Ne zaman kendin için bir şeyler yapacaksın?

~~NEO~~

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=&quot]Henüz 18 ini yeni bitirmiştin, enerji ve umutla dolu[/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot] hayata başlamaya hazırdın...
Ne oldu?
İstemediğin bir[/FONT][FONT=&quot] okula girdin. Insanları mutlu etmek, saygı kazanmak,[/FONT][FONT=&quot] sevilmek için... Sevmediğin bir bölümde senelerini[/FONT]
[FONT=&quot]harcadın...

Ayaklarını sürüye sürüye gittin[/FONT][FONT=&quot] derslere...
Çalışmak istemedin ama yine de zorladın[/FONT][FONT=&quot] kendini... Güç bela bitirdin sonunda... Ne ailen, ne[/FONT][FONT=&quot] de arkadaşların görmedi yaptığın fedakarlığı...

[/FONT] [FONT=&quot]Alkışlamadılar seni,omuzlarının üzerine çıkarmadılar,[/FONT][FONT=&quot] madalya takmadılar... Enerjin çoktan[/FONT][FONT=&quot] tükenmeye başladı bile... Kimse bilmez nasıl kendini[/FONT][FONT=&quot] feda ettiğini... Ruhunu teslim ettiğini... Gençliğini [/FONT][FONT=&quot]tükettiğini...[/FONT]

[FONT=&quot]Şimdi iş bulman gerek... Para kazanman, araba alman,[/FONT][FONT=&quot] ev alman gerek... İstemediğin bir işe girdin... Böyle[/FONT][FONT=&quot] olması gerekiyor diye... Sırf çevrendekiler bekliyor[/FONT][FONT=&quot] diye... Insanları mutlu etmek, saygı kazanmak,[/FONT][FONT=&quot] sevilmek için...
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Sabahın köründe gidiyorsun işe...[/FONT]
[FONT=&quot]Sevmediğin insanlar ile gününü harcıyorsun... Heyecan[/FONT][FONT=&quot] duymadığın işlerle zamanını geçiriyorsun...
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Yarının[/FONT][FONT=&quot] gelmesinden nefret ediyorsun... Sevildiğini hissettin[/FONT][FONT=&quot] mi peki? Ya saygı?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Bitti mi insanların istekleri?[/FONT]
[FONT=&quot]Özgür müsün artık? Hayır hala özgür değilsin...[/FONT]

[FONT=&quot]Şimdi evlenmen gerek... Öyle ya yaşın geçiyor, evde mi[/FONT][FONT=&quot] kaldın ne? Arıyorsun etrafında uygun[/FONT]
[FONT=&quot]birisini, artık evlenmeliyim diyorsun...
Acaba[/FONT][FONT=&quot] gerçekten istiyor musun? Sana uygun birisini buldun[/FONT][FONT=&quot] işte, boyu boyuna, mesleği mesleğine, parası parana[/FONT][FONT=&quot] göre... Peki ya kalbin?

Düğününden bir gece önce[/FONT][FONT=&quot] sessizce itiraf ettin kendine, ya doğru kişi değilse?[/FONT][FONT=&quot] Belli ki hazır değildin bu evliliğe... Evlenmek için[/FONT][FONT=&quot] evlendin... Insanları mutlu etmek, saygı kazanmak,[/FONT][FONT=&quot] sevilmek için...

[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Mutlu oldun mu peki?[/FONT]
[FONT=&quot]Kalbin heyecanla doldu mu? Akşam eve koşarak döndün[/FONT][FONT=&quot] mü? Sevildiğini hissettin mi? Seviştin mi tüm[/FONT][FONT=&quot] varlığınla?[/FONT]

[FONT=&quot]Daha evleneli bir sene dolmadı, insanlar çocuk demeye[/FONT][FONT=&quot] başladılar... İstedin mi gerçekten bir çocuk sahibi[/FONT][FONT=&quot] olmayı? Hazır mısın bir canlıyı yetiştirmeye? Söyle[/FONT][FONT=&quot] bana ne verebilirsin bu küçük insana?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Hayatı kendi[/FONT][FONT=&quot] gözlerinle hiç yaşadın mı?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Ne istediğini biliyor[/FONT][FONT=&quot] musun? Ya istemediğini? Hiç risk aldın mı?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Sen hiç[/FONT][FONT=&quot] kendin için bir şey yaptın mı?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Çocuğun bir gün sorarsa[/FONT]
[FONT=&quot]Özgürlük Nedir? Ne cevap vereceksin?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Sen hiç özgürlüğü[/FONT][FONT=&quot] yaşadın mı?[/FONT]

[FONT=&quot]Evliliğinde problemler yaşıyorsun... Sevmediğin bir[/FONT][FONT=&quot] insanla cehennemi paylaşıyorsun... Boşanmak fikri[/FONT][FONT=&quot] kafana gelip gelip gidiyor...Cesaret edemiyorsun...[/FONT][FONT=&quot]İnsanlar ne der diyorsun...
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Gene kendi duygularının[/FONT][FONT=&quot] üzerine bir duvar örüp başka insanlar için evliliğinde[/FONT][FONT=&quot] kalıyorsun... Fedakarlığını gören biri var mı?[/FONT]
[FONT=&quot]Yaşadığın ızdırabı senin gibi yaşayan?[/FONT]

[FONT=&quot]Korkuların seni hapsetmiş, her geçen gün etrafına bir[/FONT][FONT=&quot] duvar daha örüyorsun.
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Sevilmeme korkusu, yalnız kalma[/FONT][FONT=&quot] korkusu, başarısız olma korkusu, saygınlığını yitirme[/FONT][FONT=&quot] korkusu ve daha neler neler... Hayatında hiç[/FONT][FONT=&quot] korkmadığın bir gün oldu mu?
Cesaretle atıldın mı hiç,[/FONT][FONT=&quot] ya bilmediğin bir dünyaya girdin mi?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Sevilmemeyi göze[/FONT][FONT=&quot] aldın mı hiç? Gülünç duruma düştün mü?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Ağladın mı[/FONT][FONT=&quot] doyasıya, insanlara aldırmadan?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Acı çektin mi hiç,[/FONT][FONT=&quot] hani öleceğini düşünecek kadar...
Ve iyileşmeyi[/FONT][FONT=&quot] başarabildin mi hiç?[/FONT]

[FONT=&quot]Yaş erdi kemale diyorsun, bu saatten sonra benden ne[/FONT][FONT=&quot] köy olur ne kılavuz. Umutların tükenmiş, hayallerin[/FONT][FONT=&quot] yıkılmış...
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Koca bir ömür başka insanların kontrolü[/FONT][FONT=&quot] altında geçip gitmiş.
Alışmışsın artık[/FONT][FONT=&quot] bu düzene, artık istesemde çıkamam diyorsun... Ve gene[/FONT][FONT=&quot] kendin için bir şeyler yapmaktan vazgeçiyorsun...[/FONT]

[FONT=&quot]Ne olurdu istediğin okula gitseydin... Kim ne derse[/FONT][FONT=&quot] desin, ressam olsaydın... Müzisyen, Arkeolog, Sanatçı,[/FONT][FONT=&quot] Sporcu olsaydın...
Hayattaki büyük adımları ancak hazır[/FONT][FONT=&quot] olduğunda sen istediğin için atsaydın...

Ne olurdu[/FONT][FONT=&quot] biraz risk alsaydın? Biraz kendine güvenseydin? Biraz[/FONT][FONT=&quot] kendine inansaydın? Ne olurdu seni çepeçevre saran[/FONT][FONT=&quot] zincirleri kırıp, önünde ki duvarları aşıp, kendin[/FONT][FONT=&quot] olabilmeyi başarsaydın? Kim ne diyebilirdi sana?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Gene[/FONT][FONT=&quot] kimse madalya takmazdı, gene kimse alkışlamazdı, gene[/FONT][FONT=&quot] kimse seni omuzlarının üzerine çıkarmazdı...
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Ama sen[/FONT][FONT=&quot] kendine saygı duyardın![/FONT]

[FONT=&quot]Haydi şu anda şu dakika bir daha bak hayatına... Bu[/FONT][FONT=&quot] Sefer kendin için bir şeyler yap...
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Bırak insanlar[/FONT][FONT=&quot] sevmesin seni, bırak senin mutsuzluğundan mutlu[/FONT][FONT=&quot] olmayıversinler, bırak takdir etmesinler,[/FONT][FONT=&quot] onaylamasınlar, bırak dedikodunu yapsınlar, itiraz[/FONT][FONT=&quot]etsinler... Hayatında bir kere olsun bu riski al![/FONT]

[FONT=&quot]İstediğin mesleği yap... Zevk al ürettiğin işten...[/FONT]
[FONT=&quot]Uçarak git işine...[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Keyif al birlikte çalıştığın[/FONT][FONT=&quot] insanlardan... Yaşamını kendin SEÇ ve MUTLU OL[/FONT][FONT=&quot] seçtiğin bu yaşamdan...[/FONT]

[FONT=&quot]İstediğin insan ile istediğin zamanda evlen... İster[/FONT][FONT=&quot] 20 inde ol, ister 50 inde... [/FONT][/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Senden başka kim bilir[/FONT][FONT=&quot] doğru insanın kim olduğunu ve doğru zamanın ne zaman[/FONT][FONT=&quot] olduğunu?
[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]Dinleme başkalarını... Evlenmek için hiç bir[/FONT][FONT=&quot] zaman geç sayılmaz... Ve hatta istiyorsan[/FONT][FONT=&quot] evlenme... Bu yaşam senin ve ızdırabını da,[/FONT][FONT=&quot] mutluluğunu da yaşayan tek sensin...[/FONT]

[FONT=&quot]İstediğin zaman çocuk yap... Kendini hazır[/FONT][FONT=&quot] hissettiğinde, yaşama bir canlı getirmek istediğinde[/FONT][FONT=&quot] ve o çocuğa verecek bir şeylerin olduğunda... Ve hatta[/FONT][FONT=&quot] istemezsen hiç çocuk yapma...[/FONT]

[FONT=&quot]İstiyorsan başka bir şehre taşın, başka bir ülkeye,[/FONT][FONT=&quot] başka bir kıtaya... Mecbur değilsin bu şehire tıkılıp[/FONT][FONT=&quot] kalmaya...[/FONT]

[FONT=&quot]İstiyorsan yeniden okula başla, yeni bir meslek, yeni[/FONT][FONT=&quot] bir hayat, yeni ben diyerek kendin için yaşa...[/FONT]

[FONT=&quot]Şimdi soruyorum sana...[/FONT]

[FONT=&quot]Ne zaman kendin için bir şeyler yapacaksın?[/FONT]

[/FONT]

Kaanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.unicef.org
18 yasimdan sonra hayatimi bu prensip uzerine kurdum. Insanlari dinledim, ama sadece kendi dogru bildigimi yaptim cogu zaman buyuk gruplarla catisma yasamama ragmen. Hep kendi kendime dedigim birsey vardi. "Kimse yuzde yuz neyin dogru , neyin yanlis oldugunu zaten bilmiyor. Dogru bildigimi yaparsam, hata oldugunu anlasam bile birgun, en azindan kendi hatamin cezasini cekerim, baskasinin degil " diye. Dogru bildiklerim icin herkes genel mudurlerin karsisinda dugme iliklerleken ben avazim ciktigi kadar bagirdim.
35 yasima geldim. Geldigim yere baktigim zaman diyorumki, en dogrusunu yapmisim. Maddi manevi hicbir sikayetim yok. En buyuk kazancimda kendime duydugum saygi oldu....
Tum genc arkadaslara once herseyi detayiyla incelemeyi, ondan sonrada dogruyu- yanlisi kendilerinin karar vermelerini tavsiye ederim....Tum dunya sizinle ayni fikirde olmasa bile !!!!!

~~NEO~~

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ne olsun Kadir...:)

18 yasimdan sonra hayatimi bu prensip uzerine kurdum. Insanlari dinledim, ama sadece kendi dogru bildigimi yaptim cogu zaman buyuk gruplarla catisma yasamama ragmen. Hep kendi kendime dedigim birsey vardi. "Kimse yuzde yuz neyin dogru , neyin yanlis oldugunu zaten bilmiyor. Dogru bildigimi yaparsam, hata oldugunu anlasam bile birgun, en azindan kendi hatamin cezasini cekerim, baskasinin degil " diye. Dogru bildiklerim icin herkes genel mudurlerin karsisinda dugme iliklerleken ben avazim ciktigi kadar bagirdim.
35 yasima geldim. Geldigim yere baktigim zaman diyorumki, en dogrusunu yapmisim. Maddi manevi hicbir sikayetim yok. En buyuk kazancimda kendime duydugum saygi oldu....
Tum genc arkadaslara once herseyi detayiyla incelemeyi, ondan sonrada dogruyu- yanlisi kendilerinin karar vermelerini tavsiye ederim....Tum dunya sizinle ayni fikirde olmasa bile !!!!!

Ne mutlu o zaman sana...Keşke herkes senin gibi olabilse...;)

MuL@T

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyüklerimi çevremi dinlerim ama her dediklerini yapmam:D
şimdi banada baskı yapıyorlar evlen evlen die:D
paylaşım için teşekkürler,karamsarlık var ama:)

| | bK | |

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Şimdiden ben kendi isteklerimi yapıyorum. Kimseyi dinlemiyorum,onlar isteklerini söylüyorlar ama ben yine kendi isteğimi yapıyorum. Bir nevi kafamın dikine gitmek oluyor bu ama hayat benim hayatım,ben yaşayacağım bu hayatı onlar neden karar versinler?
İstediğim kişiyi seviyorum,istediğimi giyiyorum,istediğim mesleği yapmak istiyorum ve benim dışımda herkesin isteklerini göz ardı ediyorum.

Yani kısaca; Diğer insanların dediklerini dinlerim ama kendi doğrularımdan vazgeçmem.:)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
henuz 18 bıtırmedım ama kımsenın gazına gelıpte onun fıkırlerıyle yasamıyorum.Kaan abinin dediği gibi milletin lafıyla yaptıgım hatanın bedelını cekeceğime kendı hatamın cezasını cekerım.;)

O.A.G

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
böyle bir duruma düşmemek için kendimiz için birşeyler yapmak yeterlimi
acaba??çünkü 'kendimiz için birşeyler yapmak' cümlesinin cidden,
ayrı ayrı anlamları var,yani iyi düsünmeliyiz..

bu arada abicim gercekten harika bir parca..

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok güzel yazı, teşekkürler paylaşım için