ilk çalıştırmadan olan subap itici sesine benziyor, triger zincir mi kayış mı bilmiyorum bu motorda, zincirse zincir sesi olabilir. Triger zincirleri de ilk çalıştırmada ses yapabiliyor.

Emrah61

Kayıtlı Kullanıcı
61-Trabzon
Siteyi ziyaret et
bu sesi dikkat ettiğimde motorun tam orta kısmından geliyor. trigerin olduğu sol taraftan değil

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
bu sesi dikkat ettiğimde motorun tam orta kısmından geliyor. trigerin olduğu sol taraftan değil
O zaman subap iticileridir muhtemelen.

Emrah61

Kayıtlı Kullanıcı
61-Trabzon
Siteyi ziyaret et
bunu yaptırmasam ne gibi sorunlara yol açar ? şu an sıcak havalar olduğu için herhangi bir ses yok.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
bunu yaptırmasam ne gibi sorunlara yol açar ? şu an sıcak havalar olduğu için herhangi bir ses yok.
Bir video izlemiştim, Opel vectra b'nin subap iticilerini söküp, yayları falan temizleyip takıyorlardı. Ses kesiliyordu. En üstte olduğundan çok işçilikli bir işlem olmayacağını düşünüyorum. En azından bir kaç ustadan bilgi almakta fayda var.

Bir video buldum.

• Beğen
Tepkiler: turbo_j

Emrah61

Kayıtlı Kullanıcı
61-Trabzon
Siteyi ziyaret et
bugün ustamın yanına gittim işçilik için sadece 7.500 tl fiyat verdi. araç itici değişimi için. 2 gün de kalacakmış. bana biraz fazla geldi.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Aracın kilometresi geldiyse triger zincirini de değiştirin hazır açılmışken yoksa 7500₺ işçilik fazla gelir. Yağı Dexos 1 kullanırsanız daha uygun olur. Castrol üretmeye başladı bu yağı fiyatı daha makuldür.

Emrah61

Kayıtlı Kullanıcı
61-Trabzon
Siteyi ziyaret et
triger zinciri hariç verdiği fiyat. bana kartelde açılacak, yeniden yapıştırılacak triger öyle çıkıyor gibi bir yalanda attı. kartelle alakası yok iticilerin. chvrolet benim 3. araba modelimdir 10 yıldır araçlarımı aynı ustaya getiririm. az cok arabalardan anlarım. bu ustanın da demek suyu ısınmış. itici sesi kesen Liquil katkısı koydum sesi kesti.

https://www.liquimolyturkey.com/lifter-supap-itecegikatkisi-1009

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve turbo_j