opel astra 1.6 elecange

sago_pa_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşlar ben bu sitede yeniyimde 3 gün önce opel astra 1.6 elegance aldım 2005 model ve aracımda far yıkama ve far ayarını bulamadım sizce nasıl oluyor

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle kendinizi üye arşivi kısmında açacağnız konuda tanıtmanız gerekiyor.
http://www.opelim.net/forums/forumdisplay.php?f=11

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=1198

Aracınız hayırlı olsun öncelikle güle güle kullanın.
Gökhanın (gökhan_55) arabadan hatırladığıma göre aracınızda xenon far olması lazım. Buna göre: far yıkama farlar açıkken cam yıkama ile birlikte çalışır. Farlar yanmadan far yıkama çalışmaz yani.
Far ayarıda xenonlarda manuel olmaz. Yükseklik ayarını eğime v.s. ye göre kendisi ayarlar. Akşamları farları ilk açtığınızda kendisinin aşağı/yukarı hareket ettiğini görürsünüz.

Son düzenleme:

06BB0504

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hosgeldiniz arabaniz hayirli olsun...

dincer in de dedigi gibi farlar acikken on cami yikadiginiz zaman otomatik olarak farlarda yikanir. aracinizda xenon yoksa far dugmesinin sag tarafinda 2 tane dugme olmasi lazim basinca disari dogru cikar ve cevirerek ayar yapabilirsiniz. bir tanesi gosterge isiklarini ayarlamak icin digeri ise far yukseklik ayari icindir. fakat aracinizda fabrika cikisi xenon varsa icerden far ayar dugmesi yoktur. araci calistirdiginizda aracin yuk durumuna gore otomatik olarak ayar yapilmaktadir...

sago_pa_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
verdiğiniz bilgileri çin çok teşekkür ederim çok sağolun ama arabamı akşam çalıştırdığımda yük olmadığında yani sadece ben vardım arabada ve yolda giderken önümdeki arabaya yaklaştıpımda anca farımın ışığı vuruyo yani çok aşşağıda bide farları açma düğmesinin orda bir düğme var açında dışarıya doğru açılıyo üzerinde ibre işareti var onun ne işe yaradığınıda biliyosanız ve söylerseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkürler :)

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aydınlatma mesafesi ile ilgili bir sorun varsa bir servise gösterin en iyisi, elle müdahale edemezsiniz aracın içinden farlara.
Bahsettiğiniz dışarı çıkan düğme büyük ihtimal gösterler ve teyp'in aydınlatmasının parlaklığını ayarlayan düğmedir.

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugüne kadar farlarımın ayarını hep kendim ayarladım, ama deneyimsizseniz ayarı tuturamayabilirsiniz , farların üstünde 2 ayrı delik mevcut bir tanesinden yukarı aşağı seviye ayarını diğeri ise dağılma açısını ayarlıyor .
Eğer farlarınız çok yukarı veya aşağı bakıyorsa aracınız önden vuruk olma ihtimali var farların bacaklarını kontrol ettirmenizde fayda var.

sago_pa_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için aracımda herhangi bir vuruk söz konusu değil aracım gayet temiz ilk almadan önce servise gidip gösterdim herhangi bir problem olmadığını söylediler farlarım çoook aşşağı bakıyo bahsettiğiniz ayar aracın dışında ön farkların üstündemi yoksa içeriden mi ayarlanıyor tam olarak bu konu ile ilğili vermiş olduğun bilgiyi anlıyamadım :) saygılar

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor kaputunu açtığınızda her bir farın üstünde 2 tane delik var bu deliklerin alt kısmında farların ayar vidaları var, alyan anahtar ile döndürülebilirler. Aracı tercihen fayanslı duvarı olan bir garajda veya loş düz bir yerde duvardan hizlayıp kendiniz yapabilirsiniz. Fikir vermesi açısından tam bire bir uyuşmasa da aşağıya link veriyorum bunu okumanız faydalı olacaktır. Astrada farların dış kısmındaki delik yukarı aşağı vidasını bulunduruyor. benzin deposunun dolu olup olmaması bizi ilgilendirmiyor çünkü xenon farların otomatik yükseklik sensörü var arka ağırlaştıkça farlar otomatik olarak aşağı doğru yöneliyor.

Ben ayarlarımı düzenledikten sonra bir kez karanlık yolda deneme seferine çıkıyorum , sonrasında tekrar bir ayarlama yapmam gerekebiliyor.Ben anlatılan gibi 10 metre de bir 10 cm aşağı baktırmak yerine önümde giden bir otomobilin sağ sol dikiz aynalarını benim xenonların ana ışık hüzmelerinin altında bırakmaya özen gösteriyorum. Öbür türlü şehirler arası yolda belli bir mesafeden sonrasında bizim ülkenin iki ayağa doğrulabilmiş canlılarının kullandığı kedi gözsüz ve arka stop lambaları çalışmayan araçları nedeniyle ciddi tehlikelere mağruz kalıyorum , uzunları açıp gitmeyi de pek sevmiyorum astranın bixenonları çok güçlü gecenin karanlığında karşıdan gelenlerin gözlerini ne kadar uzakta olsa da ciddi şekilde alıyor. Kendime yapılmasını istemediği birşey karşımdakine de yapmak istemem.
Far ayarlama bağlantı: http://www.geceucusu.com/makaleler/seviye/